ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Європейський інвестиційний банк збільшив інвестиції в оборону на 6 мільярдів євро (ВІДЕО)

Велика Епоха
(istockphoto)

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) має намір збільшити свої інвестиції в європейську оборону, таку як безпілотники, супутники і кібербезпека, прагнучи влити в цей сектор ще 6 мільярдів євро (6,4 мільярда доларів), повідомив його голова агентству Reuters.

План підкреслює зростаючу готовність Європи кредитувати оборонні компанії після того, як вторгнення Росії в Україну змінило вкорінену думку про те, що регіон захищений від нападів і може покладатися на захист Сполучених Штатів.

«Цілком очевидно, що нам необхідно зміцнювати європейську безпеку і оборонну промисловість», — сказала президент ЄІБ Надія Кальвіно агентству Reuters. «Ми виділили 8 мільярдів євро на інвестиції в цю сферу, з яких тільки 2 мільярди було вкладено».

Цей крок знаменує собою ще одну спробу Європи не відставати від Росії, яка поставила свою економіку на військові рейки.

Кальвіно повідомила, що для інвестування грошей було створено спеціальну команду. «Ми створили спеціальний офіс, щоб прискорити освоєння виділених 6 мільярдів євро».

«Ми активно взаємодіємо з європейською промисловістю, тому слід очікувати, що в другій половині року буде розроблено низку проєктів», — сказала вона, особливо наголосивши на безпеці кордонів, військовій мобільності, розмінуванні та військових госпіталях.

ЄІБ, підтримуваний країнами регіону, має великий фінансовий вплив, хоча і проявляє обережність у підтримці оборонних проектів. Він підтримав проєкт зі створення супутника в Польщі та німецького виробника безпілотників, але, наприклад, утримується від поставок боєприпасів.

Нещодавно ЄІБ змінив правила своєї діяльності, дозволивши кредитувати або опосередковано інвестувати в оборонні компанії.

Тім Лоуренсон з Міжнародного інституту стратегічних досліджень вважає, що цей крок має символічне значення і послужить сигналом для інших банків (які часто беруть приклад з ЄІБ), що підтримувати оборонні компанії цілком припустимо.

«Будь-який європейський танк складається з тисяч деталей, виготовлених сотнями дрібних оборонних постачальників по всій Європі», — сказав він. «Ці компанії з усіх сил намагалися отримати позики, і вони виграють від цього найбільше».

«Звичайно, 8 мільярдів євро — це мало порівняно з європейськими витратами на оборону у 2024 році в розмірі 476 мільярдів доларів, і тим більше з витратами США в розмірі 968 мільярдів доларів», — додав він.

«Державний бюджет України на оборону становить 10 мільярдів євро», — каже Герман Сметанін, генеральний директор Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість». «Росія витрачає в десять разів більше. Важко вести війну за такого дисбалансу».