ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Замість того щоб забезпечити безпеку населення, влада бореться з критиками війни, заявив колишній головний рабин РФ

Велика Епоха
Головний рабин Пінхас Гольдшмідт (Leonhard Simon/Getty Images)

Головний рабин Росії у вигнанні звинуватив владу в тому, що вона залишає євреїв та інших громадян беззахисними перед нападами, оскільки замість терористичних загроз вона націлює апарат безпеки на критиків Кремля, пише Reuters.

Рабин Пінхас Гольдшмідт виступив із промовою після того, як бойовики вбили 19 осіб у переважно мусульманському регіоні Дагестан на півдні Росії внаслідок нападів на церкви, синагоги та поліцію.

«Російська влада останніми роками використовувала правоохоронні органи для придушення будь-якої опозиції Кремлю, опозиції війні та будь-яких рухів, таких як ЛГБТ-рух, який було оголошено екстремістським. Людей відправляють до в'язниці за критику війни», — сказав Гольдшмідт у відеоінтерв'ю з Берліна.

«Замість того щоб використовувати правоохоронні органи, МВС і ФСБ для гарантування безпеки російських громадян, вони використовуються для викорінення будь-якої опозиції режиму. І тут ми бачимо результат: такі терористи, як ІДІЛ, здатні знову і знову здійснювати успішні напади на молитовні будинки і на культурні заходи».

Слідчі ще не встановили, хто стоїть за недільним нападом, але ІДІЛ, або «Ісламська держава», вже давно присутня в російському Північно-Кавказькому регіоні, куди входить і Дагестан. Одночасні, скоординовані удари бойовиків, готових іти на смерть під час скоєння нападів, є відмінною рисою ісламістського угруповання, що взяло на себе відповідальність за масове вбивство 145 осіб на концерті в Підмосков'ї в березні.

«Найімовірнішим виконавцем є Ісламська держава», — сказав про останні напади Ріккардо Валле, експерт з цього угруповання. «У "Ісламської держави" є засоби і можливості, а також плацдарм у цьому районі», — сказав він агентству Reuters.

Кремль заявив, що президент Володимир Путін висловив глибокі співчуття у зв'язку з недільними терактами, але не став коментувати, хто винен і чому влада не змогла їх зупинити.

Гольдшмідт засудив напад і сказав, що молиться за жертв (серед яких був православний священик) та їхні сім'ї. Він сказав, що, судячи з усього, нападу зазнали дві синагоги — у містах Дербент і Махачкала. В обох у цей час не було парафіян.

Рабин сказав, що напади стали «продовженням дуже активного антисемітизму», свідками якого регіон став у жовтні минулого року, незабаром після початку війни в Газі, коли бунтівники з палестинськими прапорами влаштували заворушення в аеропорту Махачкали, полюючи на єврейських пасажирів рейсу, який прибув із Тель-Авіва.

За його словами, у Дагестані мешкає лише кілька тисяч євреїв, нащадків так званих гірських євреїв, які жили тут понад 2000 років. Більшість із них покинула країну після розпаду Радянського Союзу 1991 року, а нова хвиля послідувала за повномасштабним вторгненням Росії в Україну в лютому 2022 року.

Гольдшмідт вважає, що ставлення до євреїв у Росії погіршилося внаслідок воєн в Україні та в Газі. Серед інших чинників він назвав неодноразові образи з боку Кремля на адресу президента України Володимира Зеленського з приводу його єврейства.

Президент Конференції європейських рабинів сказав, що 1989 року, коли він уперше приїхав у Росію, в одній тільки Москві мешкав мільйон євреїв, але зараз їх не більше 100 000 на всю країну.

Він сам покинув РФ незабаром після початку війни і закликає інших євреїв наслідувати його приклад, а не залишатися в країні, яку він називає «напівтоталітарною».

«Десятки тисяч євреїв виїхали, і я щасливий, що вони виїхали», — сказав він. «Ми турбуємося за всіх тих, хто ще там».