ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС розслідує збут нелегальної продукції на AliExpress

Велика Епоха
(MARTIN BUREAU/AFP via Getty Images)

У понеділок Європейська комісія оголосила про початок розслідування щодо китайського інтернет-магазину AliExpress. Передбачається, що через нього відбувається збут нелегальної продукції, зокрема підроблених ліків.

Брюссельське відомство пояснило, що надіслало дочірній компанії китайського гіганта Alibaba офіційний запит на отримання інформації. Компанія повинна буде в найкоротші терміни детально розповісти про заходи, вжиті для захисту споживачів відповідно до нового європейського законодавства про цифрові послуги (DSA), яке набуло чинності наприкінці серпня, пише Reuters.

У жовтні Брюссель уже розпочав три розслідування щодо соціальних мереж TikTok, X (колишній Twitter) і групи Meta (Facebook, Instagram), вимагаючи надати детальну інформацію про заходи, яких вони вживають для запобігання поширенню "неправдивої інформації", зображень і заяв насильницького характеру після атак ХАМАС на Ізраїль.

Розслідування, про яке було оголошено в понеділок, є першим, спрямованим на електронну комерцію відповідно до положення DSA. За словами європейського комісара з внутрішнього ринку Тьєррі Бретона, це положення про цифрові послуги "стосується не тільки мови ворожнечі та дезінформації, а й забезпечення вилучення з обігу незаконної або небезпечної продукції, що продається в ЄС через платформи електронної комерції".

Він застеріг від "зростаючої кількості підроблених ліків і потенційно смертельно небезпечних фармацевтичних продуктів, що продаються через Інтернет".

Запит інформації, надісланий до AliExpress, ще не є звинуваченням. Але це перший крок у процедурі, яка може призвести до великих фінансових штрафів у разі доведеного і тривалого порушення правил. У крайніх випадках штрафи можуть сягати 6% від світового обороту групи.

AliExpress має надати запитувану Комісією інформацію не пізніше 27 листопада 2023 року. "На основі оцінки отриманих відповідей Комісія визначить подальші кроки", — ідеться у пресрелізі.

З кінця серпня DSA запроваджує суворіші правила для 19 великих інтернет-гравців, включно з X, Facebook, Instagram і TikTok, а також гігантів онлайн-рітейлу Amazon і Alibaba. Ці правила містять зобов'язання діяти "негайно", видаляючи будь-який незаконний контент або унеможливлюючи доступ до нього, щойно платформа дізнається про це. Онлайнові торгові майданчики також повинні перевіряти особистість продавців, перш ніж дозволити їм працювати на своїй платформі, і блокувати шахраїв, які здійснюють повторні угоди.

Останніми роками в Європейському Союзі почастішали випадки незаконного продажу ліків через інтернет, особливо контрафактної (незаконної) продукції або підроблених лікарських речовин, ідеться у звіті, опублікованому Європолом і Відомством інтелектуальної власності ЄС. Контрафактні препарати широко рекламуються в соціальних мережах, ідеться в доповіді, що охоплює 2022 рік.

До прикладу, наприкінці жовтня європейські органи охорони здоров'я звернули увагу фармацевтів на поширення ін'єкційних шприців із неправдивим маркуванням, які містять препарат Ozempic, призначений для лікування діабету, який використовують для зниження ваги.