ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Рейтинг російської валюти впав, існує ризик дефолту

Велика Епоха
Російські монети (Maxim Shemetov/Reuters)

Рейтинг Росії з платежів в іноземній валюті був знижений після того, як на початку тижня Москва використала рублі для виплати боргу в доларах, що, на думку рейтингового агентства S&P Global, ставить під сумнів здатність чи готовність Росії виконувати свої зобов'язання перед іноземними власниками боргу.

S&P Global у суботу знизило рейтинг Росії до «вибіркового дефолту», заявивши, що воно розуміє, що у понеділок Росія здійснила виплату купона та основної суми боргу за єврооблігаціями, номінованими у доларах.

«Зараз ми не очікуємо, що інвестори зможуть конвертувати ці рублеві платежі в долари, еквівалентні сумам, що спочатку належать, або що уряд конвертує ці платежі протягом 30-денного пільгового періоду», — йдеться в повідомленні агентства.

Агентство додало, що, на його думку, санкції проти Росії у зв'язку з її вторгненням в Україну будуть жорсткішими й це може завадити готовності або «технічним можливостям» Москви виконати умови своїх зобов'язань перед іноземними власниками боргу.

«Недружні дії»

Посилаючись на «недружні дії Міністерства фінансів США», Міністерство фінансів Росії заявило 6 квітня, що іноземний банк-кореспондент відмовився обробляти платежі на суму $ 649 млн за двома російськими суверенними облігаціями, що змусило Москву залучити російську фінансову установу для здійснення платежу в рублях.

При цьому зобов'язання Росії з двох облігацій «виконані у повному обсязі», наполягає міністерство.

Міністр фінансів Росії Антон Сілуанов заявив у п'ятницю державній службі новин ТАРС, що рублі, переведені замість доларів, можуть бути конвертовані для кредиторів, коли Захід зніме мораторій на золото-валютні резерви Росії.

«Логіка наступна: рублі, які ми використовуємо для погашення боргів, можуть бути конвертовані в іноземну валюту за умови, що доступ до наших валютних резервів — заморожених резервів Російської Федерації — буде відновлено», — сказав Сілуанов.

Здійснивши транзакцію в рублях, а не в передбачених договором доларах, Москва набула 30-денного пільгового періоду з дати платежу, яка була 4 квітня.

Після закінчення пільгового періоду Москва вважатиметься неплатоспроможною за боргом, що стане першим суверенним зовнішнім дефолтом Росії за понад століття.

Спроба змусити Росію оголосити дефолт

Сілуанов повідомив агентству ТАРС 7 квітня, що «країни Заходу всіляко намагаються змусити Росію оголосити дефолт», додавши, що Москва вдасться до «інших механізмів» для здійснення платежів.

«Ми добиватимемося, щоб кредитори отримали належні гроші від РФ, але робитимемо це в рамках інших механізмів», — сказав він.

У відповідь на санкції президент Росії 5 березня підписав указ, який дозволяє виплату валютних боргів «недружнім» країнам у рублях.

Попри те, що близько половини російських валютних резервів, що зберігаються за кордоном, заморожені, аналітики кажуть, що Москва має кошти й можливості обслуговувати свій борг, номінований в іноземній валюті, оскільки у неї все ще є сотні мільйонів, які не заблоковані, і країна продовжує одержувати платежі за енергоресурси.

Міністерство фінансів США не забороняло кореспондентські операції з Росією та видало ліцензію на здійснення платежів, пов'язаних з обслуговуванням суверенного боргу Москви, до 25 травня, повідомляє Reuters.

Еліна Рибакова, заступник головного економіста Інституту міжнародних фінансів, повідомила агентству Reuters, що ситуація, швидше за все, є сценарієм «готовності платити», коли Росія намагається заплатити замороженими коштами та, якщо це не вдасться — рублями, а не зі свіжих доларових потоків або євро доходів чи інших авуарів, яких вона має доступ.

За матеріалами The Epoch Times USA