ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Диктори афганського телебачення кидають виклик наказу талібів: живіть, не закриваючи обличчя

Велика Епоха
Афганська телеведуча (скриншот)

Жінки-ведучі головних телеканалів Афганістану вийшли в ефір у суботу, не закриваючи обличчя, попри наказ талібів приховувати свою зовнішність, щоб відповідати суворому стилю, нав'язаному ісламським угрупованням, повідомляє France24.

Після повернення до влади минулого року таліби запровадили низку обмежень щодо громадянського суспільства, багато з яких спрямовані на обмеження прав жінок та дівчаток.

На початку цього місяця верховний лідер Афганістану Хібатулла Ахундзада видав указ про те, що жінки мають повністю закривати себе на публіці, включно з обличчям, в ідеалі — традиційною паранджею.

Міністерство з пропаганди чесноти та запобігання пороку наказало телеведучим-жінкам виконати цю вимогу до суботи. До цього вони мали покривати тільки голову.

Однак у суботу телеканали TOLOnews, Shamshad TV та 1TV транслювали програми у прямому ефірі без закритих облич ведучих.

«Наші колеги турбуються, що якщо вони закриватимуть обличчя, то наступне, що їм скажуть, це припинити роботу. Саме тому вони досі не виконали наказу», — сказав AFP Абід Ехсас, керівник відділу новин телеканалу Shamshad TV.

Подібні накази талібів змусили багатьох журналісток покинути Афганістан після повернення до влади жорстких ісламістів», сказала одна з ведучих.

«Останній наказ розбив серця жінок-телеведучих. Багато хто з них тепер вважає, що у них немає майбутнього в цій країні. Я думаю, щоб виїхати з країни. Подібні ухвали змусять багатьох жінок-професіоналів виїхати», — сказала вона, попросивши не називати її імені.

Мохаммад Садек Акіф Мохаджир, речник Міністерства у справах Моравії, сказав, що ведучі порушили директиву талібів.

«Якщо вони не підкоряться, ми поговоримо з менеджерами та опікунами ведучих. Будь-яка людина, яка живе за певної системи та уряду, має підкорятися законам та наказам цієї системи, тому вони мають виконувати наказ», — сказав він.

Таліби зажадали звільнення урядових службовців-жінок, якщо вони не дотримуватимуться нового дрес-коду. Чоловіки, які працюють в уряді, також ризикують бути відстороненими від роботи, якщо їхні дружини чи дочки не виконують вимог.

Мохаджир сказав, що керівники ЗМІ та опікуни непокірних жінок-ведучих також зазнають санкцій, якщо наказ не буде виконано.

За два десятиліття військового втручання США в Афганістані жінки та дівчатка досягли незначного прогресу в цій глибоко патріархальній країні.

Незабаром після приходу до влади таліби пообіцяли більш м'яку версію жорсткого ісламістського правління, яке було характерно під час першого терміну їхнього перебування при владі в період з 1996 по 2001 роки. Але після їхнього приходу до влади жінкам заборонили подорожувати поодинці, а дівчаток-підлітків не пускають у середні школи.

Протягом 20 років після усунення Талібану від влади у 2001 році багато консервативних сільських жінок продовжували носити паранджу. Але більшість афганських жінок, включаючи телеведучих, віддають перевагу ісламській чадрі.

Телевізійні канали вже припинили трансляцію драм та серіалів за участю жінок за наказом талібів.