ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Японська традиція "моаї" подовжує життя людей

Велика Епоха
Моаї — група друзів на все життя. (beeboys/Shutterstock)

У прагненні до гарного здоров'я ми часто зосереджуємося на тому, що їмо, скільки займаємося спортом і наскільки добре спимо. Усе це життєво важливо, але також важливими є і наші нематеріальні потреби.

Жителі японського острова Окінава — одні з найздоровіших і найдовгоживучих людей на планеті. Моаї — одна з причин цього.

Моаї — це група друзів на все життя, які підтримують одне одного в соціальному, фінансовому, емоційному та духовному плані. Ці дещо формалізовані стосунки закладаються в дитинстві та зберігаються протягом усього життя.

Моаї зустрічаються регулярно — щомісяця, щотижня або навіть щодня, щоб поговорити, поділитися порадами та підтримати одне одного в усьому, що відбувається в їхньому житті. Багато японців належать до кількох моаї.

Слово "моаї" означає "зустрічатися заради спільної мети".

Ця японська традиція налічує сотні років і досі зберігається на Окінаві. Останнім часом концепція моаї привернула до себе увагу завдяки дослідженню Дена Бюттнера, автора National Geographic. Згідно з його дослідженням, моаї — одна з причин того, що на острові найвища концентрація столітніх людей у світі.

Дослідники вже кілька десятиліть намагаються визначити, що робить Окінаву та її жителів такими незвичайними. Згідно зі статтею BBC, на кожні 100 000 жителів Окінави припадає 68 столітніх людей похилого віку, що втричі більше, ніж у США. Навіть за японськими мірками окінавці є видатними людьми: ймовірність дожити до 100 років у них на 40 відсотків вища, ніж в інших японців.

Окінавці живуть довго протягом століть. У селі Огімі, розташованому на півночі головного острова Окінава, є невеликий кам'яний знак із вигравіюваним японською мовою висловом старійшин. У приблизному перекладі він свідчить: "У 80 років ти всього лише юнак; у 90 років, якщо предки запросять тебе на небо, попроси їх почекати, поки тобі не виповниться 100 років... і тоді ти, можливо, подумаєш про це".

Отже, чого ми можемо навчитися в окінавців? Крейг Віллкокс, професор громадської охорони здоров'я та геронтології в Міжнародному університеті Окінави, каже, що все зводиться до трьох чинників: дієти, соціальних практик і генетики. Пан Віллкокс також є одним із головних дослідників проєкту Okinawa Centenarian Study, який вивчає тривалість життя окінавців із 1975 року.

"Приблизно дві третини довголіття пов'язані з харчуванням і способом життя, решта — генетика. Загалом, якщо ви хочете дожити до 100 років, вам потрібен генетичний ракетний двигун, а не просто хороша дієта", — каже містер Віллкокс. "Ми не з'ясовували, чи є в Окінави генетична перевага перед іншими частинами Японії, але довголіття тут дійсно передається у спадок".

Крім того, соціальна підтримка в окінавському суспільстві забезпечується за допомогою моаї. Цей соціальний механізм об'єднує групи людей зі спільними інтересами, дозволяючи їм розвивати міцні емоційні зв'язки, які зберігаються на все життя. Містер Бьюттнер сказав, що це найважливіший елемент довгого життя, зазначивши, що "самотність так само шкідлива для вас, як і куріння".

Моаї мають довгу історію в Японії, виникнувши сотні років тому як спосіб створення селами власної системи фінансової підтримки. Спочатку моаї створювалися для об'єднання ресурсів усього села для різних проєктів або громадських робіт. Якщо комусь із жителів села були потрібні гроші на купівлю землі, оплату медичних рахунків або ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації, гроші збиралися на місці, щоб допомогти членам громади.

За матеріалами The Epoch Times USA