ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ООН: Ситуація з правами людини в Україні залишається катастрофічною (ВІДЕО)

Велика Епоха
Жінка розбирає завали пошкодженого житлового будинку на вулиці Кошиця, околиця Києва (DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)

Ситуація з правами людини в Україні залишається важкою, йдеться в новій доповіді, опублікованій у п'ятницю Управлінням ООН з прав людини. Звіт охоплює період 6 місяців до кінця січня 2023 року.

«Міжнародний збройний конфлікт призвів до широкого спектра порушень прав людини, що зачіпають як цивільне населення, так і комбатантів», — ідеться в резюме. Далі сказано, що офіс «перевірив численні заяви про довільне позбавлення життя, довільне затримання і насильницьке зникнення, тортури та жорстоке поводження, а також про сексуальне насильство в умовах конфлікту».

За звітний період було зареєстровано загалом 5987 жертв серед цивільного населення, зокрема 1605 убитих і 4382 поранених. Кількість жертв, найімовірніше, набагато вища, оскільки вона включає тільки перевірені інциденти.

«Війна завдала важкої шкоди цивільному населенню, внаслідок бойових дій загинули групи людей, а в деяких випадках — одразу кілька членів сім'ї», — ідеться у зведенні.

З жовтня 2022 року внаслідок російських ударів по найважливіших об'єктах енергетичної інфраструктури загинули щонайменше 116 цивільних осіб і ще щонайменше 379 дістали поранення. Наступив дефіцит електроенергії, що створило серйозні труднощі для цивільного населення в холодні зимові місяці.

Інфраструктура й житло також сильно постраждали: за звітний період було пошкоджено або зруйновано 107 медичних установ і 179 шкільних будівель.

Право на безпеку, здоров'я, роботу, освіту, житло, допомогу та соціальні послуги для інвалідів, а також свободу релігії або переконань також було порушено, йдеться в доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).

За звітний період було зафіксовано 214 випадків (185 чоловіків, 24 жінки та 5 хлопчиків) насильницьких зникнень і довільних затримань цивільних осіб на території України.

«Російські збройні сили заарештовували жертв у їхніх домівках, на робочих місцях, на вулиці або на блокпостах під час так званої “фільтрації”. УВКПЛ задокументувало 10 випадків (7 чоловіків, 3 жінки) насильницьких зникнень і довільних затримань працівників ЗМІ та правозахисників» на окупованій території.

УВКПЛ висловило серйозне занепокоєння з приводу довільних затримань, насильницьких зникнень і тортур або інших видів жорстокого поводження з дітьми з боку російських збройних сил.

За звітний період правозахисне бюро зафіксувало факт насильницького зникнення п'яти хлопчиків віком від 14 до 17 років.

«Усіх дітей було піддано тортурам або іншому жорстокому поводженню, а в одному випадку жертву було депортовано до Білорусі», — ідеться в доповіді.

З лютого 2022 року до 31 січня цього року УВКПЛ зафіксувало 133 випадки сексуального насильства, пов'язаного з бойовими діями (85 чоловіків, 45 жінок, 3 дівчинки), більшість із яких сталися на окупованій Росією території.

Згідно зі звітом, у 109 випадках винними виявилися військовослужбовці російських збройних сил або співробітники російських правоохоронних органів і в'язниць.

За звітний період УВКПЛ задокументувало три випадки зґвалтування жінок у невеликих населених пунктах, де були розквартировані російські збройні сили.