• А золотих куполів ніхто і не побачить...

  • Четвер, 12 квітня 2007 року

Загальновідомо, що вулиця Артема - найбільш загазована транспортна магістраль столиці. Але саме її перетинає затишний провулок Бехтерєвський з духовним центром - Покровським жіночим монастирем, міжнародним - фондом «Відродження» і дипломатичним - посольством Республіки Куба. Потрапивши сюди, можеш  геть забути, що знаходишся ти в самому центрі міста. Та схоже, ця ідилія скоро буде зруйнована...

Трохи історії

Як пише Л.А. Проценко у своїй «Історії Київського Некрополя», Покровський - наймолодший київський монастир, - засновано Великою княгинею Олександрою Петрівною в 1889р., вона ж і стала його першою ігуменею на ім'я Настасія. Землю для монастиря вона купила у київських міщан Герасима Диковського і Пелагеї Алпатової за 50 тис. крб.

Навпроти головного собору монастиря було відведено майже гектар (0,8 га) під поховання черниць і громадян Києва. Ховали тут з 1890-х років за певну плату, що добровільно вносили родичі померлих, самі визначаючи її розмір. На 1922р. тут було поховано 839 осіб.

Наприкінці 1920-х років монастир, як і інші в Києві, був закритий. Він почав діяти в 1942р., але поховання там після 1943р. не проводились. Монастир був змушений ліквідувати кладовище. Деякі родичі переносили поховання на Лук'янівське кладовище, на яке перенесено і прах засновниці монастиря, а на місті поховання встановлено символічний кам'яний хрест. Нині на місці кладовища - плодовий сад із значно меншою площею, ніж займало кладовище.

Громадський цвинтар знаходився в межах між будинком на Артема, 46 (будинок Ватутіна - Корнійчука) й собором, тобто на території Інституту підвищення кваліфікації вчителів. Цвинтар називався Вознесенським і його можна побачити на мапі Києва за 1920 р.    

Все нанівець

30 січня цього року ТОВ „Лотос" повідомило, що воно має намір розпочати будівництво 17-ти поверхового житлового будинку на території дворів, що прилягають до будинків по Бехтерєвському провулку №3, №7/11, №13. Нині вже відомо, що будинок насправді матиме 24 поверхи, в ньому буде 157 квартир і така ж кількість паркінгів.  Київська міська рада рішенням від 19.07.05 №830/3405 виділила вказану земельну ділянку товариству в короткострокову оренду на 5 років для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового житлового будинку з приміщеннями загального користування. Поряд з новобудовою на місті існуючого спортивного майданчика та земельних насаджень планується спорудження підземного паркінгу. Але, згідно з існуючими санітарно-гігієнічними і експлуатаційними нормами, таке будівництво, розташоване безпосередньо біля споруд лівої частини Бехтерєвського провулка, поряд з Нікольською церквою Покровського монастиря, є грубим порушенням цих норм. Останній, до речі, внесено до об'єктів, що охороняються ЮНЕСКО.

До того ж, заїзд і виїзд технологічного транспорту з вкрай перевантаженої вул. Артема на Бехтерєвський провулок створить значні  додаткові труднощі для руху інших транспортних засобів. Також неприпустима наявність такого багатоповерхового будинку поряд з будівлями дипломатичного представництва Республіки Куба. Зрозуміло, що в період будівництва буде знищена значна кількість зелених насаджень, а також єдині у цьому мікрорайоні спортивний і дитячий майданчик.

- Я вважаю абсолютно аморальним споруджувати будинок на кістках. - говорить мешканець буд. 7/11 по Бехтерєвському пров., Ігор В. - особисто я, ніколи б не погодився жити в такому помешканні. Просто вражає, що зараз можуть робити гроші! Та сподіваюся, загальними зусиллями ми цього свавілля не допустимо й 24- поверховий монстр ніколи не з'явиться біля наших вікон.

У лютому для протидії забудовникам, мешканці створили оргкомітет. Вони зібрали сотні підписів під листами-скаргами у відповідні установи, провели громадське слухання, але наразі ситуація лишається незмінною й попереднє рішення  Київради так і не було відмінено.

До речі, жителі Бехтерівського вважають громадські слухання, які відбулись 30 січня неправомірними, адже про них вони були попереджені через газету „Голос України" (№16(4016) від 30 січня 2007р.) в той же день.  Отже деякі з бажаючих прийняти у них участь так і не змогли приєднатись. Виступаючи від мешканців, Крихтін О. Є. запропонував вважати слухання такими, що не відбулись через відсутність депутата райради. Лишається дивуватись, яким чином в кінці протоколу цих громадських слухань міг з'явитись підпис Смика Р.П., депутата від Шевченківської районної у місті Києві ради

Що буде далі?

Не так давно відбулось урочисте освячення й встановлення двох хрестів на куполах  Миколаївського собору Києво - Покровського монастиря. За словами заступника Голови КМДА Віталія Журавського, столична влада хоче зробити подарунок релігійній громаді Києва, й до дня міста відновити 15 позолочених бань монастиря, що були зняті більшовиками. Міська влада планує виділити на будівництво понад 20 млн. грн.

Та на жаль, цю відреставровану красу побачити буде дуже важко, адже запланований 24-поверховий будинок перекриє собою вид на куполи з центру міста.

Лишається тільки сподіватись, що виданий Президентом указ №208/2007 від 15.03.2007 про заборону забудови центру Києва висотними й нестандартними архітектурними формами зупинить будівництво на Бехтерєвському, звісно, у тому випадку, якщо провулок зарахують до центра...

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...