• Знайдено Кардо-секундо - серце Древнього Єрусалима

  • Понеділок, 2 квітня 2007 року

"Святе місце порожнє не буває", - говорить російське прислів'я, тому ось уже 19 сторіч збираються євреї біля стіни Плачу, для жалоби, а в тріщинку стіни вставляють записку з покаянням і проханням.

Безліч туристів і прочан у будь-який час, і в будь-яку погоду юрбляться біля Святині стіни Плачу, точніше, біля вцілілої західної частини стіни, яка оточувала Другий Ієрусалимський Храм (515 р. до н.е. - 70 р. н.е.), зруйнований під час Іудейської війни.

"Святе місце порожнє не буває", тому біля стіни Плачу з XIX століття постійно ведуться археологічні розкопки, які виявили чимало цікавого. І ось, найважливіша сенсаційна знахідка зроблена на західному кінці площі перед стіною Плачу - вулиця Східне Кардо, або Кардо-секундо, побудована в римсько-візантійський період.

Про існування ще однієї вулиці Кардо, Кардо-секундо, було відомо, але про її місцезнаходження ніде не згадувалося, окрім мозаїчної карти Медва (VI століття), церква Мадаба в Йорданії з мозаїкою карти Єрусалима. І у священних писаннях із точним описом цього місця: базару, пекарні, фарбувальні, мікве (басейну), і т.д.

Старий Єрусалим стояв на двох паралельних хребтах, саме тому римляни змушені були побудувати дві паралельні вулиці Кардо (серце Єрусалима), верхню й нижню.

Машина часу ще не винайдена, але завдяки археологам можна спуститися в 10-метровий котлован і опинитися в серці древнього Єрусалима, відчуваючи дежавю, рідке почуття, начебто ти вже одного разу побув тут, у попередньому втіленні.

На цій ділянці розкопки раніше не проводилися, це вражаюча знахідка, сказала керівник розкопок Векслер-Бдолах. Уперше виявлена римська вулиця шириною 11 м, вимощена каменями, розташованими по діагоналі, можливо, щоб не сковзали колеса візків. Під кладкою була виявлена дренажна система.

Окружний археолог Єрусалима Джон Залігман сказав: "Розкопки дозволяють нам зазирнути у важливий розділ тисячолітньої історії міста, етап за етапом і період за періодом".

Тут планується побудувати дослідницький Центр спадщини стіни Плачу. Спадщина минулого єврейської столиці буде збережена й вивчена під куполом Центру, будівництво якого займе кілька років.

Гроші на будівництво пожертвував американський магнат Морт Цукерман. Сюди ввійдуть просвітительський центр, конференцзал і т.д. Дбайливе ставлення до минулого - це турбота про майбутнє.

Яна Фалік. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...