• Вегетаріанство: переваги і недоліки

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Субота, 21 вересня 2013 року
Вегетаріанство — один із різновидів систем харчування людей, за якої виключаються продукти тваринного походження. У перекладі з англійської слово vegetarian означає «рослинний». Сьогодні на Землі від м’яса відмовилися близько 900 млн чоловік, що становить 13% від усього населення нашої планети.

Вегетаріанство.

Вегетаріанство.
Фото: ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images

Вегетаріанська їжа.

Вегетаріанська їжа.
Фото: Manjunath Kiran/AFP/Getty Images

Вегетаріанцями стають з етичних («вбивати тварин — це жорстоко»), економічних міркувань («м’ясо коштує дорого»), або з метою поліпшити своє самопочуття. Вегетаріанство вибрали багато знаменитостей, серед яких Піфагор, Бернард Шоу, Лев Толстой, Пол Маккартні, Юрій Лоза, Георгій Віцин і багато інших. Згідно з результатами досліджень учених, вегетаріанство має як позитивний, так і негативний вплив на здоров’я людини.

Вегетаріанство.

Вегетаріанство.
Фото: ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images

Вегетаріанська їжа.

Вегетаріанська їжа.
Фото: ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images

Серед плюсів вегетаріанства — довголіття, низький рівень холестерину (знижується ймовірність інфаркту та інсульту), зниження ризику ракових захворювань і діабету. У вегетаріанців зафіксована також підвищена витривалість і працездатність при фізичних навантаженнях у порівнянні з «м’ясоїдами». Вегетаріанська їжа низькокалорійна, цим пояснюється в більшості випадків відсутність огрядності у вегетаріанців. Крім того, рослинна клітковина ефективно очищає кишечник від шлаків, нормалізує його роботу. Завдяки овочам і фруктам нормалізується обмін речовин.

Нещодавно вегетаріанство обрав для себе і Майк Тайсон. Завдяки цій системі харчування він скинув 50 (!) кг, зараз важить 100 кг. За його словами, почувається добре.

Як недоліки вегетаріанства медики зазвичай наводять такі: погана засвоюваність рослинного білка в порівнянні з тваринним, дефіцит вітамінів D, В2, В12 і амінокислот, що може призвести до ослаблення зору, пам’яті, інтелекту, розвитку недокрів’я, руйнування кісток і зубів, випадання волосся. Більше того, на їхню думку, після 5 років строгого вегетаріанства (виключення з їжі крім м’яса ще яєць і молока) у людини знижується імунітет через гостру нестачу заліза, кальцію, цинку.

Пол Маккартні — вегетаріанець.

Пол Маккартні — вегетаріанець.
Фото: Dave Hogan/Getty Images

Вегетаріанство.

Вегетаріанство.
Фото: SAJJAD HUSSAIN/AFP/Getty Images

Лікарі не рекомендують вегетаріанство дітям, вагітним і матерям-годувальницям, спортсменам. Харчування рослинною їжею вони рекомендують у деяких лікувальних випадках (гіпертонічна хвороба, подагра, ожиріння, цироз печінки) особам старше 30 років, коли організм вже сформувався і не відчуває гострої потреби в білках.

Щоб уникнути перерахованих вище недоліків і більш повноцінно забезпечити білками організм дієтологи рекомендують: по-перше, уникати строгого вегетаріанства, тобто додати в раціон яйця і молоко, багаті амінокислотами, які необхідні для людини; по-друге, активно поєднувати зернові з бобовими і горіхами, наприклад, рис або пшеницю з квасолею, соєю, арахісом, кунжутом; по-третє, вживати вітаміни і полівітаміни.

І вегетаріанці ситі, і хрюші цілі...

І вегетаріанці ситі, і хрюші цілі...
Фото: egida.by

Останнім часом вегетаріанство стало не тільки системою харчування, а й стилем життя, своєрідною ідеологією. Чимало вегетаріанців, наприклад, люблять говорити, що нікого не їдять і нікого не вбили. Все більше людей із шоу-бізнесу, мистецтва, журналістів відмовляються зараз від м’ясної їжі. Бути чи не бути вегетаріанцем — на це питання кожен знайде відповідь сам, зваживши переваги і недоліки подібної їжі.
Підписатися:

Коментарі