• Учений-китаєзнавець Й. Хельшер: «Комунізм — це не китайська традиція»

  • Четвер, 5 березня 2009 року
Німецький письменник і доктор наук Й. Хельшер тривалий час вивчав Китай. І коли він відвідав концерт Divine Performing Arts (DPA), це справило на нього дуже сильне естетичне враження.

З іншого боку, учений-китаєзнавець вельми жалкував, що Китаю з такою глибокою культурою, яка була представлена на сцені, не існує, принаймні на території континентальної частини Китаю. Далі письменник Й. Хельшер пояснив: «Трагічна сцена про переслідування однієї сім'ї. Є епізод, де дія відбувається у в'язниці. Глядачеві може здатися, що це лише спектакль. Проте нам не можна забувати, що це реальність». І додав: «Можливо, ситуація скоро зміниться».


Німецький учений ділився своїми думками: «В останній сцені показана надія і порятунок. Це, перш за все, особиста дорога. Я не знаю, чи може змінитися такий жорстокий режим, але ясно одне: якщо Китай не зміниться, то він забере із собою в прірву весь світ».

На питання, як письменник оцінює місію артистичної трупи, а саме відродження китайської культури, Й. Хельшер відповів: «Комунізм — це експорт із-за кордону. І я вважаю дуже і дуже важливим, щоб Китай усвідомив свою власну культуру і переніс її в XXI століття, оскільки комунізм — це не китайська традиція».

Будда або Конфуцій — це титани думки, яким є, що сказати людям, причому не лише на Сході, але і на Заході. І я впевнений, якщо вдалося б змінити режим у Китаї, то це було б для всіх нас проривом у новий простір, чи керуємося ми серединним шляхом Будди, чи вивчаємо конфуціанство. Американська модель суспільства — вживання за будь-яку ціну — не діє вже і в Штатах. І з цієї причини, я думаю, східна філософія може бути корисна для Європи. Що стосується руйнування довколишньої природи, то ясно одне: так не може тривати далі ні в нас, ні в Китаї».

Якщо повернутися до теми стародавнього китайського мистецтва, то на доктора Хельшера велике враження справила музика на стародавньому інструменті ерху. Він сказав: «Понад усе мені сподобалася гра на ерху, хоча й інше було чудовим, але та мелодія немов призначена для медитації».

У концерті Divine Performing Arts часто згадується про зв'язок між Небесами і людиною, між Богами і людьми, а також говориться про те, звідки прийшли люди. Із цього приводу німецький письменник як представник західного світогляду каже: «Ми на Заході, можливо, звиклися ставитися до Бога як до священної особи. Я вірю, що є Творець і що він неосяжно великий. Дуже важливо, щоб людина знала, що є хтось вищий за неї, інакше вона робитиме себе саму богом. Одна з доріг — це медитація».

Марія Чжен. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...