Четвер, Чер 30, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Як правильно побудувати овочесховище? Яку будівельну цеглу для цього обрати?

Неділя, 19 червня 2022 року

Люди, які мають власний будинок та присадибну ділянку кожної осені замислюються над тим, де вони будуть зберігати вирощений влітку врожай овочів, фруктів та коренеплодів. Найбільш вірним та раціональним рішенням в питанні довгострокового зберігання врожаю є будівництво власного овочесховища. У добре збудованому овочесховищі можна зберігати врожай протягом цілого року й не турбуватися про його стан.У звичайному підвалі вкрай складно довго зберігати овочі, особливо якщо таке приміщення не має власної природної або примусової вентиляції. Зазвичай льох – це єдине приміщення без обладнаних секцій і врожай в ньому зберігається на купі, що не є добре. В такому разі овочі швидко псуються, адже деякі з них потребують окремого від інших зберігання.
Якщо побудувати овочесховище за правилами та раціонально використати його вільний простір, то можна зберігати в ньому не тільки фрукти та овочі, а ще й мариновані продукти та різні консервні вироби.

Не слід будувати овочесховище якомога більших розмірів. Великі приміщення будуть у нагоді фермерам, та тим, хто має великі об’єми врожаїв. Для невеликих приватних домогосподарств достатньо мати сховище площею 6,5-7 метрів квадратних.
Щоб довгий термін зберігати городину окремо одну від одної, треба будувати овочесховище з декількома відсіками та багатоярусними поличками.

Планування сховища для городини

План-схема овочесховища. 

 1. Додатковий вентиляційний каркас
 2. З’єднувальний рукав
 3. Головний короб системи вентиляції приміщення
 4. Пристрій для перекриття вентиляційного рукава
 5. Люк
 6. Тамбурні двері
 7. Тамбур
 8. Заслінка приливного типу
 9. Господарча будова
 10. Гідроізоляційне вимощення
 11. Екран гідроізоляційний
 12. Пісок, не вологий
 13. Суха тирса
 14. Перекриття
 15. Стіна ніші
 16. Повітропровід ніші торцевого плану
 17. Дверцята ніші
 18. Стінка в розрізі
 19. Основа з бетону
 20. Повітропровід ніші.

На цьому плані передбачено вісім різних секцій в овочесховищі. Тут є три засіки, які є ідеальними для зберігання коренеплодів, а саме картоплі, буряку, моркви тощо. Також в них можна зберігати банки з консервацією та соліннями. Загальна корисна площа таких відгороджених місць складає приблизно 3,5 квадратних метри.В стінах приміщення передбачено ще п’ять додаткових відділень, які за своїми розмірами є значно меншими ніж всі три засіки. Ці секції можна використовувати, наприклад, для довготривалого зберігання насіння або посадкової цибулі. А ще ці полички стануть у нагоді, якщо ви займаєтесь вирощуванням квітів або саджанців – на них зручно зберігати під час зимівлі квіткові цибулини чи просто тримати горщики з розсадою.

Особливості овочесховища

На початку робіт необхідно дуже ретельно підготувати план майбутньої споруди та визначитись з місцем, де буде розташовуватись сховище. В плані потрібно вказати, які саме земельні роботи будуть виконані. Також треба заздалегідь визначиться с тим, які гідроізоляційні та теплоізоляційні матеріали ви будете використовувати.

Важливо! Майбутнє сховище для овочів, фруктів та консервації обов’язково повинне відповідати базовим нормам сучасного будівництва, які застосовуються відносно погребів, підвальних та напівпідвальних приміщень.  

Підвальне овочесховище – це не дуже складний інженерний об’єкт, тому всі роботи з монтажу можна виконати власними руками і не залучати професійних майстрів-будівельників, робота яких коштує іноді дуже дорого. Працюючи самостійно на будівництві сховища, ви можете використовувати будь-які будівельні матеріали та технології, обирати їх з власних міркувань та фінансових можливостей.

Побудувати овочесховище  без земляних робіт неможливо, бо воно обов’язково повинне бути розташоване у котловані. Тому запасайтеся лопатами та будьте готові до того, що вам доведеться витратити немало сил.

Етапи будівництва

Виконувати роботи з будівництва сховища для врожаю найкраще влітку. В цю пору року вологість повітря мінімальна, а рівень підземних ґрунтових вод знижується. Ці два фактори дозволять вам швидко та максимально ефективно побудувати підземне овочесховище.

Чіткий план робіт

 • Перш за все потрібно підготувати котлован. Форму йому можна обрати будь-яку, але краще щоб вона була прямокутною. Технологічні габаритні розміри повинні бути 320х240 см. Глибина котловану – на ваш розсуд, та пам’ятайте – не треба рити дуже глибоку яму, достатньо буде 100 см. Далі по центру котловану необхідно зробити ще одне технологічне заглиблення розміром 320х140 см, та заглибитися донизу ще на один метр. Цей приямок буде базою для засік.
 • Вириту основу, підлогу приямку як слід утрамбувати. Після того, як підлога буде ущільнена (робити це краще за допомогою трамбувальної машини), її можна заливати бетонним розчином. Марку цементу вибирайте М-400, цей матеріал добре витримує навантаження та чудово протидіє негативному впливу вологи. Товщина бетонної підлоги може бути в межах від 5 до 15 см.
 • Каркас, стіни сховища краще будувати з цегли. Використовуйте в підземному овочесховищі червону глиняну цеглу. Вона оптимально підходить для експлуатації в приміщеннях з високим рівнем вологи. Також можна виливати стіни з бетону використовуючи опалубки.
 • Заздалегідь візьміть до уваги тепло- та гідроізоляційну безпеку вашого об'єкта. Продумайте, а краще проконсультуйтесь з фахівцями на тему того, які краще підібрати та використовувати матеріали.
 • Секції, які будуть розташовуватись по периметру приміщення, треба робити глибиною не більше 50 см, а висотою – 80 см. Перекриття зверху споруди можна зробити із залізобетонних плит. Якщо у вас немає можливості придбати такий будівельний матеріал, використовуйте дерев’яні бруси або лаги.
 • Щоб забезпечити ефективну вентиляцію у сховищі, потрібно в перекритті зробити п’ять отворів для кожної секції споруди. Також доведеться зробити спеціальну шахту для системи вентиляції.
 • Зверху над перекриттям потрібно зробити тамбурне приміщення. Матеріалами для спорудження тамбура можуть слугувати цегла або дерев’яні дошки. Це спорудження, як правило, невелике за розмірами, для нього достатньо площі в 80х80 см з висотою в 90 см. Пам’ятайте, тамбур повинен щільно та надійно замикатися за допомогою люка або кришки.
 • Кожну з секцій необхідно обладнати системою вентиляції. Через неї буде надходити свіже повітря. Вентиляція забезпечується завдяки припливно-витяжним трубам, діаметр яких може обрати на власний розсуд. Труба повинна бути вищою за рівень землі приблизно на 30 см.
 • В кожній секції можна, якщо ви бажаєте, встановити різноманітні полички або навіть стільниці.
 • Зовнішні частини стін споруди та борти котловану необхідно обов’язково засипати сухим піском, а перекриття – ізолювати за допомогою мілкої тирси.

Регулюючи припливну вентиляцію, ви зможете в майбутньому у кожній секції створювати свій власний мікроклімат. Так ви зможете правильно та довго зберігати різні овочі, фрукти або саджанці.      

Система вентиляції

Побудувати каркас – так звану коробку підземного сховища для овочів – досить просто. Проблеми виникають на етапі монтажу вентиляційної системи. Як було зазначено вище, кожна з секцій овочесховища повинна мати свою власну вентиляцію, яка робиться за допомогою припливної труби. Саме через цю трубу до об’єкта надходить свіже повітря.

Також необхідно потурбуватися про майстрування витяжної шахти — така конструкція є універсальною та підходить для погребів, овочесховищ, підвальних приміщень. В ролі шахти може бути короб з габаритами 15х15 см, він обов’язково повинен знаходитися в суміжній надбудові на висоті приблизно 200 см.

Постійна циркуляція повітря у сховищі забезпечується завдяки перепаду висот між витяжною шахтою та трубами. Збудоване овочесховище буде обов’язково піддаватися негативному впливу вологи, тому вам потрібно буде власноруч коригувати вентиляцію у підземному приміщенні шляхом закриття або відкриття заслінок у вентиляційних трубах.     

Теплоізоляція та гідроізоляція

В будь-якому сховищі для овочів, а також у підвальних та напівпідвальних приміщеннях обов’язково потрібно робити гідроізоляційний та тепловий бар’єр. Якщо ваше сховище для овочів та фруктів розташовується під підлогою дома або гаража, тоді вам не потрібно додатково робити ізоляцію стелі.

Найбільш популярними та ефективними матеріалами, які використовуються для ізоляції — це пінополіуретан та пінополістирол. Ці матеріали є надсучасними, мають відмінні характеристики та довготривалий термін експлуатації. Для теплоізоляції також можна використовувати звичайний пінопласт або мінеральну вату.

Що ж відносно вологи, то підземне сховище для овочів потрібно ізолювати від води як з зовні, так і з середини. Для захисту від вологи краще використовувати бітумні матеріали рулонного типу. Цей матеріал якісний, він проникає у мікро тріщини стін та заповнює їх. Таким чином в стінах не буде виникати рух вологи, вони не будуть намокати, сиріти та руйнуватись. 

*Комментарий: редакция не несёт ответственности за содержание и мнения, изложенные в статьях со знаком Ⓟ.