• Здорове харчування для мозку

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Четвер, 18 лютого 2010 року
Популярність різних дієт зростає з кожним днем. Хтось намагається схуднути, хтось набрати вагу, хтось відмовляється від деяких продуктів через інші  міркування. Але при цьому лише мало хто замислюються над тим, як їжа впливає на наш мозок.

Так-так, всі ці калорії, жири і вуглеводи важливі не лише для Вашого живота, але і для вмісту черепної коробки. Сьогодні ми розповімо Вам декілька інтересних речей про їжу для мозку.

1. Не забувайте «заряджати батареї»

Мозок, що займає лише 2% від маси тіла, споживає близько 20% всіх калорій. Ненажерливий орган вимагає в основному глюкози, що добувається з недавно спожитих  вуглеводів (фрукти, овочі тощо). Перейти на живлення від інших джерел мозок може лише в крайніх випадках недоліку глюкози.

Особливо чутливі до рівня глюкози найбільш молоді (у еволюційному сенсі) частини мозку, які є своєрідними «керівниками». Частини, відповідальні за базові життєві функції, менш сприйнятливі до коливань рівня глюкози.

«Якщо знижується рівень глюкози, то симптомом буде затьмарене мислення, а не зміна ритму дихання» — говорить Лей Гібсон з Університету Рохемптон в Англії.

Але вищесказане не означає, що ми повинні постійно щось  їсти. Дуже високий рівень глюкози повільно, але вірно наносить пошкодження клітинам у всьому тілу, включаючи клітини мозку.

2. Їжте рослинну їжу

Мозку необхідні дуже точні порції енергії: не дуже багато, але і не дуже мало.

Для оптимізації роботи мозку Майкл Грін з Університету Астон в Англії пропонує їсти частіше, але дрібнішими порціями. «Краще всього мозок працює, коли в крові циркулює близько 25 грам глюкози, приблизно стільки її міститься в банані»

Якщо ж змінювати триразове харчування на постійні «перекушування» Вам не хочеться – читайте далі.

3. Їжте їжу з нижчим глікемічним індексом

Глікемічний індекс розподіляє їжу за рівнем глюкози, який вона дає в кров. Солоні кренделі, наприклад, мають високий індекс, оскільки сприяють швидкому підвищенню рівня глюкози в крові. А ось свіжа морква має досить низький глікемічний індекс.

Вуглеводи в їжі з низьким глікемічним індексом розщеплюються і перетворюються на глюкозу повільніше, реалізовуючи більш рівномірну доставку глюкози. Також ця їжа краще вгамовує голод.

Процес можна уповільнити, якщо з їжею, багатою вуглеводами, вживати жири або протеїн. Наприклад, білий хліб має високий індекс, швидко перетравлюється і створює різкий стрибок глюкози в крові, але додайте до нього м'ясо або інший протеїн і отримаєте більш рівномірне надходження  глюкози. Додайте трохи оливкового масла - і ось у Вас вже ефективне паливо для мозку під виглядом звичайного бутерброда.

4. Знайте свої жири

Хоч жири і можуть знижувати глікемічений індекс їжі, але не всі вони однакові. Транс-жири, що часто зустрічаються у фастфудах, є найгіршим варіантом. Насичені жири не особливо хороші, але все таки краще транс-жирів. Самим кращим варіантом є ненасичені жири.

Дієта з високим вмістом насичених жирів, як затверджує все той же доктор Гібсон, частіше приводить до порушень когнітивних здібностей і підвищує ризик інсульту. Під час експериментів на мишах наголошувалося, що тварини, які вживали багато насичених жирів, розплачувалися за дієту пошкодженнями гіпокампу (частина мозку, що грає важливу роль у функціонуванні пам'яті).

Але не квапитеся відмовлятися від жирів. Дуже низький рівень холестерину в крові пов'язаний з депресіями, агресією та асоціальною поведінкою.

5. Знайте себе

Не дивлячись на безліч спільних рис, їжа діє на кожну людину по-різному. Важливий і склад характеру, і статура, і особливо – звички. Люди, які регулярно недоїдають, перетруджують, пропускають  споживання їжи, швидше відчувають падіння рівня глюкози. Вони стають сприйнятливішими до його перепадів.

 
Джерело: iscience.ru 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...