• Кола: від листя коки до чистячого засобу

  • Середа, 10 лютого 2010 року
Довкола впливу на здоров'я вживання всілякого лимонаду і всіляких «кол» ходить багато чуток. Хтось говорить, що подібні «шипучки» - справжня отрута для організму, а хтось упевнений, що це необґрунтовані чутки.

Почнемо з перших кроків зародження лимонадної індустрії. Вперше мешканці Старого Світу почули про листя чудодійної рослини коки від мандрівників, які побували на американському континенті в кінці XV століття. Згідно  їх розповідям, індійці жували листя коки під час важкого фізичного навантаження при тривалих переходах. Листя коки викликали збудження нервової системи і сприяли активації резервів організму. Подібно до листя коки, для американських індійців як збуджуючий засіб африканським аборигенам служили горіхи кола.

У 1886 році один з мешканців Атланти Джон Пембертон спробував поєднати витяг з двох рослин в одному сиропі в надії створити засіб від стресу і втоми. Вийшло досить непогано і навіть смачно. А добрий смак означав, можливий успіх при продажах. Завдяки чому, перші партії напою були того ж дня продані в міській аптеці. Правда, через деякий час сироп з легкої руки аптекаря піддався неочікуваній модернізації. Ненавмисно той переплутав крани із звичайною і газованою водою і зробив з сиропу газовану воду. Так з'явився газований сироп «Coca-Сola», який згодом поширився далеко за межі Атланти.

Звичайно, сучасний рецепт приготування напою далекий від первинного варіанту, що містить витяг з листя коки. У сучасному рецепті її немає, оскільки кокаїн виявився сильнодіючим наркотичним препаратом. Як тонізуюча дія в сучасному напої використовується кофеїн.

Основу рецептурної формули коли складають, так званий, чорний еліксир (містить ефірні масла апельсину, кориці, лимону, мускату, лайму тощо), цитрат кофеїна, ортофосфорна кислота, екстракт ванілі, цукор (на один стакан коли доводиться цілих 9 ложок цукру) і вода. Ось такі нехитрі компоненти містяться в загальновідомому напої. Проте формула напою не є секретом, більшу цінність представляє сам бренд, який його випускає.

Деякі фізіологічні аспекти дії на організмЩо ж відбувається в глибинах нашого організму у відповідь на надходження стакану подібної газованки? Ось деякі загальні біохімічні та фізіологічні механізми.

Найперші реакції викликані надходженням цукру. 9 чайних ложок цукру (це щоденна норма, що рекомендується) потрапляють в шлунково-кишковий тракт, заставляючи підшлункову залозу викинути в кров достатню порцію інсуліну. Завдяки чому печінка зможе переробити прості цукри в жири. Тому організму доведеться випробувати стрибок інсуліну.

Приблизно через  40 хвилин після вживання завершується всмоктування кофеїну, і він здатний надати свою збуджуючу дію. Зіниці очей розширюються, підвищується артеріальний тиск, блокуються аденозовані рецептори. Це сприяє виникненню збудження і запобігає сонливості. Незабаром в організмі збільшиться виробництво гормону дофаміну, що  стимулює центр задоволення мозку, викликаючи у Вас приємні емоції у відповідь на надходження напою.

Фосфорна кислота зв'яже мікроелементи в кишечнику приблизно за годину, полегшуючи їх виділення з сечею. Завдяки сильному сечогінному ефекту кальцій, магній, цинк, що знаходяться в кістках, а також натрій, електроліти і вода покидають Ваше тіло. У результаті через годину, Ви стаєте дратівливими і млявими.

Не зовсім фізіологічні реакції. Але все-таки це підсумок одноразового прийому, а які можливі результати після тривалого вживання напою.

Гримуча суміш

Основними компонентами, що доставляють організму максимум занепокоєння, є цукор, кофеїн, ортофосфорна або лимонна кислота і вуглекислий газ.

Велика кількість цукру не може не діяти на функціональну активність підшлункової залози та ендокринної системи. Крім того, тривале вживання такого насиченого розчину може посилити перебіг карієсу, створюючи сприятливі умови для розмноження мікроорганізмів. А якщо спробувати замінити цукор низькокалорійними замінниками, як це зроблено в напоях  «лайт»? Така заміна виявляється ще небезпечнішою. Деякі з подібних замінників здатні викликати сечокам'яну хворобу (ксиліт, сорбітол), інші (аспартам) - алергічні реакції, треті - є канцерогенами (сахарин і цикломат).

Тепер про кислоти. Як консерванти в лимонаді і для створення основи смаку використовуються кислоти (лимонна або ортофосфорна). Ці кислоти несприятливо впливають на слизисту оболонку шлунково-кишкового тракту, а також здатні викликати мікропошкодження в роті і негативно діяти на зубну емаль. При регулярному вживанні коли, ортофосфорна кислота «вимиває» кальцій з кісток, що є особливо необхідним для організму, яий  інтенсивно розвивається. Недолік кальцію може привести до виникнення остеопорозу і, як наслідок, підвищеної крихкості кісток.

Хоча кокаїн в сучасній рецептурі поступився місцем кофеїну, як тонізуючому засобу, добре відомо, що він теж викликає залежність. Дія кофеїну на нервову систему викликає збудження, що особливо не бажано для дітей, які і без цього схильні до психо-емоциональной лабільності.

Найменш небезпечним видається вуглекислий газ. І, не дивлячись на те, що він сам по собі не надає значимої шкоди, але здатний викликати відрижку, здуття живота. Це особливо актуально для людей, страждаючих захворюваннями травного тракту.

Окрім цього регулярне вживання коли може стати причиною ураження м'язових тканин. Така інформація була опублікована в журналі International Journal of Clinical Practice. У статті описані випадки, коли вживання «шипучки» в об'ємі декілька літрів на день приводило до виникнення відчуття втоми, втрати апетиту, блювоти і до блокад провідності в серці. Такі ефекти викликані вимиванням калію, в результаті дії великих концентрацій глюкози і кофеїну. А низький рівень калію (гіпокалемія) якраз і може стати причиною слабкості, аритмій серця або паралічу.

У зв'язку з цим всілякий лимонад і всілякі коли не рекомендується регулярно вживати ні дітям, ні дорослим, особливо вагітним і годуючим жінкам. Здорова доросла людина може інколи спожити чудо-напій, але захоплюватися не варто.

І ще. Якщо раптом після прочитання статті Ви вирішите вилити колу, яка стоїть у Вас в холодильнику, не поспішайте. Вона може ще згодиться. Висока концентрація кислот в напої, дозволяє використовувати його в побуті як прекрасний чистячий засіб. Кола добре підійде для видалення іржі і накипу, зачистки контактів акумуляторів або додання блиску унітазам. Вони сяятимуть як нові!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...