• Гемоглобін: залізо всередині нас

  • Вівторок, 18 березня 2008 року

Справжнього заліза, у прямому розумінні цього слова, в організмі людини мало (усього лише 2-5 г) Але по своїй значущості воно є унікальним мікроелементом.

Входячи до складу крові, залізо бере участь у перенесенні кисню від легенів до всіх тканин, органів і систем нашого організму. А без кисню, як відомо, людина не може прожити і декількох хвилин. Безпосередню доставку кисню до кожної клітини здійснює білкове з'єднання гемоглобін, яке входить до складу крові. До його структури входить іон заліза, і саме з'єднання кисню із залізом забарвлює кров у червоний колір.

Яка норма?

У чоловіків показник норми не має бути меншим 130-170 грам/л, у жінок - 120-150 грам/л, у дітей - 120-140 грам/л. У вагітних жінок на самому початку вагітності часто спостерігається зниження гемоглобіну. Це пов'язано зі зростаючою потребою в залізі вже двох людей: мами і маленького чоловічка. Якщо звичайній людині достатньо 5-15 міліграм заліза на день, то потреба вагітної жінки - 15-18 міліграм.

Чому в крові мало гемоглобіну?

Якщо у вашому аналізі крові рівень гемоглобіну нижчий за норму, це діагноз. Ім'я йому - анемія. У чому ж причини браку заліза? Перша причина - це незбалансоване харчування. І зовсім не через крайню бідність, як можна було б припустити, а через поголовне захоплення «здоровим способом життя» і різними дієтами. Сучасний стандарт краси диктує відмову від м'яса, жирів і вуглеводів і необхідність заняття спортом. У результаті тисячі молодих і цілком успішних людей, переважно дівчат, нічого не їдять і водночас вимотують себе фізичними навантаженнями.

У результаті вони замість відмінного самопочуття отримують всю «красу» анемії. Її ознаки такі: постійна втома, зниження емоційного тонусу, болі в м'язах і суглобах. Потім з'являється задишка, тахікардія, зниження апетиту, розлад травлення, а також стоматити, ламкість волосся й нігтів, сухість шкіри, синюшність губ. Розвивається запаморочення, схильність до непритомності, перед очима ніби мелькають «мушки». Часті респіраторні захворювання також можуть вказувати на брак заліза в організмі.

Що робити?

Спершу можна спробувати надолужити дефіцит заліза, збалансувавши харчування. Меню необхідно скласти так, щоб прийом м'ясних страв завжди поєднувався із фруктовими й овочевими гарнірами. Дітям можна давати м'ясний фарш із 6 місяців, рибний - з 5,5 місяців. З рослинних продуктів особливо багаті на залізо боби, соєві, кріп, салат, петрушка, сливи. Дещо менше заліза містять буряк і морква. Яблука й картопля, всупереч існуючій думці, містять заліза у багато разів менше, ніж вищеперелічені продукти.

Вегетаріанцям слід врахувати, що до 20% заліза ми отримуємо з м'ясної їжі, тоді як із рослинної - тільки близько 6%. Не забувайте про «Гематоген». Ця іриска з аптеки прямо-таки напхана залізом, на благо дітям і дорослим!

Світлана Созінова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...