• Ведете малоактивний спосіб життя? Це небезпечно

  • Вівторок, 13 травня 2008 року

У середньому дорослий американець робить 7473 кроки за день. Американці ж, які ведуть малорухливий спосіб життя, роблять 2100 кроків за день. Фахівці здорового способу життя рекомендують нам бути більш рухливими. Наскільки ми стаємо менш рухливими, настільки поради стають простішими. Нам рекомендують підніматися сходами, а не користуватися ліфтом, припарковувати машину за кілька кварталів від нашої мети поїздки, ходити пішки замість їздити машиною.

Ці рекомендації були спробою зробити нас здоровішими, стрункішими і загалом рухливішими. Але ще не так давно вчені не усвідомлювали, що малорухливість є безпосередньою причиною захворювань.

Франк Бут, професор біомедицини Університету Міссурі та вчені Копенгагенського університету провели в Копенгагені дослідження в двох групах піддослідних.

Учасники першої групи робили в середньому 6000 кроків за день. Їм було запропоновано впродовж трьох тижнів зменшити кількість кроків до 1400 за день. Для цього їм необхідно було, де тільки це можливо, використовувати засоби пересування (ліфти, ескалатори, автомобілі) замість того, щоб пересуватися пішки.

Учасники другої групи робили за день 10 000 кроків. Їм було запропоновано зменшити цю кількість до 1400 кроків за день упродовж двох тижнів. До і після дослідження було проведено аналізи на вміст цукру та жирів у крові, щоб перевірити, наскільки зниження активності впливає на здатність організму виводити надлишок цукру і жирів із кров'яного русла.

Чим більше часу потрібно для засвоєння цукру і жирів організмом, тим вищий ризик розвитку діабету та інших хронічних захворювань. Дослідники виявили, що всього лише два тижні пониженої фізичної активності негативно вплинули на здатність організму виводити надлишок цукру і жирів із кров'яного русла.

«Ми звикли думати, що фізична активність робить нас здоровішими, та це дослідження показало, що зниження фізичної активності навіть на два тижні є небезпечним», - сказав Бенте Кларлунд Педерсен, співавтор і провідний дослідник, професор у галузі внутрішніх хвороб і директор Центру дослідження запальних процесів та обміну речовин у Копенгагенському університеті.

Після 14 днів зниження фізичного навантаження в учасників експерименту було помічене небезпечне збільшення жирової клітковини в ділянці живота, підвищений рівень ліпідів крові, що є сигналом переддіабету і серцево-судинних захворювань. Якщо ви обираєте пасивний спосіб пересування й уникаєте фізичних вправ, тоді ризик здобути хронічне захворювання помітно збільшується.

«Лікарі радять займатись фізичними вправами не лише для покращення здоров'я; щоденне збільшення пішохідних навантажень могло б привести до зворотного розвитку причини хронічного захворювання. Якщо надлишок жирів і цукру не виводиться з організму, вони йдуть туди, де їм не слід бути, і викликають порушення нормальних метаболічних процесів», - сказав Бут.

Дослідники також відзначили зниження об'єму м'язової і скелетної маси. Чи означає це, що малорухливість призводить до хирлявості тіла? Бут сказав, що необхідні подальші дослідження, щоб виявити побічні ефекти тривалого зниження активності.

Тисан Лернер. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...