ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Сотні затонулих кораблів на узбережжі Намібії перетворили на музей. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
(Lukas Bischoff Photograph/Shutterstock; Inset: Smelov/Shutterstock)

Влучна назва Берег Скелетів, з його непередбачуваними, мінливими пісками, належить до найбільш негостинних і віддалених регіонів на Землі. Уявіть собі картину: повсюди розкидані кістки морських ссавців, вбитих під час полювання на китів, а поруч лежать розкладені корпуси сотень затонулих кораблів.

Але, попри страшну назву, життя тут триває і навіть процвітає. У цьому унікальному місці мешкають рідкісні пустельні леви, бурі та плямисті гієни, чорні носороги, жирафи, бабуїни та слони — і всі вони особливо добре пристосовані до місцевого клімату. Далі вглиб країни мешкають гемсбок і спрінгбок, леопарди, гепарди та рожеві фламінго.

Якщо дивитися на південний захід, то в місці під назвою мис Кросс мешкає колонія морських котиків, яка налічує сотні тисяч особин.

Пустеля Наміб зустрічається з Атлантичним океаном на Березі Скелетів у Намібії. (Smelov/Shutterstock)
Хвилі розбиваються об затонулий корабель Зейла на Березі Скелетів у Намібії. (Lukas Bischoff Photograph/Shutterstock)
Капські морські котики на Березі Скелетів. (francesco de marco/Shutterstock) (Вставка) Самка лева на Скелетному узбережжі. (Thomas Retterath/Shutterstock)
Корабельна аварія на узбережжі Намібії. (Lukas Bischoff Photograph/Shutterstock)

Тож, чи живуть люди тут, у цьому самотньому регіоні?

Так, але не дуже багато. Серфери прилітають сюди, щоб покататися на потужних прибережних течіях, що прямують з Антарктики. Але, мабуть, найбільше приваблюють уламки кораблів, які розкидані вздовж суворого узбережжя, що зробило Намібію магнітом для ентузіастів та дослідників корабельних аварій.

Якщо полювання на затонулі кораблі, серфінг або риболовля в Намібії здаються вам привабливими, влада рекомендує звернутися до гіда. Це має сенс. Тут є припливи й постійно мінливі піски, які роблять ці іржаві корпуси складними для пошуку. Гід допоможе вам зорієнтуватися.

«Лише в останні роки за допомогою сучасних технологій (автомобілі, літаки та карти) цей забутий регіон відкрився для решти світу», — йдеться на сайті Wild Space Adventure Safaris.

Компанія заявляє, що спеціалізується на тому, щоб «доставити вас у найвіддаленіші місця на африканському континенті».

Фотографія, зроблена біля брами Springbokwasser. (Gunter Nuyts/Shutterstock)
Корабельна аварія Зейла. (Hannes Vos/Shutterstock)
Корабельна аварія в національному парку Берег Скелетів. (maramade/Shutterstock)

Узбережжя простягається від річки Кунене поблизу Анголи, на північному кордоні Намібії, на південь до річки Свакоп, яка впадає в океан біля німецького колоніального міста Свакопмунд. Він займає 6 200 квадратних миль і охоплює Національний парк Берег Скелетів.

Біля північної частини узбережжя знаходиться місце, де в 1942 році сів на мілину один з найвідоміших кораблів регіону — «Данедін Стар». Його історію загибелі описав письменник Джон Генрі в однойменній книзі, що вийшла друком у 1944 році.

Але перед тим, як вирушати на пошуки «Зірки Данедіна» — або інших значних затонулих суден на півночі, таких як «Баржа 77», — наявність гіда може в буквальному сенсі означати межу між життям і смертю.

Тут є алмазні копальні, доступ до яких заборонений, і порушники ризикують бути застреленими. Це одна з причин, чому Намібія поділена на «концесії», де обрані туристичні компанії водять відвідувачів до певних місць за запитом.

«Плата за концесійні дозволи вноситься на прозорі цільові рахунки громад і управляється місцевими громадами цього конкретного регіону», — стверджує одна з таких обраних компаній Wild Space Adventure Safaris. «Таким чином, ви інвестуєте в майбутнє Африки й підтримуєте місцеву громаду».

Однак, подорожуючи регіонами, багатими на коштовне каміння, ви можете помітити, що у вас на хвості сидить ескорт компанії.

Корабельна аварія «Едуарда Болена». (Radek Borovka/Shutterstock)

Якщо озброєний ескорт вам не до вподоби, то уздовж цього негостинного узбережжя налічується понад тисячу суден різного розміру; безперечно, деякі з них більш приязні до туристів.

Берег Скелетів, схоже, відповідає своїй назві, а також назві, яку дали йому місцеві жителі — індіанці сан: Земля, яку Бог створив у гніві. Португальські моряки називали її Воротами Пекла.

Частково похований у піску корпус «Едуарда Болена» можна знайти приблизно за 350 метрів від берега бухти Волвіс, на південь від Свакопмунда. Ви можете дочекатися відпливу і піти подивитися на нього.

Існують такі ж загадкові затонулі кораблі, як «Аркона», до яких можна дістатися, лише перетнувши піщані дюни висотою в сотні футів.

Серед інших відомих затонулих кораблів — «Бенгела Ігл», «Отаві» та «Тонг-Тоу». Іноді від них мало що залишилося. Ви можете знайти лише кілька шматків дерева та металобрухт.

Уламки старого дерев’яного рибальського човна на Березі Скелетів у Намібії. (Steve Allen/Shutterstock)

Безумовно, найстарішим кораблем, який знайшов тут свою водяну могилу, є «Бом Ісус» — португальське судно, що сіло на мілину біля Ораньємунда в 1530-х роках.

Останнім затонулим кораблем є зареєстроване японське рибальське судно MVF Fukuseki Maru, яке затонуло 22 березня 2018 року. Всі 24 члени екіпажу були благополучно врятовані владою Намібії.

Саме завдяки нечисленним місцевим жителям, які організовують рибальські рейси, пригоди для серфінгу, сафарі та екскурсії на кораблях, відвідувачі можуть насолоджуватися цією прекрасною, але смертельно небезпечною ділянкою узбережжя. Такі організації, як Wild Space Adventure Safaris, допоможуть спланувати ваш маршрут. Крім усього перерахованого вище, тут є можливість поплавати на каяках з тюленями та покататися на баггі через сюрреалістичні пустельні пейзажі.