• Культура стародавнього Китаю: Бути втіленням справедливості і безкорисливості — ідіома 66

  • П'ятниця, 14 листопада 2014 року
Правитель царства Цзінь попросив Ці Хуан'яна допомогти йому вибрати гідних людей на важливі посади у країні. Ці неупереджено порадив йому імена, які надзвичайно здивували царя Цзінь

Правитель царства Цзінь попросив Ці Хуан'яна допомогти йому вибрати гідних людей на важливі посади у країні. Ці неупереджено порадив йому імена, які надзвичайно здивували царя Цзінь. Ілюстрація: Катерина Чан/Велика Епоха

У період Весни й осені (770—476 до н.е.) в царстві Цзінь жив воєначальник на ім'я Ці Хуан'ян. Він славився своєю справедливістю і безкорисливістю.

Одного разу Ці Хуан'яна викликав до палацу правитель царства Цзінь і запитав його, чи знає він когось, хто б підійшов на посаду судді в повіті Наньян. Не довго думаючи, Ці відповів: «Із цією посадою безумовно чудово впорається Сє Ху».

Почувши, кого радить Ці, цар був надзвичайно здивований, адже батько Сє вбив батька Ці. Тоді цар запитав: «Мені не почулося, ти сказав „Сє Ху“? Хіба він не твій ворог? Як же це ти пропонуєш призначити його?».

Ці впевнено відповів: «Так. Але Ви запитали мене лише про те, хто був би гідним суддею для повіту, а не про те, чи доводиться Сє Ху мені ворогом».

Правитель царства Цзінь був уражений відповіддю Ці і став іще більше йому довіряти. Сє призначили суддею повіту Наньян. Як і очікувалося, Сє зробив для людей багато доброго, і люди ним захоплювалися.

Якийсь час по тому судові знадобився новий суддя. Тоді цар знову запитав у Ці, хто б, на його думку, був гідною людиною на цю посаду. Ці відповів прямо: «Ці У, безумовно, може бути гарним суддею».

Знову здивований пропозицією Ці, із цікавості цар запитав його: «Хіба Ці У не доводиться тобі сином? Як же це ти пропонуєш свого сина? Ти не боїшся, що люди про це пліткуватимуть?».

Посміхаючись, Ці відповів: «Ви запитали мене, хто був би гідним суддею, а не про те, чи є Ці У моїм сином». В результаті Ці У призначили суддею. Він виявився дуже гарним суддею і завоював велику повагу людей.

Коли Конфуцій почув про ці дві пропозиції Ці, він похвалив його і сказав: «Пропонуючи когось на роботу, Ці брав до уваги лише вміння і здібності цієї людини, незалежно від того, ця людина йому ворог чи син. Ці Хуан'ян — дійсно втілення справедливості і безкорисливості».

Історія ця записана у класичному тексті «Люй Бу Чунь Цю» (1). Фраза 大公無私 (dà gōng wú sī), яка означає «бути втіленням справедливості і безкорисливості», належала Конфуцію, а пізніше стала ідіомою. Її використовують, щоб описати людину зовсім неупереджену і безкорисливу, або відповідні вчинки.

Примітка:

Твір «Люй Бу Чунь Цю», також відомий як «Літопис Люй», — це енциклопедичний китайський класичний текст, який був складений близько 239 р до н.е. Люй Бувеєм, першим міністром династії Цінь. Він складається із 26 книг і містить близько 100 тисяч слів. Це безцінний збірник ранніх китайських ідей і культури.


Читайте також:
Культура стародавнього Китаю: Розгорнули карту, а в ній кинджал — ідіома 36
Культура стародавнього Китаю: Сіті від небес до землі ― ідіома 34
Китайські ідіоми (32): На дрібниці дивитися з великим здивуванням

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...