• Історія Китаю (45): Бань Чао — славний генерал і дипломат

  • Середа, 8 жовтня 2014 року
Бань Чао (32—102) жив в епоху династії Східна Хань. У 62 році нашої ери, в період правління імператора Мін-ді, він переїхав до столиці і став заробляти собі на життя, працюючи писарем. Зажадавши битися проти хунну, кочових племен на півночі, він відклав убік пензля і вступив до армії. Бань хоробро воював, застосовуючи гарну тактику, завдяки чому в армії його дуже швидко підвищували в званнях. Пізніше його обрали посланцем для укладення військових союзів з іншими племенами в регіоні Середньої Азії, аби протистояти набігам хунну.

Бань Чао, история Китая, культура Китая

Бань Чао — знаменитий генерал і посол Китаю. Ілюстрація: Катерина Чан/Велика Епоха

Бань Чао із загоном із 36 солдат прямував до царства Шаньшань (оазис Лоулань у районі Турфана, що в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі; нині повністю засипаний пісками), яке мало стати їхньою першою зупинкою. У той час царство Шаньшань було змушене платити податки й данину хунну як прояв відданості. Правителю Шаньшань не подобалася ця обставина, але він нічого із цим не міг удіяти, оскільки в династії Східна Хань точилися громадянські війни, що в останні десятиліття заважало китайській армії захищати інтереси царств у західних регіонах. Зважаючи на це, спочатку правитель натхненно вітав Бань Чао. Тим не менше, за кілька днів Бань відчув із боку правителя несподівану байдужість і здогадався, що, мабуть, це через прибуття посланців хунну правитель став сумніватися, на чиєму боці йому бути.

Тоді Бань Чао викликав місцевого слугу і запитав його: «Посланці хунну перебувають тут уже кілька днів. Де вони?» Через несподіванку і переляк слуга видав місце розташування посланників хунну. І от Бань Чао скликав 36 солдат і розважив їх вином. Просто посеред частування Бань виступив із промовою: «Причина, через яку ви всі зі мною сюди прийшли, в тому, щоб укласти військовий союз нашої династії із цим правителем і гордо повернутися додому. І от лише кілька днів тому сюди прибули посланці хунну, і правитель став нерішучим. Якщо він схопить нас і віддасть хунну, то нас усіх уб’ють. Як ми вчинимо?».

«Ми в небезпеці, і наші життя у твоїх руках», — відповіли люди із загону. Бань Чао сказав: «Не можна зловити тигреня, не входячи до лігва тигра. Ми маємо негайно в цю ключову мить почати напад на місію хунну. Їх більше, але вони не готові, тому ми нападемо на них уночі і влаштуємо підпал, аби позбутися їх. Тоді у правителя царства Шаньшань не залишиться іншого вибору, як тільки стати союзником династії Хань. Так ми виконаємо нашу місію». «Ми чекаємо твого наказу», — відповіли солдати.

Після настання темряви Бань Чао підвів своїх вояків до місця розміщення делегації хунну. Побачивши, що тієї ночі дме сильний вітер, Бань Чао наказав десятьом солдатам узяти малі барабани і сховатися за будинком: «Щойно побачите вогонь, бийте в барабани, відбиваючи сигнал наступу». Інші воїни взяли з собою мечі й арбалети і сховалися в засідці по обидва боки будинку. Бань Чао глибокої ночі підпалив будинок, давши сигнал до нападу. Бань і його вояки вбили понад тридцять членів делегації хунну, а понад сто загинули у вогні.

Правитель Шаньшань був приголомшений і водночас вражений військовим талантом і хоробрістю Бань Чао і вирішив стати союзником династії Хань. Інші царства і племена в західному регіоні незабаром наслідували його прикладу. Через кілька місяців Бань Чао очолив війська союзників і завоював інші племена, взявши під свій контроль всю Таримську западину.

Бань Чао провів у західних регіонах близько 30 років, і його зробили генералом-захисником тих місць. Йому вдалося втримати західний регіон до берегів Каспійського моря під захистом Китаю і забезпечити пряме сполучення уздовж Шовкового шляху, що з'єднував Схід із Заходом через Центральну Азію.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...