• Історія Китаю (75): Ду Жухуей — один із двох славнозвісних міністрів династії Тан

  • Середа, 12 листопада 2014 року
Ду Жухуей (585—630) був призначений міністром у ранній період правління династії Тан і був одним із головних її «будівників».

Ду Жухуей — один із двох славнозвісних міністрів династії Тан

Ду Жухуей — один із двох славнозвісних міністрів династії Тан. Ілюстрація: Юань Фан/Велика Епоха

Народився він у сім'ї старшого державного службовця. Із юних років Ду Жухуея вважали тямущою, проникливою людиною видатного розуму. Коли він служив радником у принца Лі Шиміня, то Фан Сюаньлін оцінив його талант: «Вам не можна прогаяти таке дарування, якщо Ви одного дня хочете стати правителем Китаю», — попередив Фан принца Лі Шиміня, який згодом став імператором Тайцзуном.

Після того як принцу Лі Шиміню вдалося зійти на престол, він почав серію перетворень щодо поліпшення державних справ. Фан Сюаньлін і Ду Жухуей були двома головними учасниками реформування. Ду Жухуей відповідав за прийняття рішень у всіх військових і політичних справах. Він також допомагав імператору Тайцзуну вибудувати адміністративну систему, механізм відбору чиновників і систему законодавства. Засвоївши урок загибелі династії Суй, Ду Жухуей і Фан Сюаньлін допомагали імператору Тайцзуну приділяти велику увагу потребам людей, і втрьох вони придумали знаменитий вислів: «Народ подібний до води, а імператор — до човна. У воді човен може тихо і спокійно плавати, але може й потонути».

Ду Жухуей як один із найважливіших міністрів Лі Шиміня дуже тісно працював із Фан Сюаньліном. Вони цінували здібності і таланти один одного, і кожний глибоко поважав іншого, завдяки цьому їхня співпраця була гармонійною. Коли Фан Сюаньлін обговорював з імператором Тайцзуном державні справи, він робив усе, щоб Ду Жухуей теж був присутній. Ду аналізував представлені Фаном пропозиції і вибирав найкращі, щоб Тайцзун міг прийняти остаточне рішення. Подейкували, що Фан Сюаньлін був умілим у плануванні та стратегії, а Ду Жухуей славився тим, що обдумував їх і потім приймав правильне рішення. Звідси і бере свій початок китайське прислів'я «Фан планує, а Ду вирішує». Так завдяки гарному співробітництву вони стали найбільш визначними міністрами при імператорі Тайцзуні.

На початку 630 року Ду серйозно захворів. Імператор Тайцзун особисто прийшов до нього додому. В кінці того ж року Ду Жухуей у віці 46 років помер від хвороби. Імператор Тайцзун тужив через його смерть і оголосив у країні триденну жалобу.

Дуже довго імператор Тайцзун не міг оговтатися від горя. Подейкували, що часто, коли йому діставалися дорогоцінні предмети, він згадував про Ду Жухуея і плакав. Левову частку цих речей він відправляв родині Ду.


Читайте також:
Улюблена принцеса династії Тан — принцеса Веньчен
Історія Китаю (80): Тріпітака — великий чернець династії Тан
Історія Китаю (71): Чжансунь ― мудра й дбайлива імператриця династії Тан

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...