ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як різні емоції впливають на внутрішні органи людини, згідно з вченням китайської медицини

Велика Епоха
Печінка пошкоджується через депресію та гнів, що призводить до застою ци (життєвої енергії) в печінці. (Shutterstock)

Сучасна медицина довела, що настрій тісно пов'язаний зі здоров'ям. Наприклад, депресія може стати причиною різних хронічних захворювань. Негативний настрій може спричинити вегетативну дисфункцію. Крім того, настрій може впливати на швидкість одужання в разі захворювань.

Традиційна китайська медицина (ТКМ) виявила, що різний настрій може впливати на органи та загальний стан здоров'я. У ТКМ є спосіб регулювати настрій пацієнта для досягнення цілісного здоров'я.

Дратівливість може бути ознакою проблем із печінкою

Пацієнтка звернулася в клініку китайської медицини ShangXi для лікування безсоння і порушень менструального циклу. У клініці вона розповіла директору Юй Явеню, що часто сердиться на чоловіка через сімейні проблеми, що не лише спричиняє розбіжності, а й руйнує її здоров'я. У цьому вона звинувачувала себе.

Юй виявив, що пацієнтка страждає від застою ци в печінці, що викликає ендокринний дисбаланс, який призводить до гніву через дрібниці. Юй порадив пацієнтці не звинувачувати себе занадто сильно і сказав їй, що погане здоров'я також впливає на її настрій. Згодом, завдяки ендокринній регуляції, у пацієнтки не тільки нормалізувалися місячні, а й вона стала емоційно спокійною і менш дратівливою.

Застій ци в печінці — це загальний термін для позначення симптомів, які виникають, коли печінка ушкоджується через депресію та гнів, що призводить до застою ци (життєвої енергії).

Емоції людини впливають на 5 основних органів

У найранішій книзі з ТКМ, «Трактат Жовтого імператора про внутрішнє» (Yellow Emperor's Classic of Internal Medicine), згадується, що сім емоцій впливають на функції різних внутрішніх органів: гнів шкодить печінці, щастя — серцю, печаль — селезінці, горе — легеням, а страх — ниркам. Кожна з них проявляється різними симптомами.

1. Гнів шкодить печінці.

У ТКМ вважається, що печінка відповідає за безперебійне транспортування ци, крові та рідин у всьому тілі. Печінка — це не просто окремий орган, а система, що містить ендокринну та репродуктивну системи. Усі вони перебувають під контролем печінки.

Дратівливість і перепади настрою можуть негативно впливати на ци в печінці. Го Шифанг, директор клініки Guo Shifang CTM, каже: «У людей у сучасному суспільстві високий тиск, і в багатьох людей є проблеми з печінкою».

Якщо ци в печінці застоюється, це може негативно вплинути на організм і настрій.

У клініку звернулася учениця середньої школи, яка не могла ходити до школи через депресію. Печінка пацієнтки була очищена за допомогою акупунктури та ліків, і за два-три місяці вона повернулася до школи та змогла скласти тест на придатність до навчання в коледжі.

2. Щастя шкодить серцю.

Усі люди вважають, що бути щасливим корисно для здоров'я, то як же «щастя» може нашкодити серцю?

«Щастя», про яке говорить ТКМ, — це крайня наснага та крайнє збудження. Вони можуть спричинити застій серцевої ци, і люди страждатимуть від здавлювання в грудях і запаморочення.

3. Сум шкодить селезінці.

У сучасній медицині селезінку вважають частиною імунної системи і пов'язаною з печінкою. ТКМ вважає, що селезінка пов'язана з травною системою.

Часто, коли людина надмірно турбується про щось або сумує за кимось, вона не може багато їсти. ТКМ вважає, що надмірне занепокоєння, туга або думки можуть вплинути на нормальну роботу шлунка та селезінки й спричинити закреп або діарею. Крім того, ТКМ вважає, що стрес та емоції також можуть впливати на кишківник і шлунок.

4. Горе шкодить легеням.

Коли люди відчувають смуток, плач може вивільнити стрес і емоційний біль, що корисно для здоров'я. Це відбувається тому, що окситоцин і ендорфіни, що виділяються під час плачу, допомагають полегшити фізичний та емоційний біль.

Однак надмірне горе — це зовсім інша історія. Це пов'язано з тим, що, коли люди ридають, вдих і видих відносно короткі. Це впливає на роботу легень. Тривалі та плавні вдихи й видихи можуть принести користь легеням.

У ТКМ легені відповідають за механізм ци й регулюють ци та воду. Частий плач впливає на функцію легень. Погана серцево-легенева функція з часом може призвести до хрипів, кашлю, стиснення в грудях, набряків і шкірних симптомів.

5. Страх шкодить ниркам.

У китайській медицині «нирки» пов'язані з такою емоцією, як страх, а також з ендокринною системою, кістками, хребтом, сечовим міхуром і водою. З точки зору західної медицини, між страхом і нирками також існує зв'язок. Коли люди відчувають страх, нирки виділяють адреналін.

Люди з поганими нирками не тільки схильні до болю в спині або частого сечовипускання, а й легко лякаються. Юй Явень каже, що, якщо діти ростуть, коли їх б'ють або лають, їхня ниркова ци буде пошкоджена, і їхній характер стане боязким. Навіть невеликого гучного звуку достатньо, щоб вони підстрибнули від переляку. Це пов'язано з нестачею ци та крові в нирках.

Хоча різні емоції відповідають різним внутрішнім органам, вони впливають одна на одну. Юй Явень зазначив, що емоції щастя, гніву і печалі впливають на рух ци і крові в організмі та призводять до дисфункцій внутрішніх органів, таких як ендокринні порушення, порушення імунітету, ци та крові, спричиняючи швидке старіння.

Способи поліпшити настрій і здоров'я органів

За нормальних обставин люди можуть регулювати свої емоції й не давати їм вийти з-під контролю. Однак люди, які перебувають у стані депресії, мають погану циркуляцію ци і крові та менш схильні до саморегуляції своїх емоцій. Важливо знати, що, якщо ви виявите в себе проблеми з емоційним і психічним здоров'ям, психотерапія — не єдиний вихід, бо іноді саме в тілі є проблема, що впливає на емоційний контроль.

Юй Явень каже, що дуже важливо використовувати акупунктуру або ліки для поліпшення циркуляції ци і крові, а також відновлення нормальних функцій внутрішніх органів.

У повсякденному житті також існують способи регулювання емоцій і поліпшення функцій органів.

Правильно харчуйтеся, добре спіть і нормально випорожнюйтеся

Юй Явень каже: «Для людини їжа, сон і випорожнення — це три дуже важливі шляхи. Якщо один із них заблокований, внутрішні органи не будуть збалансовані, і це вплине на настрій».

Поганий сон призводить до поганого самопочуття і поганого настрою. Їжа впливає на селезінку і шлунок і тим самим може впливати на настрій.

У дослідженні, опублікованому 2020 року в British Medical Journal, йдеться про те, що здорове харчування, як-от середземноморська дієта, може призвести до поліпшення психічного здоров'я. Неправильне харчування (наприклад, рафіновані вуглеводи) може стати причиною ожиріння, діабету і поганого психічного здоров'я.

Люди з поганими легенями можуть заварювати чай із жовтим астрагалом і рожевим женьшенем або вживати пасту з осінньої груші.

Насіння лотоса, вишні та шовковиці корисне для серця. Чорниці корисні для серця і нирок. Червона вовча ягода корисна для печінки та нирок. Китайський батат корисний для легенів, селезінки та нирок.

Ароматні трав'яні чаї заспокійливо діють на печінку і можуть усунути застій ци в печінці.

Людям, які страждають від застою печінкової ци, рекомендується утримуватися від кофеїну та гострої їжі, а натомість пити трав'яні чаї, серед яких найкраще пасують лаванда та троянда фуксія.

Запахи та вдихання ефірних олій впливають на лімбічну систему мозку, що зі свого боку заспокоює емоції.

Дослідження показало, що прослуховування альфа-хвильової музики протягом 30 хвилин щодня стимулює мозок виробляти більше альфа-хвиль, що призводить до заспокійливого фізіологічного ефекту.

За матеріалами The Epoch Times USA