ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У садівників нижчий ризик хронічних і психічних захворювань, показало дослідження

Велика Епоха
"Справа не тільки в овочах і фруктах. Йдеться також про те, щоб бути в природному просторі на відкритому повітрі разом з іншими", — каже професор екології Джилл Літт. (Alexander Raths/Shutterstock)

Перше в історії рандомізоване, контрольоване дослідження громадського садівництва показало, що окрім вживання більшої кількості клітковини та фізичної активності — двох відомих способів зниження ризику розвитку раку і хронічних захворювань, у тих, хто порається в саду, також значно знижується рівень стресу, тривожності та ризик розвитку психічних захворювань.

Нове дослідження, проведене в сім'ях із низьким рівнем доходу, показало, що у садівників, які брали участь у дослідженні в стані стресу і тривоги, спостерігалося найбільше зниження рівня психічного здоров'я.

"Ці результати дають конкретні докази того, що громадське садівництво може відігравати важливу роль у профілактиці раку, хронічних захворювань і психічних розладів", — сказала старша авторка дослідження і професорка кафедри екологічних досліджень Університету Колорадо в Боулдері Джилл Літт.

"Куди б ви не пішли, люди кажуть, що в садівництві є щось таке, що допомагає їм почуватися краще".

Повітря пронизане молекулами мільйонів рослин і біохімічними процесами, має потужний цілющий вплив, який ми тільки починаємо розуміти. (AshTproductions/Shutterstock)

У дослідженні взяли участь близько 300 садівників-початківців, середній вік яких становив 41 рік.

Половина була віднесена до групи садівників-громадських діячів і отримала безкоштовну садову ділянку, кілька насінин, вступний курс садівництва та партнера по дослідженню. Інша половина була віднесена до контрольної групи.

Обидві групи регулярно заповнювали анкети про своє харчування, психічне здоров'я та розміри тіла.

Через два сезони група садівників щодня споживала на сім відсотків більше клітковини, ніж контрольна група.

"Збільшення кількості клітковини на один грам може мати великий позитивний вплив на здоров'я", — сказав співавтор дослідження, директор програми з профілактики та боротьби з раком Університету Південної Кароліни Джеймс Хеберт.

Волокно чинить глибокий вплив на запальні та імунні реакції, впливаючи на все — від метаболізму їжі до здоров'я мікробіома кишківника і сприйнятливості до діабету та деяких видів раку, зазначили дослідники.

Професор Літт сказала, що громадське садівництво має величезне значення і навіть рятує життя, особливо для іммігрантів із низьким рівнем доходу, які живуть у квартирах.

"Навіть якщо ви прийшли в сад, щоб вирощувати їжу самостійно в тихому місці, ви починаєте дивитися на сусідську ділянку, ділитися методами і рецептами, і з часом між вами зав'язуються стосунки", — сказала вона.

Дослідження садівників було опубліковано 4 січня в журналі Lancet Planetary Health.