• 9 Нобелівських лауреатів закликали ООН заборонити продаж зброї М'янмі

  • П'ятниця, 22 лютого 2008 року
Нобелівський лауреат Десмонд Туту очолив список 9 лауреатів Нобелівської премії світу, що направили 19 лютого Раді безпеки ООН заклик до дії, щоб припинити продаж зброї військовому режимові М'янми, повідомляє Associated Press.

Лауреати, зокрема Далай-лама і Елі Візель, також закликали країни ввести ембарго на постачання зброї, щоб перешкодити М'янмі отримувати зброю, яка використовується проти своїх громадян.

Більшість західних країн уже наклали ембарго на продаж зброї М'янмі, зважаючи на порушення прав людини й небажання хунти провести передачу влади демократично вибраному урядові.

Росія постачає М'янмі зброю, а федеральна корпорація по атомній енергії «Росатом» у травні 2007 року підписала угоду про будівництво тут центру ядерних досліджень.

«Ми закликаємо міжнародне співтовариство активно працювати над тим, щоб увести проти режиму ембарго на постачання зброї», мовиться в посланні лауреатів. «Далі ми закликаємо членів Ради безпеки і міжнародне співтовариство, терміново вжити заходів, які перешкоджатимуть продажу зброї військовим (М'янми)», а також накласти банківські санкції на вищих керівників М'янми, а також державні та приватні установи, що підтримують торгівлю зброєю для уряду - наголошується в ньому. Багато західних країн заборонили або створили перешкоди інвестиціям до М'янми як захід тиску на хунту.

У вересні 2007 року військова хунта М'янми розстріляла мирні протести, на чолі яких стояли буддійські ченці. За даними ООН, у ході цих репресивних заходів принаймні 31 людину було вбито і тисячі були арештовані.

Нобелівські лауреати заявляють, що репресії проти активістів демократичного руху тривають і що військова хунта використовує для розробки конституції «некоректний» процес. Хунта, що заявила 19 лютого, що роботу над проектом конституції завершено, обнародувала плани проведення в травні референдуму, а в 2010 році виборів, уперше вказавши дати проведення того, що вона називає «дорожньою картою» переходу до демократії.

Проте критики режиму називають цей конституційний процес недемократичним, оскільки він проходить під пильним наглядом військових і без залучення незалежних сторін. «Вибори, які обіцяє військовий режим, є повною фальсифікацією», - заявив Десмонд Туту.

Ветеран боротьби проти апартеїду і правозахисник архієпископ Туту вважає, що Раді безпеки ООН необхідно звернутися до прецеденту, встановленого в 1976 році, коли у відповідь на придушення студентських заворушень у передмісті Йоганнесбурга Соуето було введено ембарго на постачання зброї режиму апартеїду в Південній Африці.

Група лауреатів знов повторила свій заклик звільнити лауреата Нобелівської премії миру і лідера опозиції М'янми Аунг Сан Су Чжи, яка провела у в'язниці або під домашнім арештом більше 12 з останніх 18 років. Послання, опубліковане архієпископом Туту, підписав Далай-лама, що живе у вигнанні в Індії, Елі Візель із США, Ширін Ебаді з Ірану, Адольфо Перес Есківель з Аргентини, Майреад Магуайр (Mairead Maguire) і Бетті Вільямс із Північної Ірландії, Рігоберта Менчу з Гватемали й активіст руху за заборону протипіхотних мін з Америки Джоді Вільямс.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...