ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україні знову хочуть ввести 12-річну школу

Велика Епоха
В Україні можуть повернути 12-річну шкільну освіту — відповідний проект реформи наразі розробляється, і планують, що він буде поданий до Верховної Ради до літа. Серед майбутніх перешкод для його втілення називають традиційне недофінансування сфери освіти. Передбачають також опір з боку працівників освіти, оскільки, за задумом реформаторів, нововведення дозволять побороти корупцію в школах. Українські атестати про середню освіту завдяки таким реформам будуть визнаватись у ЄС.

Ілюстративне фото: ANATOLII STEPANOV/AFP/Getty Images
Ілюстративне фото: ANATOLII STEPANOV/AFP/Getty Images
Нову редакцію Закону про освіту розробляє робоча група, до складу якої увійшли представники комітету ВРУ з освіти та науки, працівники Міносвіти, експерти Академії педагогічних наук, а також представники громадських організацій, пише «Дзеркало тижня».

За попередніми відомостями, навчання буде складатись із 3 частин — 5 років початкової школи, 4 років середньої і 3 старшої. Така шкільна система прив’язана до віку дитини і буде зручною для учнів. А школа загалом розглядається як частина освітнього процесу в канві життя людини.

Передбачається, що до 9 класу в учнів не буде спеціалізації або профілізації, оскільки в такому віці важко визначити, що саме відповідає нахилам та здібностям дитини. По закінченню 9 класу учні здаватимуть ЗНО та профорієнтаційні тести, на основі яких буде визначено, де їм краще навчатись у подальшому.

Старша школа буде 3 типів — професійний ліцей (по закінченні якого учні будуть «кваліфікованими робітниками»), академічний ліцей (профільна старша школа, підготовка до навчання у виші), а також коледж (4 роки навчання, учні отримують ступінь «молодшого спеціаліста»).

Спеціалісти, які розробляють реформу, допускають, що у старшій школі може не бути класно-урочної системи, яка буде замінена проектами, лекціями та семінарами, роботі по певним темам, таким, як тиждень вивчення історії тощо. У ліцеях, можливо, буде вивчатись не більше за 10 предметів, половина з яких будуть профільними.

Серед проблем, які можуть ускладнити втілення реформи, фахівці називають недофінансування галузі, тобто буде складно створити матеріальну базу для профільної школи, особливо на селі. Можуть отримати опір і такі докорінні реформи, які будуть покликані викорінити корупцію в навчальних закладах — вступні внески, конкурсний відбір, підготовчі курси тощо.

Одночасно з відходом від класово-урочної системи навчання буде змінюватись і система оплати праці педагогів — їм вже не будуть платити за години викладання. Необхідно буде також провести підвищення кваліфікації працівників освіти.

Загалом запровадження 12 років навчання у школі, як пише видання, стане частиною соціально-гуманітарної реформи в Україні, і буде задеклароване в тексті Коаліційної угоди.


Читайте також:
Столичний власник землі сплатив 700 тисяч за вирубування дерев
Скільки і яких марок авто було викрадено у Києві в січні
Тисячі кримчан отримують українські біометричні паспорти