ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Андріївський узвіз хочуть позабудовувати центрами розваг

Велика Епоха
Андріївський узвіз, який розташований в історичному центрі української столиці, може зарясніти багатоповерховими готелями і розважальними центрами, відповідно до міського плану з реконструкції, стверджують художники.

Андріївський узвіз хочуть позабудовувати центрами розваг. Фото: Володимир Бородін/The Epoch Times Україна
Андріївський узвіз хочуть позабудовувати центрами розваг. Фото: Володимир Бородін/The Epoch Times Україна
Віктор Хаматов, співголова громадської ради «Андріївський узвіз», каже, що знає про існування такої концепції реконструкції історичної вулиці, відповідно до якої міська влада планує побудувати готелі та торгово-розважальні центри.

Однак Хаматов стверджує, що копію цього плану йому не вдалося отримати, оскільки вона відзначена грифом «конфіденційно».

«Ця концепція, як документ, не опублікована. Більше того, є листи-відповіді мені про те, що ця концепція є результатом розробки Укрпроектреставрації з групою фахівців на замовлення міського управління капітального будівництва, яке виступає замовником всієї цієї роботи», — заявляє активіст.

«У договорі з розробки цього проекту-концепції та технічного завдання зазначено, що всі документи є конфіденційними і розголошенню не підлягають», — зазначає Хаматов.

Андріївський узвіз є вулицю-музеєм, яка є однією з головних туристичних визначних пам'яток української столиці. На цій вулиці жили і працювали багато відомих письменників, композиторів, учених, художників і скульпторів. На вулиці зазвичай виставляються різного роду художні виставки і влаштовуються свята.

У той час, як громадськість б'є на сполох, на Андріївському вже почалися ремонтні роботи: зараз там прокладають нову каналізацію. До того ж ця вулиця перебуває в самому центрі історичної частини Києва, де все ще знаходять артефакти, але забудовникам не до розкопок.

Інший громадський діяч Ольга Козловськи вказує, що ґрунт у тій місцевості, де розташований Андріївський узвіз, глинистий і будувати багатоповерхові будівлі тут просто небезпечно.

«Якщо станеться землетрус, то буде справжня катастрофа», — каже активістка.

Козловськи стверджує, що вже дві сотні машин землі вивезли в невідомому напрямку, і після цього все забетонували.

Представник Громадської ради «Асоціація Андріївський узвіз» і києвознавець Владислава Осьмак упевнена, що, якщо забудова триватиме такими методами, скоро на цій вулиці не залишиться самобутніх будівель.

«На Андріївському узвозі майже не залишилося повністю уцілілих будівель. Наприклад, будинок під номером 18 — це дерев'яна споруда, де до наших днів зберігся навіть сад, але, на жаль, із 5 будинків цього комплексу залишилося всього три», — каже Владислава.

Разом із мистецтвознавцями та істориками також хвилюються художники, які десятиліттями орендують тут приміщення під свої майстерні.

В кінці минулого року митці отримали папірець із вимогою покинути свої приміщення. Художники впевнені, що в них відбирають майстерні заради землі під забудову.

Щоб відстояти свої права на роботу в мансардах і напівпідвальних приміщеннях, художники вирішили не залишати свої майстерні і зараз залишаються там ночувати, тому що побоюються підпалу. Вони кажуть, якщо в судовому порядку вирішити спірне питання їм не вдасться, то будуть використовувати більш радикальні методи.

«Якщо не вирішимо питання з виселенням художників через суд, тоді ми запросимо всіх на масове спалення тисяч картин вигнаних художників», — попереджає Тимур Масаутов, член спілки художників і професор Академії мистецтв Туреччини.

Олександр Бригинець, голова постійної комісії Київради з питань культури та туризму, вважає, що у сформованій ситуації перше, що потрібно зробити — це припинити будь-які роботи на Андріївському узвозі і провести референдум.

«Андріївський узвіз — це війна творчої інтелігенції та державних структур», — упевнений Хаматов.

Активісти кажуть, що якщо переможуть держструктури, то Київ позбудеться не тільки однієї з найбільш мальовничих вулиць, а й втратить частину своєї історії.

У свою чергу, голова міської адміністрації Олександр Попов запевнив у п'ятницю, що після реконструкції Андріївського узвозу вулиця збереже свій колишній історичний вигляд, а всі художники залишаться на своїх місцях, повідомляє державне агентство Укрінформ.

Попов також сказав, що міська влада продовжує вести переговори з творчою інтелігенцією Андріївського узвозу.