• Дива світу: Борободур (фото)

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Четвер, 20 березня 2008 року
Борободур побудований як величезна ступа, яка виконана у формі гігантської мандали. Фундамент ступи квадратний із стороною 118 м. У ступи є вісім ярусів, п'ять нижніх — квадратні, а три верхні — круглі. Ця мандала виражає схему всесвіту відповідно до буддійських уявлень (див. Абхідхарма). На верхньому ярусі розташовано 72 малих ступ навколо великої центральної ступи. Кожна ступа у формі дзвону з великою кількістю прикрас. Усередині ступ поміщені статуї Будди.

Досі Борободур є місцем паломництва і молитов. Паломники сім разів проходять по колу на кожному ярусі рівня за годинниковою стрілкою. Дотик до кожного Будди із ступ на верхньому ярусі через виїмки в ступі, згідно з повір'ям, приносить щастя.


Конструкція


Об'єм всієї споруди приблизно 56,000 м. куб.? Ступа споруджена з 2 000 000 кам'яних блоків. Археологи вважають, що для будівництва було потрібно сорок років.

Вибір місця


У 1940 голландський художник Нівенкамп висунув гіпотезу, що Борободур був побудований у формі Будди на квітці лотоса, і з цієї причини, ймовірно, комплекс повинен був знаходитися на озері. У 1949 геологи знайшли відкладення, які були інтерпретовані як дно озера. Була висунута гіпотеза, що озеро утворилося в результаті виверження вулкану Мерапі в 1006 або істотно раніше. Не зрозуміло, чи осушувалося озеро для побудови ступи, чи це була природна катастрофа.

Подальші дослідження показали, що озеро існувало в XII-XIV століттях, підтверджуючи те, що храм символізував лотос

Інтерпретація


На думку дослідників, споруду можна розглядати як величезну книгу для паломників. У міру здійснення ритуального обходу кожного ярусу паломники знайомляться з життям Будди і з елементами його вчення.

Три рівні символізують три сфери місцеперебувань - Камадхату (сфера пристрастей), Рупадхату (сфера форм) і Арупадхату (сфера без форм)

Камадхату


Рівень Камадхату був закритий пізніше, ймовірно для стабільності споруди. Згідно з раннім рукописом, автором якого був буддійський святий Кармавібхангга, на першому рівні було встановлено 160 рельєфних панелей. Вони описували світ пристрастей або світ плотського, і розвиток прояву чуттєвості відповідно до законів карми. Перші 117 панелей показують різні діяння, що приводять до одного й того ж результату, а 43 панелі, що залишилися, показують, як один і той же ефект приводить до 43 різних результатів. Декілька панелей залишилося в південно-східному кутку комплексу.

Рупадхату


Рельєфи на рівні Рупадхату ілюструють класичні твори Лалітавістара, Джатака-авадана і Гандавьюха.

120 панелей на основі Лалітавістари розповідають історії про життя Будди Гаутами.

Деякі панелі розповідають історії з класичних джатак про попередні життя Будди у фольклорній формі. При цьому Будда зображається богом, царем, звичайною людиною або навіть твариною - левом, оленем, мавпою, лебедем, черепахою. У кожному переродженні Будда показує благородство і співчуття. Ці історії в популярній формі розкривають буддійські принципи.

Деякі панелі розповідають про Судхана, що мандрував у пошуках мудрості.

Арупадхату


Вищий рівень, що відповідає Арупадхату (сфері без форм), представлений трьома круглими терасами нагорі. Тут немає рельєфів або плат, за часів будівництва тут поміщалися статуї будди у натуральну величину, зазвичай усередині ступ або ніш в стіні. Багато із них не збереглися або пошкоджені.

Відкриття та історія у наш час


Сотні років Борободур лежав покритий вулканічним попелом і зарослий джунглями. Як цей унікальний монумент виявився забутим і залишеним - поки не зрозуміло. В середині XX століття було висунуто припущення, що після виверження вулкану Мерапі нещастя змусили жителів залишити свою землю і шукати інші житла. Виверження відбулося в 1006, але багато вчених вважають що центр цивілізації яванця перемістився в долину Брантас ще в 928. Так чи інакше, чому люди залишили Борободур залишається загадкою.

У XVIII столітті були лише частково помітні верхні тераси. Голландські колоніальні експедиції знаходили інші монументи, але не згадували про Борободур. Лише у 1814 губернатор-лейтенант Стенфорд Раффлс виявив монумент під час англійської окупації острова під час англо-голландської війни. Коли він прибув до Семаранг, він отримав повідомлення про те, що виявлений пагорб з великою кількістю каменів з різьбленням. Голландець Корнеліус організував експедицію, він зібрав загін із 200 чоловік і півтора місяці очищав монумент. Його роботу продовжили інші між 1817 і 1822. З 1835 верхня частина монумента була розчищена і весь комплекс стало добре видно. У 1849—1853 художник Вільзен провів роботу по зарисовці рельєфів. Його роботи потрапили в Музей Античності в Лейдені. У 1873 комплекс був зафотографований. Тоді структура комплексу була абсолютно незрозуміла, і в 1882 інспектор з культури пропонував повністю розібрати пам'ятник і розмістити в музеї.

Тим часом пам'ятник розкрадали, рельєфи, скульптури, орнамент розтягували торговці сувенірами. Король сіаму, що відвідав в 1886 губернатора, повіз із собою вісім бичачих упряжок із статуями і елементами орнаменту і забрав скульптуру єдиного хранителя храму, що зберігся.

Реставрація


У 1907—1911 Теодор ван Ерп зробив першу капітальну реставрацію комплексу. З 1900 року молодий офіцер входив у Борободурську Комісію в Магелангу. Реставрація мала великий успіх, і комплекс набув урочистого і значного вигляду.

Внаслідок обмеженого бюджету в першу чергу проводилися роботи з поліпшення дренажу і відновлення загальної структури. Довгострокова реставрація повинна була передбачати багато додаткової роботи. Крім того Борободур побудований на пагорбі, і необхідна робота по оберіганню пам'ятника від розмивання грунту, провалення, корозії і пошкоджень від рослинності джунглів.

Єдиним рішенням було б повне розбирання споруди, зміцнення пагорба і повна реставрація. Ця величезна робота була проведена в 1973—1984 під егідою ЮНЕСКО. Зараз комплекс Борободур входить до числа об'єктів Всесвітньої Спадщини.

Останні події


21 вересня 1985 храм був злегка пошкоджений через бомбову атаку.

Розгортання масового туризму викликало суперечності і скандали. Критики зазнала влада парку.

27 травня 2006 стався землетрус на півдні Центральної Яви, який викликав важкі руйнування в околиці міста Йогьякарта. Проте судячи з повідомлень комплекс Борободур, що знаходиться на деякій віддалі від епіцентру, не постраждав.
Підписатися:

Коментарі