• Відкриваючи звуки Давньої Греції

  • Субота, 20 січня 2007 року

У Стародавній Греції музика чи інша творчість були невіддільними від грецької міфології. Слово музика походить від "муз" - богинь, покровительок творчих прагнень, дочок грецького короля богів - Зевса.Великим музикантом і поетом у грецькій міфології був Орфей, який умів зачаровувати навіть диких звірів, а також змушував рухатися і танцювати неживі предмети за допомогою своєї музики та співу.

Музика розглядалася як важлива складова престижної освіти і  підтримання стабільності суспільства. Вона була визнана як форма мистецтва, що здійснює величезний вплив на людину, на вдосконалення її етичних і моральних цінностей.

Грецький філософ Арістотель писав, що музика відображає стан душі, а прослуховування шкідливої музики може деформувати характер особи. Тому освіта, як говорили, включала вивчення характерних стилів і ритмів музики з метою розвитку гарних якостей у студентів.

Греки вірили, що душа і тіло керуються тими ж законам, що й музика і космос. Вони розвинули комплексну систему взаємин між певними музичними стилями і особливими емоційними і духовними характеристиками. Таким чином вони вірили, що звільнитися від страждання і хвороби можна через музику. Прикладом може служити математик і філософ Піфагор, який, як відомо, виліковував молодих людей від алкоголізму, прописуючи їм музичну мелодію в особливому стилі та ритмі.

У той час майже не існувало музичних записів і лише близько двадцяти екземплярів музичних нот останніх років стародавньої цивілізації було знайдено. Проте, про музику Стародавньої Греції добре відомо з літератури та історичних документів.

У 1992 році в Греції, на розкопках біля підніжжя гори Олімпус, були знайдені залишки стародавнього музичного клавішного інструменту, попередника церковного органу, - гідравліса. Нескладна, але в той же час геніальна конструкція є прикладом високотехнологічного ступеня мислення того часу. Щоб викликати потік повітря через латунні труби різної довжини, використовувалася вода. Музика, яку видавав гідравліс, вважалась настільки красивою, що він став улюбленим інструментом панівного класу, а його зображення були навіть вигравійовані на монетах.

При детальному вивченні стародавніх документів, працездатний гідравліс був сконструйований у 1999 році за підтримки Міністерства культури Греції. Його плавне звучання, схоже на звук флейти, супроводжується приємним звуком ритмічних рухів робочого механізму.

Невіддільна від міфів і богів, музика Стародавньої Греції здійснювала значний вплив на філософію, культуру, лікування, мораль і, звичайно, приносила задоволення і радість слухачам того часу.

Кай Бел. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...