• Відень: слідами Моцарта

  • Вівторок, 12 грудня 2006 року

2006: австрійська столиця святкує 250-річчя з дня народження генія.

Австрія цілий рік відзначає 250-й день народження всесвітньовідомого композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Він народився у Зальцбурзі 27 січня 1756 року і провів останні десять років свого життя у Відні, де помер в 1791 р. у віці 35 років.

Навіть підлітаючи на літаку до аеропорту Відня, можна помітити відбиток минулого, що має відношення до всесвітньовідомого Маестро. Ми пролітаємо над кладовищем Св. Маркса, на якому покоїться Йоган Хрізостом Вольфганга Теофіл, відомий як Вольфганг Амадей Моцарт. Проте його останній притулок завжди залишається непоміченим, з тієї причини, що точне місце поховання просто невідоме, а могила на кладовищі символічна.

Огляд визначних пам'яток з повітря досить проблематичний, але все таки можна розгледіти Віденську державну оперу, де згідно з історією, за життя Моцарт ніколи не мав успіху.

Цілий рік, за винятком липня і серпня, у Віденській опері виконувалися твори Маестро - «Одруження Фігаро», «Дон Жуан», «Чарівна флейта», «Милосердя Тіта», а також «меса Коронації» і «Симфонія Юпітера». Ці події - всього лише одні з тисяч, які проходять у Відні і Зальцбурзі в рамках святкування дня народження людини, яку Гете називав «непоясненним дивом».

За рогом Опери розташоване одне з кращих і чарівніших місць для відпочинку - кафе «Моцарт». Воно має мало спільного зі своїм тезкою, але оформлене згідно з традиціями віденських кафе. Виблискуючі люстри, що низько висять під високою стелею, меблі у відповідному стилі і безліч акуратно розкладених газет. Всі офіціанти одягнені в строгий чорний колір. Уважні, без зайвої нав'язливості, вони завжди знають, що вам потрібно і зберігають тонкий баланс між надмірним завзяттям і хорошим самовладанням.

Кафе «Моцарт» залишається улюбленим місцем для туристів, і там, за смачним листковим яблучним рулетом і кавою-експресо, можна почути вигуки: «Відень - це Відень!».

На вулицях Відня обличчя Моцарта всюди: на рекламах виставок, на афішах концертів і туристичних турів, і навіть, на кондитерських виробах. На одному з плакатів композитор зводить очі до неба,  залишаючись осторонь від усієї навколишньої суєти. Але ні рекламний галас, ні загострення пристрастей, схоже, не можуть зупинити справжніх прихильників Моцарта, рішуче налаштованих пройти місцями його життя.

У кафе «Моцарт» туристичні гіди Відня круглий рік проводять спеціальні піші екскурсії містом, на які можна потрапити в будь-який час. Вони проведуть вас вулицями і внутрішніми дворами старого міста, а в кінці покажуть кімнати будинку Моцарта, де композитор провів одні з своїх найщасливіших років життя.

Ми відправляємося до лібретиста Моцарта, який написав слова до несправедливо недооціненої опери «Милосердя Тіта». Теперішнє місце перебування цієї людини - склеп Міхаельгруфт, що представляє лабіринт з темних коридорів, розташованих під церквою Св. Міхаеля, однію із найстаріших у Відні. Цей склеп ледве можна порівняти з набагато знаменитішою усипальнею Капуцинського собору, де, починаючи з 1633 року, знайшли останній притулок 146 аристократів, включаючи 12 імператорів, 19 імператриць і королев, а також всіх членів імператорської династії Габсбургів.

Набагато більше захоплює вивчення Гофбургського палацового комплексу, розташованого прямо навпроти церкви Св. Міхаеля. Хоча імперська архітектура була покликана вселяти трепет, ми знову знаходимося серед живих, що невимовно покращує наш настрій.

В Альбертіні, палаці Габсбургів у стилі неокласицизму, представлена обширна виставка, присвячена життю і творчості Моцарта. З графічної колекції Альбертіни «Моцарт, досвід Просвіти» можна дізнатися про зв'язки між музикою, архітектурою і суспільством, в якому жив Моцарт.

Духовна музика відігравала важливу роль в роботах Моцарта. Собор Св. Штефана, найвидатніша готична споруда Австрії, що будувалася з 1467 по 1513 роки, мав особливе значення в житті композитора. Тут протягом всього року проводяться літургії і концерти, що виконуються церковними музикантами і хорами.

Віденський театр, що грав музику Моцарта, описується, як ідеальне місце для його опер. У 1805 році тут проходила світова прем'єра опери Бетховена «Фіделіо». Цей театр, що спочатку вважався музичним, в 2006 році став оперним будинком і організував понад 80 заходів, приурочених до дня народження Маестро.

У рік своєї смерті Моцарт загрузнув у боргах, проте, не втрачав оптимізму. Його опери, які з успіхом виконувалися по всій Європі, принесли йому славу, але не багатство. Моцарт гарячково працював над завершенням прибуткових замовлень, щоб сплатити свої борги, що накопичилися незважаючи на його значні доходи.

Ми можемо закінчити наш тур слідами Моцарта відвідинами останнього місця його проживання, де тепер знаходиться універмаг «Штеффл». Моцарт і його сім'я жили в просторій 4-кімнатній квартирі в будівлі, яка знаходилася на цьому місці до 1849 року. Сьогодні лише невелика меморіальна дошка і бюст Моцарта 1849 року, розташовані на 7-му поверсі універмагу, нагадують нам про цього великого композитора.

Іван Велінов. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...