ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Унікальні будівельні матеріали: найцікавіше

Велика Епоха

Технології розвиваються настільки стрімко, що якби сучасні винаходи потрапили б до реальності якихось 1950-х років, вони б, ймовірно, здалися б людям магією. Переглядаючи голлівудські фільми про далеке «космічне» майбутнє, мимоволі запитуєш себе: «А яким же воно буде насправді?».

Цікаві тенденції спостерігаються в будівництві: розробляються такі матеріали, які дозволяють споруді функціонувати як живому організму. Зовнішні стіни дихають, будівлі стають «розумними», а матеріали, з яких будують конструкції — здатними до самовідновлення.

Бітуми, бетони та метали, які самі виправляють власні пошкодження — той неймовірний крок у майбутнє, яке робить сучасне будівництво.

Асфальт із додаванням сталевої вати

У це можна не вірити, але навіть американці та європейці нарікають на якість своїх доріг і на те, що через них потрібно витрачатись на ремонт автомобілів. Нова розробка голландського інженера дозволить вирішити цю проблему.

Ерік Шланген створив такий асфальт, який здатний до відновлення під дією високою температури. До його складу окрім звичайних компонентів входить сталева вата, матеріал, відомий також під назвою сталева шерсть.

Сталева вата під дією високої температури нагрівається, розплавляючи бітум навколо себе, і таким чином відбувається відновлення покриття (придбати віброплиту можна тут). Для розігріву інженер запропонував використовувати спеціальні пристрої із індукційними катушками, які будуть возити над дорогою. Використання такої технології, як прогнозує інженер, дозволить подовжити термін експлуатації дороги вдвічі.

У Нідерландах таку технологію вже випробовують на 5 відрізках дороги. Як стверджує винахідник, поки що вона працює достатньо добре.

Бактерія, яка латає тріщини у бетоні

Ще одну цікаву технологію, щоправда, дорогу, розробили американські інженери. Найбільш застосовуваний у світі будівельний матеріал — бетон — вони удосконалили так, щоб тріщини в ньому латались самі.
При тривалому контакті з водою бетон із часом може втратити свою міцність. У ньому з’являються тріщини, які розширюються, а сталева арматура в ньому зазнає корозії.
Виправити це, як виявилось, можна за допомогою унікального живого наповнювача — спор!
bio-concrete.jpg

Ілюстрація: citg.tudelft.nl

Бактеріальні спори додаються у розчин бетону під час замішування у вигляді маленьких водопроникних капсул. Коли у бетоні з’являється тріщина, бактерії входять в контакт із водою, яку вони так люблять і за присутності якої починають активно розмножуватися. Зі своїм ростом бактерії виділяють кальцит, який працює як біоцемент, заповнюючи тріщини.

Через свою немалу ціну такий бетон можна буде використовувати у будівництві конструкцій, які розраховані на дуже довгий період експлуатації, таких, до прикладу, як мости. Наразі новий матеріал проходить необхідні випробування.

Метал, який сам відновлюється

Науковці із Массачусетського технологічного інституту випадково відкрили спосіб закривати тріщини в металі. Відкриття є надто свіжим, щоб можна було говорити про його практичне застосування, проте, за словами фахівців, воно говорить про те, як людина насправді мало знає навіть про найпростіші метали, котрі використовує у повсякденні.

Прямокутна тріщина на відео, оприлюдненому дослідниками, дивним чином латається, коли метал перебуває у напруженому стані.


Більш детально про складне відкриття можна почитати на сайті інституту.


Читайте також:
Давньоримський цемент був більш стійким за сучасний
ТОП-10 найцікавіших студентських винаходів
Цікава наука: Яка частина тіла старішає найшвидше?