ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Європейські країни "розглядають можливості" надання Україні систем ППО

Велика Епоха
Російські ракети, запущені по Україні з Бєлгородської області РФ, видно з Харкова, Україна, 18 квітня 2024 року. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Країни Європейського союзу, що мають системи протиповітряної оборони Patriot, у понеділок не дали чіткого сигналу про те, чи готові вони поставити їх Україні, яка потребує принаймні сім таких систем для відбиття російських повітряних атак, пише AP News.

Поки що одну батарею ракет Patriot у відповідь на останнє прохання України надала тільки Німеччина.

На зустрічі міністрів закордонних справ і оборони країн ЄС міністр закордонних справ Нідерландів Ханке Бруінс Слот заявила, що Нідерланди "розглядають усі можливі варіанти наразі" і пропонують фінансову підтримку німецькій ініціативі з надання допомоги Україні у зміцненні її протиповітряної оборони та купівлі більшої кількості безпілотників.

Відповідаючи на запитання, чому Нідерланди не хочуть відправляти частину своїх систем Patriot, Слот сказала: "Ми знову перевіряємо, чи зможемо ми поповнити запаси того, що у нас ще є, але це буде непросто".

Виробництво Patriot займає багато часу (за деякими оцінками, до двох років), тому країни неохоче віддають їх.

Відповідаючи на запитання, чи буде його країна постачати такі ракети, міністр оборони Швеції Поль Йонсон сказав: "Я не виключаю такої можливості, але зараз ми зосереджені на фінансових внесках". Він сказав, що Швеція відправить інші системи, які можуть "трохи послабити тиск", пов'язаний із потребою в Patriot.

Йонсон також зазначив, що поставки систем ППО зі США можуть збільшитися після того, як Палата представників Конгресу США на вихідних ухвалила пакет заходів підтримки в розмірі 61 мільярда доларів, включно з 13,8 мільярда доларів для України на купівлю зброї.

Відповідаючи на запитання про допомогу від Іспанії, міністр закордонних справ Хосе Мануель Альбарес сказав, що його країна "ухвалюватиме рішення, ґрунтуючись на наявних у неї силах, щоб підтримати Україну".

"Я не думаю, що ми комусь допоможемо, якщо будемо постійно чути, що саме, коли і як надається", — сказав він на зустрічі в Люксембурзі.

Репортери неодноразово запитували главу зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепа Борреля, який головував на переговорах, чому країни так неохоче йдуть на цей крок.

Боррелл зазначив, що Євросоюз сам не володіє ракетними системами Patriot. "Патріоти" перебувають у столицях, і саме вони мають ухвалювати рішення", — сказав він.

Столтенберг заявив у п'ятницю, що якщо зниження запасів нижче встановлених норм — "єдиний спосіб, у який союзники по НАТО можуть надати Україні зброю, необхідну для самозахисту, що ж, це ризик, на який ми повинні піти".

Окремо на зустрічі в понеділок міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс висловив заклопотаність щодо можливої російської диверсії проти об'єктів у Європі, які використовуються для підготовки українських військ.

Минулого тижня в Німеччині за підозрою в шпигунстві було заарештовано двох росіян, одного з яких обвинувачують у тому, що він погодився здійснити напади на потенційні цілі, включно з американськими військовими об'єктами, повідомили в прокуратурі. У США є кілька військових баз у Німеччині.

"Ми спостерігаємо дуже схожі події в нашому регіоні, не тільки в Литві, а й у Латвії та Естонії", — сказав Ландсбергіс журналістам.

"Схоже, що з Росії виходять скоординовані дії проти європейських країн", — сказав він. "Ми повинні знайти спосіб впоратися з цією загрозою... тому що Росія воює не тільки проти України, а й проти Заходу".