ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Саудівська Аравія зближується з Китаєм, віддаляючись від США (ВІДЕО)

Велика Епоха
Джо Байден і Мухаммед ібн Салман на саміті з безпеки та розвитку в Джидді, 16 липня 2022 року. (MANDEL NGAN/POOL/AFP via Getty Images)

У той час як Китай і Саудівська Аравія стають дедалі ближчими, Сполучені Штати спостерігають погіршення відносин із цією країною Перської затоки, вважає Грегорі Коплі, президент Міжнародної асоціації стратегічних досліджень.

«Це, мабуть, найзначніший провал, який США і Захід бачили з середини холодної війни», — сказав Коплі в інтерв'ю програмі NTD news «Китай у фокусі» (China in Focus).

Він згадав про відносини між Заходом і Близьким Сходом у період правління адміністрації Ніксона.

«На початку 1970-х років, за президента Ніксона, США і Захід досягли великої дружби з усіма близькосхідними державами, включно з Ізраїлем, арабськими державами та Іраном».

«Не було реальної загрози взаємних військових дій, було набагато більше позитивного прогресу й стабільності в регіоні».

У 1973 році адміністрації Ніксона вдалося домогтися припинення вогню між Ізраїлем, Єгиптом і Сирією.

«І здебільшого те, що ми бачили за президента [Джо] Байдена, було, як і за президента [Барака] Обами під час його попереднього терміну, повним руйнуванням балансу на Близькому Сході».

Як приклад він наводить візит китайського лідера Сі Цзіньпіна до Саудівської Аравії на початку грудня.

«Метою Китайської Народної Республіки було прийти туди й сказати: “Ми друзі всіх і ми гарантуємо мир у регіоні”, що за останні десятиліття були в змозі зробити тільки Сполучені Штати».

Мао Нін, прессекретар Міністерства закордонних справ Китаю, назвав візит Сі Цзіньпіна «найважливішою дипломатичною подією високого рівня між Китаєм та арабським світом з моменту заснування Китайської Народної Республіки».

За словами Грегорі Коплі, була величезна різниця між пишним прийманням китайського лідера Сі Цзіньпіна в Саудівській Аравії та холодним прийманням Байдена під час його візиту до Ер-Ріяда в липні.

«В аеропорту не було міністрів, щоб зустріти його. У його прийманні не було нічого особливого, розмови велися про дуже незначні поточні деталі».

«Коли Сі Цзіньпін прибув до Ер-Ріяда, його зустріли з усіма атрибутами повноцінного державного візиту, включно з повітряним парадом, демонстрацією польотів винищувачів та навчальних літаків Королівських ВПС Саудівської Аравії, все в кольорах прапора Китайської Народної Республіки тощо».

Коплі пояснив погіршення американо-саудівських відносин критикою Байдена на адресу спадкоємного принца Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Салмана, якого звинувачують в організації вбивства оглядача Washington Post Джамаля Хашоггі 2018 року в саудівському посольстві в Туреччині.

«У вас склалася ситуація, коли більша частина Близького Сходу, включно із Саудівською Аравією, почала відчужуватися від адміністрації Байдена через зрив, по суті, [авраамічних] мирних угод, яких було досягнуто з такою працею та ретельністю», — пояснює він, маючи на увазі мирну угоду, досягнуту між Ізраїлем, Бахрейном та Об'єднаними Арабськими Еміратами у 2020 році за посередництва Дональда Трампа.

Epoch Times звернулася по коментарі до Білого дому.

===

Новини по темі: