• Лідер Демократичної партії Тайваню: 'Поспішні рішення можуть загрожувати національній безпеці Тайваню'

  • Вівторок, 24 червня 2008 року

Після підписання китайсько-тайванської угоди про встановлення прямого авіазв'язку між КНР і Тайванем (КР) лідер Демократичної прогресивної партії Тайваню Цай Інвень в інтерв'ю популярній газеті «Taipei Times» (від 14 червня) висловила застереження про те, що «поспішні рішення можуть загрожувати національній безпеці та інтересам».

Taipei Times: Голова фонду обмінів через Тайванську протоку Чан Пінкун зробив візит китайському президентові Ху Цзіньтао, після чого було домовлено про встановлення прямих авіаперельотів для китайських туристів на Тайвань. Як Ви думаєте, чи буде ця угода ратифікована тайванськими законодавцями?

Цай Інвень: Головна проблема полягає в тому, що переговорний процес не був прозорим. Ми не знаємо про те, коли ці переговори відбувалися і про що там йшла мова. Таким чином, ми занепокоєні цим.

Здобутий результат – дуже чутливий результат, який зачіпає тайванські інтереси. У зв'язку з тим, що переговорний процес не був прозорим, його результати нічим не зобов'язують законодавців.

Taipei Times: Демократична прогресивна партія (ДПП) вносила безліч протестів щодо цього. Чи має партія конкретні вимоги до влади для можливості чинити тиск на Пекін в переговорному процесі стосовно інших питань, наприклад, членства в Міжнародному валютному фонді або Світовому банку?

Цай: Відносини між обома берегами Протоки являють собою суспільний інтерес. Тому влада Тайваню повинна діяти спільно з опозиційною партією. Ми можемо так говорити, що наші пропозиції будуть покладені на стіл влади, і коли настануть кращі часи, стануть керівництвом до дії для переговірників. Ми вважаємо дуже важливим, щоб правляча і опозиційна партія шукали консенсус.

Наприклад, керівництво Демократичної партії протягом 8 років перебування при владі формувало суспільну думку на користь встановлення прямих авіаперельотів китайських туристів на Тайвань. Керівництво правлячої Консервативної партії має діяти точно так само.

Як бачимо, з нашої сторони жодного опору щодо співпраці немає. Демократична партія буде подавати різні пропозиції владі, але, в будь-якому випадку, керувати переговорами буде влада.

ТТ: Керівництво Демократичної партії зробила чимало для досягнення прогресу у відносинах між берегами Протоки. Але громадськість стосовно цього має іншу думку. Що Ви можете сказати з цього приводу?

Цай: Не правильно казати, що за час перебування при владі Демпартії не спостерігалося прогресу у відносинах між обома берегами Протоки. Навпаки, Демпартія зробила основну роботу для встановлення прямих авіаперельотів.

Я не думаю, що Консервативна партія змогла б так же сміливо діяти, як зараз, якщо б перемогла на президентських виборах у 2000 р. Свого часу ми відкрили «3 малих ланки» і чартерні авіарейси. Ми суттєво змінили Договір міжурядових відносин між народами Тайваню та Континенту у напрямку подальшої лібералізації.

Можна, звичайно бути не задоволеними тими досягненнями, що ми здобули – на те й демократія, що кожен має право на свою точку зору. Тим не менш, уряд не може ослаблювати політику у відносинах «двох берегів». Він повинен прислуховуватися до думки народу. Я сподіваюся, що правляча партія засвоїть ці уроки з народного невдоволення у випадку, наприклад, з недавно прийнятими рішеннями стосовно підвищення цін на паливо.

ТТ: Ви щойно сказали, що враховувати пропозиції громадськості є важливим. Громадськість не підтримує підвищення цін на товари широкого вжитку та паливо. Які пропозиції є в ДПП щодо вирішення цих задач?

Цай: Деякі люди розповідали мені, що уряд став проти народу. Що в цій ситуації може зробити ДПП? Дві речі.

По-перше, ми можемо нагадувати владі про проблеми народу, вирішенням яких вона нехтує. І ми можемо також заявляти владі, що ми піклуємося про суспільну думку.

По-друге, ми можемо дослуховуватися до громадськості та допомагати їй, щоб її голос був почутим.

Якщо громадськість дійсно не згодна із владою, ДПП не потрібно організовувати мітинги, оскільки народ сам вийде на вулиці за власною ініціативою. Народ вийде на вулиці тому, що не згоден із урядом. Немає сенсу для ДПП організовувати акції протесту, якщо народ цього не бажає.

В будь-якому разі, Демократична прогресивна партія буде разом із народом.

ТТ: Що Ви думаєте про заяву президента Ма стосовно моделі «одна держава – дві системи»?

Цай: Ми занепокоєні тим, що він надто багато уваги акцентує на будівництві «даху», а не на будівництві «двох окремих будинків».

Ми би більше хотіли, щоб наші два будинки працювали разом для будівництва одного даху, ніж іти різними шляхами. Важливо, щоб таке будівництво проходило прозоро, і було видно, хто в якому домі живе.

ТТ: Керівництво правлячої консервативної партії славиться своїми прокитайськими настроями. Яка Ваша думка щодо цього?

Цай: Вони гадають, що економіка Тайваню буде зростати, якщо країна розвиватиме відносини з Китаєм.

А ми не вважаємо за необхідне підтримувати зусилля влади із покращення відносин між «обома берегами», прицвяхуючи економіку країни до Китаю.

ТТ: Китай величезний, і його вплив зростає. В той час як Тайвань досить малий. Що Ви думаєте про можливості зростання Тайваню?

Цай: По-перше, ми повинні мати достатню обороноздатність.

По-друге, оскільки Тайвань дуже малий, головне – це єдність.

По-третє, тайванська демократія має бути здоровою, і тоді міжнародна спільнота буде допомагати нам відстоювати наші інтереси та підтримувати баланс у Тайванській протоці.

Зрештою, що найбільш важливо, національні лідери повинні бути здатними враховувати громадські інтереси у відносинах із іншими країнами. Це вимагає професіоналізму в роботі органів безпеки, зокрема Ради національної безпеки та Бюро національної безпеки.

ТТ: ДПП більше всього хвалили за її зусилля з посилення «тайваноцентризму» за 8 років перебування при владі, але вона також була піддана жорсткій критиці за непрактичність та негнучкість. Що Ви думаєте з цього приводу?

Цай: Коли ДПП була при владі, країна перебували в перехідному періоді. Впродовж 8-ми років ДПП займалася соціальним розвитком та забезпеченням безпеки та суверенітету Тайваню. Тим не менш, існувала думка, що президент не мав можливості зробити все те, що веліла йому його партія.

Проте, ми повинні враховувати одне: соціальні реформи все ще не завершені, а певного прогресу в розвитку все ж було досягнуто.

Ми не очікуємо від правління консерваторів більшого прогресу у вирішення актуальних задач, але сподіваємося, що не буде відкочування назад, бо ми заплатили дуже високу ціну за те, щоб наша країна розвивалася далі.

ТТ: В наступному році відбудуться місцеві вибори. Є сумніви стосовно Вашої перемоги, оскільки не маєте досвіду участі у виборах. Що Ви скажете вашим критикам?

Цай: Я, звичайно, можу не мати великого досвіду участі у виборах, але недоречно казати, що ті, хто має такий досвід, зможуть перемогти. Вже більше року ми просуваємося в реалізації однієї справи – будівництва нашої країни.

Як відомо, головна задача лідера партії – підняти рівень суспільної довіри до партії та сформувати партійний імідж.

 

Для вироблення стратегії кампанії та мобілізації електоральної підтримки наша партія має багато експертів у різних сферах. Але більш важливо – правильно розставити людей по правильних місцях.

Також важливо, щоб партія була єдиною та налаштованою на перемогу на виборах.

У зв'язку з цим я приділяю велику увагу створенню електоральної стратегії.

ТТ: Ви сказали про важливість іміджу партії та партійної єдності, але ДПП має досить слабке співробітництво зі своїми опонентами.

Цай: Це так. Але так виходить тому, що ми є молодою партією, порівняно із консерваторами… Вони протягом 50 – 60 років розвивали відносини із опонентами.

Електоральне зростання Демократичної прогресивної партії буде спостерігатися тоді, коли наші дії будуть відповідати нашим програмним ідеалам, і ми не будемо закриті від суспільства. Партія програватиме, якщо її політика буде пасивною і закритою для людей.

Ми будемо зміцнювати наші осередки та оптимально доносити свої ідейні постулати в маси.

Ігор Шевирьов. Спеціально для Великої Епохи

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...