• Супутникова компанія перехитрила сама себе

  • П'ятниця, 25 липня 2008 року

16 червня французька супутникова компанія Eutelsat зупинила передачу сигналу одного із своїх клієнтів, порушивши підписану між ними згоду.

Офіціальним поясненням компанії стала «технічна несправність» у системі енергопостачання супутника W5, що призвела до відключення ретрансляторів, необхідних для передавання сигналу на Китай.

Постраждалим клієнтом виявилося ТБ НДТ [телебачення «Нова династія Тан»] – єдина телекомпанія, яка транслює на Китай передачі китайською, що не піддані цензурі. Припинення мовлення відбулося в чутливий час. Мешканці КНР в умовах цензури дуже поважають ТБ НДТ за безпристрасні та непідкупні новини.

Аудиторія ТБ НДТ висловила протест стосовно припинення трансляції. Заслуга ТБ НДТ в тому, що воно показало, як китайські чиновники вирішили замовчати про землетрус, що насувався; ТБ НДТ попередила китайців про епідемію атипової пневмонії за тижні до того, як китайські чиновники визнали її існування; ТБ НДТ надає точну інформацію про зростаючі заворушення в сучасному Китаї.

Сигнал перервали через місяць після інциденту у Флашингу [район в Нью-Йорку], коли нью-йоркській поліції довелося захищати від атак бандитів практикуючих Фалуньгун, які добровільно допомагали китайцям залишати ряди китайської компартії (КПК). Ті напади були організовані китайським консульством.

Сигнал був перерваний всього за кілька тижнів до початку Олімпійських ігор.

Припинення трансляції на Китай не було випадковим. Незважаючи на «технічну несправність» Eutelsat все ж змусила працювати інші ретранслятори, в той час як сигнал ТБ НДТ залишився не відновленим.

Eutelsat не проінформувала ТБ НДТ, коли телесигнал був перерваний, а також не надала детальної інформації про «несправність» або плану для вирішення проблеми, що слід було зробити професіональній компанії.

Ці дії викликали сумніви щодо добропорядності Eutelsat, які ще більш посилилися 10 червня. «Репортери без меж» у цей день опублікували стенограму розмови з одним із працівників Eutelsat, яка була записана журналістом.

Згаданий працівник заявив, що так звана «несправність» була частиною плану генерального директора Eutelsat пана Беретти.

«Це генеральний директор нашої компанії у Франції вирішив зупинити передачу сигналу», – сказав працівник, виходячи із стенограми.

Розшифрування розмови вказує на те, що Беретта хотів відключити трансляцію ТБ НДТ з метою допомогти Eutelsat проникнути на китайський ринок. Це більше схоже не на «технічну несправність», а на стратегічне ділове рішення.

У прийнятті стратегічних рішень нічого поганого немає, однак порушення ділового контракту з партнером та обман – не таке просте питання. Окрім порушених юридичних аспектів, подібна поведінка руйнує довіру між діловими партнерами, що необхідна для розвитку комерції.

Зрадивши своїм власним корпоративним принципам, Eutelsat завдала великого удару по власній репутації та поставила під загрозу власне майбутнє в умовах жорсткої конкуренції. Беретта хотів задовольнити китайських чиновників, добровільно порушивши згоду із клієнтом, який став як сіль в оці Китаю. Однак його вчинок матиме непередбачувані наслідки для компанії.

Eutelsat – лише верхівка айсберга феномену, що сьогодні нерідко спостерігається при веденні бізнесу на китайському ринку. Компанії домагаються прихильності своїх клієнтів в США, проголошуючи корпоративні цінності, які приносяться в жертву, коли мова заходить про бізнес із Китаєм.

Нині інтернет-компанії, що в США кажуть про свободу інформації, дотримуються цензури китайського режиму, щоб мати доступ на китайський ринок. Yahoo! недавно навіть передала китайському урядові контактну інформацію про дисидентів, що призвело до їхніх арештів.

Подібна поведінка була б неприйнятною для американського ринку, але, можливо, ідеали, необхідні для ведення бізнесу в США не працюють у Китаї? Чи продала Yahoo! свої моральні та корпоративні цінності? Чи вона просто поводила себе згідно з «нормою» для ведення бізнесу в Китаї?

Якщо вимушеність компаній зраджувати власним принципам через шанс потрапити на китайський ринок є показником успіху, то китайська модель, очевидно, працює. Але не треба впадати в оману. Стенограма «Репортерів без меж» демонструє брехню Eutelsat при співпраці з ТБ НДТ. Якщо це було поступкою з боку Eutelsat, то, безсумнівно, стороною, що програла, є якраз Eutelsat.

Стосовно Олімпійських ігор. Китайський режим запевнював Міжнародний олімпійський комітет в 2001 р., що покращить становище з правами людини в Китаї, і ця обіцянка сприяла прийняттю рішення про пекінську Олімпіаду 2008. З того часу ми спостерігали криваве пригноблення в Тибеті, різке збільшення числа арештів послідовників Фалуньгун напередодні Олімпійських ігор, жорсткі обмеження для журналістів та пригнічення громадських протестів, що посилюються.

В дійсності китайський режим не змінив свої цінності. Замість цього він змусив МОК зрадити Олімпійській хартії. Неважливо, чи то МОК, Eutelsat або Yahoo!, вести справи з китайським режимом означає жертвування своїми принципами. Але кожен може побачити просту істину: ділова угода, що супроводжується втратою корпоративної ідентичності, не може мати успіху.

Томас Кляйбер – журналіст із Вашингтона.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...