• Дарвінізм – імперіалізм у біології?

  • Неділя, 6 квітня 2008 року

«Моя релігія складається із скромного захоплення безмежним найвищим духом, що проявляє себе в найдрібніших деталях, які ми здатні сприймати своїми слабкими розумами. Та глибока емоційна впевненість у присутності вищої логічної сили, що проявляє себе в непоясненному всесвіті, і є моєю ідеєю про Бога», – сказав Альберт Ейнштейн.

Спробую пояснити якомога коротше та ясніше. Всякий серйозний історик розуміє, що всі ідеології або світогляди йдуть корінням у культуру, в якій вони з'явилися, а також мають тісний зв'язок із особистістю творця теорії.

Карл Маркс, який уособлював у собі риси як генія, так і злодія, стверджував, що навіть опісля перемоги комунізму над капіталізмом суспільство все одно буде нести класові ознаки та культурні цінності попередньої системи. Більш толкові, ніж я, аналітики вважають, що вся марксистська концепція, зокрема її гострі атаки на клас капіталістів, була мотивована заздрістю Карла Маркса до більш багатих членів його сім'ї, які були капіталістами.

Іншими словами, відомі теорії не з'являються нізвідки. Вони є продукт епохи, в якій вони народжуються, і тісто пов'язані з особистістю та біографією автора. В юриспруденції ця теорія відома під назвою «юридичний реалізм». Судді приймають рішення на основі своїх упереджень, а потім дають логічне пояснення своїм рішенням, використовуючи як приклад прецеденти з судової практики.

Дарвінізм, згідно з яким історія організмів є історією виживання найбільш стійких та сильних, – це чудовий приклад тодішньої епохи – епохи імперіалізму. Коли Дарвін створив свою теорію, незаперечною істиною вважалося, що білому європейцю судилося правити світом.

Якщо подумати, то саме через корисливість європейці відбирали ресурси у менш розвинених націй та племен. Можливо, це стало формою розваги вищих класів або можливістю реалізації своїм військових фантазій.  

Створити наукову теорію, яка б дала логічне пояснення імперіалізму, випало на долю істинного імперіаліста з багатої британської сім'ї, одруженого на багатій британці в часи, коли величезний шматок Африки та Азії був захоплений Великобританією.

Дарвін навів найбільш вагомий аргумент для імперіалізму, заявивши, що закони імперіалізму діяли, починаючи від найменшого органічного життя і до людини, і що у всьому процесі еволюції сильні панували над слабкими і, врешті-решт, знищили останніх. За Дарвіном, такою є природа життя. Таким чином, пануючи над Африкою та Азією, Британія просто діяла відповідно до веління природи. Дарвін був основним теоретиком імперіалізму. 

Тепер ми знаємо, що імперіалізм проіснував недовго. Він був системою, яка не враховувала інтереси людини. Людям не до вподоби, коли їхню країну захоплюють далекі чужинці в одежі з горностаю. Люди воліють самі управляти собою. 

Імперіалізм мав коротку, але страшну історію – історію репресій та вбивств. Але кінець його настав.

Проте вплив дарвінізму все ще досить сильний – він має абсолютною владу в біології. Хоча нікому ще не вдавалося підтвердити теорію Дарвіна, але дарвінізм домінує в науці та ЗМІ. Дарвінізм так і не зміг навести вагомих аргументів щодо походження життя – вражаюча прогалина для теорії, що пояснює життя.

На жаль, дарвінізм мав іще більш криваву історію, ніж імперіалізм. Дарвінізм, взявши дещо із імперіалізму, еволюціонував у соціальний дарвінізм – злісну форму расизму, що стимулювала Голокост проти євреїв та масові вбивства інших груп людей в ім'я процесу еволюції.

Нині деякі вчені піддають сумніву багато положень дарвінізму. Не знаю, скільки йому залишилося жити. Марксизм (іще одна теорія, що в істинному вікторіанському стилі прагнула пояснити все) вже зник у всьому світі, крім університетських книг та свідомості диктаторів, що втратили розум. Можливо, дарвінізм еволюціонує в щось інше. А може він також зникне, але в це важко повірити.

Теорії, що переживають свою епоху і не можуть бути підтверджені, рідко виживають, якщо вони, звісно, не засновані на вірі, а дарвінізм все ж залишив болючий і кривавий слід в історії ідеологій. Мабуть, якби він не був у нас в якості керівної теорії, ми могли б жити краще.

Можливо, у нас була б нова теорія: ми всього лише жалюгідні чоловічки. Життя незбагненно важке. А ми все одно намагаємося розгадати його таємниці. Давайте будемо більш скромними стосовно того, що ми знаємо, і чого ми не знаємо, і, мабуть, через деякий час деякі відповіді самі відкриються перед нами.

Бен Стейн. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...