ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЮНЕСКО розширює програму захисту від цунамі

Велика Епоха
Центр землетрусів та цунамі в Джакарті проводить навчання з ліквідації наслідків цунамі в Індійському океані, 9 вересня 2014 року. (ADEK BERRY/AFP via Getty Images)

ЮНЕСКО вирішила поширити свою програму захисту від цунамі на всі схильні до ризику райони світу до 2030 року, включаючи Середземномор'я, де цунамі може виникнути протягом найближчих 30 років.

Програму «Готовність до цунамі», запущену в десятках населених пунктів Карибського басейну, Тихого та Індійського океанів, буде поширено на тисячі інших районів, оголосила у вівторок на пресконференції Організація ООН з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО).

Ця програма встановлює дванадцять показників, яких мають дотримуватися зацікавлені спільноти за допомогою експертів ЮНЕСКО. Це включає складання плану з виявлення загрози, підвищення обізнаності та підготовки населення до боротьби з нею.

Більшість цунамі, зареєстрованих на сьогодні, торкаються прибережного населення Тихого та Індійського океанів. Але ЮНЕСКО нагадує, що до ризику схильні всі морські регіони, у тому числі Середземномор'я.

«Вірогідність метрової, а отже, катастрофічної хвилі протягом найближчих тридцяти років там дуже висока», — заявив відповідальний секретар Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО Володимир Рябінін.

За словами Рябініна, близько 70% цунамі викликані землетрусами, подібними до того, що стався в Індійському океані у 2004 році й забрав життя понад 210 000 людей. Але вони можуть виникати також внаслідок виверження вулканів, як, наприклад, у січні минулого року на тихоокеанському острові Тонга.

«Понад 40 населених пунктів у 21 країні вже стали безпечнішими після впровадження нашої програми Tsunami Ready», — сказав Рябінін. Він додав, що ЮНЕСКО хоче «забезпечити, щоб 100% населення прибережних районів, схильних до ризику, були готові до реагування» на цунамі.

Програма ЮНЕСКО підтримується Управлінням ООН зі зниження ризику лиха (UNDRR) та Європейським союзом, а також такими країнами-донорами, як Австралія, Японія, Норвегія та США.