ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Росії введено заборону на виїзд для чиновників, які можуть видати "державну таємницю"

Велика Епоха
Автомобілі проїжджають повз штаб-квартиру Федеральної служби безпеки (ФСБ) у центрі Москви, Росія, 10 листопада 2015 року. (REUTERS/Sergei Karpukhin/File Photo)

На зарубіжні поїздки деяких російських чиновників накладено заборону через побоювання, що іноземні держави можуть спробувати через них отримати доступ до державних таємниць РФ, повідомили Reuters дев'ять джерел, пише Reuters.

Федеральна служба безпеки (ФСБ) чинить тиск на співробітників усіх державних міністерств, щоб вони взагалі не покидали Росію, навіть для відвідування так званих "дружніх" країн, які не запровадили санкції проти Москви, сказали джерела.

"Ви взагалі нікуди не можете поїхати, навіть до Узбекистану або Білорусі на травневі свята", — сказало одне з джерел. "Ви можете поїхати тільки за наявності дозволу".

За словами співрозмовника, під тиском ФСБ, основної спадкоємиці КДБ радянського періоду, уряд забороняє співробітникам різних відомств виїжджати куди-небудь без спеціального дозволу. Окремі відомства не хочуть, щоб їх вважали п'ятою колоною.

За словами джерел, основною причиною посилення правил є побоювання, що російських чиновників можуть заманити в пастку і змусити видати секрети, що зачіпають національну безпеку.

Іншою причиною є побоювання, що чиновників просто затримають, а потім видадуть Заходу — або запропонують угоду, щоб вони видали якусь інформацію.

За словами одного з джерел, у 2022 році членам уряду неофіційно заборонили виїжджати за кордон, а офіційно цей захід було ухвалено в середині 2023 року. Тепер аналогічні обмеження запроваджено для людей, посвячених у державні таємниці, у різних міністерствах.

У Росії існує широке визначення поняття "державна таємниця", яке ще більше розширилося після війни. До нього входить все, що може завдати шкоди російській державі, включно з не тільки військовою, ядерною або розвідувальною інформацією, а й з даними про запаси, виробництво і споживання природних ресурсів, даними про експорт, деякими видами економічної політики, деякими науковими результатами і будь-якими подробицями про те, як захищається така інформація.

Затримання в Лондоні в січні Дмитра Овсяннікова, колишнього губернатора Севастополя в Криму, стало одним із приводів для запровадження суворіших правил, сказав один із чиновників. Овсянніков зараз перебуває у Великій Британії під заставою в очікуванні суду.

Російські правила відрізняються в різних державних органах. Дві палати російського парламенту ухвалюють рішення в кожному конкретному випадку, тоді як в адміністрації президента більше свободи.

Для деяких навіть "дружні" країни опиняються під забороною.

За словами джерела в парламенті, співробітникам нижньої палати Державної думи Росії заборонені будь-які зарубіжні поїздки, і негласне правило свідчить, що будь-які запити будуть відхилені.

"Я навіть не можу поїхати в Мінськ", — сказав співрозмовник.

За словами одного з чиновників, для співробітників МВС, ФСБ і Росгвардії реально існує всього 14 варіантів закордонного відпочинку з урахуванням санкцій і договорів про екстрадицію.

Більшість із них — країни колишнього СРСР, але також є Куба, Іран, Північна Корея і Сирія.

Навіть поїздки до Китаю, чий товарообіг із Росією за останні два роки зріс до величезних розмірів, перебувають під питанням через побоювання екстрадиції, сказав чиновник.

Інша людина сказала, що власникам державних таємниць уже кілька місяців заборонено виїжджати за кордон, як у недружні, так і в дружні країни, якщо тільки немає вагомих причин, як-от хвороба або участь у похороні.

Інша людина сказала, що чиновникам міністерства фінансів заборонені всі закордонні поїздки, крім ділових.

Один із чиновників, за словами співрозмовника, був змушений звільнитися після того, як стало відомо, що його син навчається у США.

Один зі співробітників державної компанії сказав, що співробітники, які мають доступ до державних секретів, тримають свої паспорти під замком у спеціальному внутрішньому відділі.

За словами іншого джерела, для співробітників міністерства енергетики свобода пересування залежить від розсуду начальства.