ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США вперше звинуватили Росію у використанні ШІ для пропаганди в соцмережах

Велика Епоха
Логотип або печатка Міністерства юстиції США (istockphoto)

Міністерство юстиції США заявило у вівторок, що воно зірвало російську операцію, яка використовувала підроблені акаунти в соціальних мережах, удосконалені штучним інтелектом, для прихованого розповсюдження прокремлівських повідомлень у Сполучених Штатах і за кордоном, пише Reuters.

Новина з'явилася за чотири місяці до президентських виборів у США, які, на думку експертів з безпеки, стануть ціллю як хакерських атак, так і таємних спроб впливу в соціальних мережах з боку іноземних супротивників. Високопоставлені американські чиновники публічно заявили, що стежать за схемами, спрямованими на зрив голосування.

Міністерство юстиції домоглося дозволу суду на арешт двох доменних імен і обшук майже 1000 акаунтів у соціальних мережах, імовірно пов'язаних із цими спробами.

«Цими діями Міністерство юстиції припинило пропагандистську кампанію, що проводиться за підтримки російського уряду з використанням штучного інтелекту і бот-ферми для поширення дезінформації в США і за кордоном», — йдеться в заяві генерального прокурора Мерріка Гарланда.

За словами представників Міністерства юстиції та ФБР, ухвалене у вівторок рішення стало першим випадком, коли Сполучені Штати публічно звинуватили іноземний уряд у використанні генеративного ШІ в операціях із здійснення впливу на іноземні держави. Американські чиновники попереджають, що супротивники можуть використовувати зростаючу міць систем штучного інтелекту для нарощування зусиль із поширення дезінформації.

За словами прокурорів, ймовірну операцію було організовано через приватну розвідувальну організацію, що базується в Росії, в якій працювали офіцери російської розвідки і старший співробітник московського фінансованого урядом новинного каналу Russia Today, або RT. За даними Міністерства юстиції, ця діяльність була схвалена і профінансована Кремлем на початку 2023 року.

Згідно з судовими документами, ця приватна організація розробила спеціальну платформу на базі штучного інтелекту для створення, контролю та управління сотнями підроблених соціальних акаунтів, які були зроблені так, щоб виглядати як справжні американці.

Акаунти на соціальній медіаплатформі X відтоді були заблоковані. У них зазвичай розміщувалися прокремлівські тези, зокрема відеоролики з президентом Росії Володимиром Путіним, і критикувався український уряд.

Сполучені Штати співпрацювали з голландською владою в рамках розслідування. За даними слідства, кампанію вели із сервера в Нідерландах.