ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Іран розширює виробництво ракет, показали супутникові фотографії

Велика Епоха
На супутниковій фотографії показано стенди для випробування ракетних двигунів у комплексі Ходжир, недалеко від Тегерана, Іран. Роздатковий знімок, отриманий агентством Рейтер 5 липня 2024 року. (Planet Labs PBC/Handout via REUTERS)

Останні супутникові знімки показують значне розширення двох ключових іранських об'єктів з виробництва балістичних ракет, які, на думку двох американських дослідників, призначені для збільшення виробництва ракет. Як повідомляє Reuters, це підтвердили три іранські чиновники.

Розширення об'єктів відбулося після укладення в жовтні 2022 року угоди, в рамках якої Іран погодився надати ракети Росії для війни проти України. За словами американських чиновників, Тегеран також постачає ракети єменським повстанцям Хуті і ліванському ополченню Хезболла, які входять до підтримуваної Іраном «Вісі опору» проти Ізраїлю.

На знімках військової бази Модаррес, зроблених комерційною супутниковою компанією Planet Labs у березні, і комплексу з виробництва ракет Ходжир у квітні, видно понад 30 нових будівель на цих двох об'єктах, розташованих недалеко від Тегерана.

На знімках, переглянутих агентством Reuters, видно, що багато будівель оточені великими земляними валами. За словами Джеффрі Льюїса з Міддлберійського інституту міжнародних досліджень у Монтереї, такі земляні насипи пов'язані з виробництвом ракет і призначені для того, щоб вибух в одній будівлі не призвів до детонації горючих матеріалів у сусідніх будівлях.

Судячи зі знімків об'єктів, у серпні минулого року почалися роботи з розширення Ходжира, а в жовтні — Модарреса.

Арсенал Ірану вже є найбільшим на Близькому Сході і налічує понад 3 000 ракет, включно з моделями, призначеними для перенесення звичайних і ядерних боєголовок, повідомляють експерти.

Три іранські чиновники, які попросили не називати їхніх імен, оскільки вони не мають права виступати публічно, підтвердили, що Модаррес і Ходжир розширюються для збільшення виробництва звичайних балістичних ракет.

«Чому б і ні?» — сказав один із них.

Другий іранський чиновник сказав, що деякі з нових будівель також дозволять подвоїти виробництво безпілотників. Безпілотники і ракетні компоненти продаватимуться Росії, безпілотники поставлятимуться хутистам, а ракети — «Хезболлі», додало джерело.

Представництво Ірану при ООН не відповіло на прохання Reuters прокоментувати інформацію про розширення комплексів. Раніше Тегеран заперечував, що постачає безпілотники і ракети Росії та хуситам.

Прес-секретар хуті Мохаммед Абдулсалам заявив, що збільшення виробництва зброї Іраном не матиме жодного впливу на ситуацію в Ємені, оскільки хуті розробляють і виробляють літаки незалежно від Ірану.

Льюїс проаналізував знімки Planet Labs разом із Декером Евелетом, молодшим науковим аналітиком вашингтонського аналітичного центру CNA, у рамках проєкту Міддлбері з моніторингу іранської ракетної інфраструктури.

«Ми знаємо, що Росія полює за недорогими ракетами, і вона звернулася до Ірану та Північної Кореї», — каже Льюїс.

Два американські дослідники сказали в окремих інтерв'ю, що з фотографій незрозуміло, які саме ракети вироблятимуть на нових об'єктах, які, судячи з усього, ще перебувають на стадії будівництва.

У лютому агентство Reuters повідомляло, що Іран відправив балістичні ракети класу «земля-земля» в Росію для використання проти України. Іран заперечує факт постачання зброї. Вашингтон заявив, що не може підтвердити факт передачі, але припускає, що Тегеран мав намір поставити ракети Москві.