ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Суд у Британії постановив, що банк не зобов'язаний повертати гроші жертвам шахрайства

Велика Епоха
Вивіска на відділенні банку Barclays у Лондоні 17 березня 2023 року. (Peter Nicholls/Reuters)

Банк Barclays не може нести відповідальність за рішення клієнта переказати шахраям 700 тис. фунтів стерлінгів, постановив Верховний суд під час розгляду справи про подружжя Філіпп.

За словами одного з юристів, це знакове рішення, можливо, зупинило "потік судових позовів" проти банків з боку жертв шахрайства з авторизованими платежами (APP), яке стало одним із найпоширеніших видів шахрайства у Великій Британії та в усьому світі.

Регулятор платіжних систем нещодавно запровадив схему, що зобов'язує банки відшкодовувати збитки жертвам APP-шахрайства в деяких внутрішніх випадках.

У середу, пояснюючи рішення, суддя Джордж Леггатт заявив, що основним обов'язком банку є виконання інструкцій клієнта, і банк не повинен "турбуватися про те, чи є рішення клієнта про здійснення платежу мудрим або дурним".

Крім того, схема обов'язкового відшкодування не може бути застосована в цьому випадку, коли йдеться про міжнародний переказ. Однак суддя дозволив Фіоні Філіп, жертві шахрайства, подати альтернативний позов про те, що Barclays згодом не вжив адекватних заходів для повернення грошей.

Фіона Філіпп, викладачка музики, та її чоловік Робін Філіпп у 2018 році були ошукані шахраєм, який видавав себе за співробітника Управління з фінансового регулювання та нагляду і Національного агентства з боротьби зі злочинністю.

Дізнавшись, що їм необхідно переказати гроші на "безпечні" рахунки, подружжя дослухалося до вказівок шахрая і переказало більшу частину своїх заощаджень на рахунок Фіони Філіпп у банку Barclays. Потім вона дала вказівку банку перерахувати гроші двом компаніям в Об'єднаних Арабських Еміратах. В обох випадках вона давала вказівки, відвідуючи відділення банку, і банк телефонував їй для підтвердження, перш ніж здійснити платіж, сказав суддя.

У 2020 р. постраждала подала до суду на Barclays, стверджуючи, що банк зобов'язаний був проігнорувати її інструкції, оскільки мав достатні підстави вважати, що її обманюють.

Раніше Високий суд виніс рішення на користь банку, а Апеляційний суд погодився з думкою Фіони Філіп. У середу Верховний суд одноголосно постановив, що банк не може нести відповідальність за рішення клієнта в цьому випадку.

Фіона Філіп здійснила платежі 10 і 13 березня 2018 року. Через три дні після другого платежу банк Barclays заморозив її рахунок після отримання "наводки" від поліції, але не намагався відкликати платежі до 31 травня 2018 р.

Постраждала стверджує, що якби банк вдався до відкликання коштів раніше, то "принаймні існувала значна ймовірність того, що переведені кошти були б успішно витребувані з банків ОАЕ".

За даними UK Finance, у 2022 році користувачі британських банків втратили майже 500 млн фунтів стерлінгів через шахрайство з APP, що становить близько 40% від усіх втрат від шахрайства (1,2 млрд фунтів стерлінгів).

За матеріалами The Epoch Times USA