ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Доцент кафедри неврології стверджує, що є інші варіанти від мігрені, окрім знеболюючих

Велика Епоха
У деяких дуже багато ліків може посилити мігрень. (peterschreiber.media/Shutterstock)

У наші дні від головного болю під час мігрені страждає понад один мільярд людей у всьому світі і є другою причиною втрати працездатності.

Проте багато людей, які страждають на мігрень, сприймають свій біль як просто сильний головний біль. Замість того, щоб звернутися за медичною допомогою, стан часто залишається недіагностованим, навіть якщо поряд з болем виникають інші симптоми, включаючи чутливість до світла та звуку, нудоту, блювоту та запаморочення.

Дослідники виявили, що генетичні та екологічні фактори відіграють важливу роль у мігрені. Вони відбуваються, коли зміни в стовбурі мозку активують трійчастий нерв, який є основним нервом болю. Це спонукає ваше тіло вивільняти запальні речовини, такі як CGRP, скорочення від пептиду, пов’язаного з геном кальцитоніну. Ця та інші молекули можуть викликати набряк кровоносних судин, викликаючи біль і запалення.

Ліки мають межу

Мігрень може бути виснажливою. Ті, хто переживає таке, часто згортаються калачиком у темній кімнаті наодинці зі своїм болем. Напади можуть тривати днями, життя в цей час зупиняється. Чутливість до світла та звуку в поєднанні з непередбачуваністю захворювання змушує багатьох людей відмовлятися від роботи, школи, громадських заходів і часу з родиною.

Численні ліки, що відпускаються за рецептом, доступні як для профілактики, так і для лікування мігрені. Але для багатьох людей звичайне лікування має свої обмеження. Деякі люди з мігренню погано переносять певні ліки. Багато хто не може дозволити собі високу вартість ліків або витримати побічні ефекти. Вагітні або ті, хто годують грудьми не можуть приймати ліки.

Однак, як сертифікований невропатолог, який спеціалізується на лікуванні головного болю, я завжди дивуюся тому, наскільки відкритими та захопленими стають пацієнти, коли я обговорюю альтернативні варіанти лікування мігрені.

Ваш мозок надсилає вам попереджувальні сигнали, такі як втома та зміни настрою, щоб повідомити вам про мігрень.

Ці підходи разом називають комплементарною та альтернативною медициною. Це може бути дивним, що традиційно підготовлений західний лікар, як я, рекомендує такі речі, як йога, акупунктура або медитація для людей з мігренню. Але у своїй практиці я ціную ці нетрадиційні методи лікування.

Дослідження показують, що альтернативні методи лікування покращують сон, емоційне самопочуття та відчуття контролю. Деякі пацієнти можуть взагалі відмовитися від рецептурних ліків за допомогою одного або кількох додаткових методів лікування. Для інших нетрадиційні методи лікування можна використовувати разом з ліками, що відпускаються за рецептом.

Ці варіанти можна використовувати по одному або в комбінації, залежно від того, наскільки сильний головний біль і його причина. Якщо напруга в шиї є причиною болю, то фізіотерапія або масаж можуть бути найбільш корисними. Якщо стрес є пусковим механізмом, можливо, медитація буде гарним початком. Варто поговорити зі своїм лікарем, щоб дізнатися, які варіанти можуть вам найкраще підійти.

Уважність, медитація тощо

Оскільки стрес є основною причиною мігрені, однією з найефективніших альтернативних терапій є медитація усвідомленості, яка є зосередженням вашої уваги на поточному моменті в неупередженому розумінні. Дослідження показують, що медитація усвідомленості може зменшити частоту головного болю та його силу.

Іншим корисним інструментом є біологічний зворотний зв’язок, який дозволяє людині бачити свої життєві показники в режимі реального часу, а потім навчитися їх стабілізувати.

Наприклад, якщо ви перебуваєте в стані стресу, ви можете помітити скутість м’язів, пітливість і швидке серцебиття. За допомогою біологічного зворотного зв’язку ці зміни з’являються на моніторі, а терапевт навчає вас вправами, які допоможуть з ними впоратися. Існують переконливі докази того, що біологічний зворотний зв’язок може зменшити частоту та тяжкість головного болю під час мігрені та зменшити непрацездатність, пов’язану з головним болем.

Йога походить від традиційної індійської філософії та поєднує фізичні пози, медитацію та дихальні вправи з метою об’єднання розуму, тіла та духу. Постійні заняття йогою можуть бути корисними для зменшення стресу та лікування мігрені.

Медитація – альтернативна терапія, яка може допомогти впоратися з мігренню.

Терапія на основі маніпуляцій

Фізична терапія використовує мануальні методи, такі як міофасціальне та тригерне звільнення, пасивне розтягування. Дослідження показують, що в комбінації фізіотерапії з ліками була ефективнішою в зменшенні частоти мігрені, інтенсивності болю та сприйняття болю, аніж тільки ліки.

Знижуючи рівень стресу та сприяючи розслабленню, масаж може зменшити частоту мігрені та покращити сон. Це також може зменшити стрес у наступні дні після масажу, що додатково захищає від нападів мігрені.

Деякі пацієнти відчули покращення самопочуття за допомогою акупунктури, форми традиційної китайської медицини. У цій практиці тонкі голки вколюють у певні місця на шкірі, щоб сприяти лікуванню. У великому метааналізі 2016 року було виявлено, що акупунктура зменшує тривалість і частоту мігрені незалежно від того, як часто вона виникає. Переваги акупунктури зберігаються після 20 тижнів лікування.

Також вражає те, що акупунктура може змінити метаболічну активність у таламусі, ділянці мозку, яка є критичною для сприйняття болю. Ця зміна корелювала зі зниженням оцінки інтенсивності головного болю після лікування голковколюванням.

Вітаміни, харчові добавки та нутрицевтики

Трав’яні добавки та нутрицевтики, які є харчовими продуктами, які можуть мати терапевтичний ефект, також можна використовувати для запобігання мігрені. І є докази того, що вітаміни діють досить добре у порівнянні з традиційними ліками, що відпускаються за рецептом. Вони також мають менше побічних ефектів. Ось кілька прикладів:

• Вважається, що магній допомагає регулювати роботу кровоносних судин та електричну активність у мозку. Дослідження показало, що пацієнти, які отримували 600 міліграмів цитрату магнію щодня протягом 12 тижнів, мали 40% зменшення мігрені. Побічні ефекти включали діарею майже у 20% пацієнтів.

• Вітамін В2, або рибофлавін, також вважається корисним для профілактики мігрені. При застосуванні 400 міліграмів на день протягом 12 тижнів дослідники виявили, що частота мігрені зменшилася вдвічі більш ніж у половини учасників.

• Ще однією корисною добавкою є ко ензим Q10, який бере участь у виробництві клітинної енергії. Через три місяці близько половини тих, хто приймав 100 міліграмів ко ензиму Q10 тричі на день, мали вдвічі менше нападів мігрені.

• Потенційним природним рішенням є піретрум або Tanacetum parthenium, схожа на ромашку багаторічна рослина, яка, як відомо, має проти мігреневі властивості. Вживаючи тричі на день піретрум зменшував частоту мігрені на 40%.

Пристрої можуть бути корисними

Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів схвалило кілька пристроїв нейростимуляції для лікування мігрені. Ці пристрої працюють, нейтралізуючи больові сигнали, що надсилаються з мозку.

Одним з них є пристрій Nerivio, який надягають на плече та посилають сигнали до центру болю в стовбурі мозку під час нападу. Дві третини людей повідомляють про полегшення болю через дві години, а побічні ефекти виникають рідко.

Іншим багатообіцяльний пристрій є Cefaly. Він забезпечує помірний електричний струм до трійчастого нерва на лобі, що може зменшити частоту та інтенсивність нападів мігрені. Після однієї години лікування пацієнти відчули зниження інтенсивності болю майже на 60%, а полегшення тривало до 24 годин. Побічні ефекти є рідкісними і включають сонливість або подразнення шкіри.

Ці альтернативні методи лікування допомагають лікувати людину в цілому. Тільки в моїй практиці на думку спадає багато історій успіху: студент коледжу, який колись мав хронічну мігрень, але тепер має рідкісні випадки після режиму приймання вітамінів; вагітна жінка, яка уникала ліків за допомогою акупунктури та фізіотерапії; або пацієнт, який уже приймає численні ліки за рецептом, який використовує пристрій для нейростимуляції мігрені замість того, щоб додати інший рецепт.

Звичайно, альтернативні підходи не обов’язково є чудодійними методами лікування, але їхній потенціал полегшити біль і страждання помітний. Мені, як лікарю, дуже приємно бачити, що деякі мої пацієнти реагують на ці методи лікування.

Даніель Вілхор, доцент кафедри неврології, Медичний кампус Аншутц Університету Колорадо Цю статтю пере публіковано з The Conversation за ліцензією Creative Commons. Прочитайте оригінальну статтю.