• Чжан Чжунцзін — «святий лікар-мудрець», автор «Біблії медицини»

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 6 жовтня 2015 року

Чжан Чжунцзін — один з найвідоміших лікарів не тільки часів династії Східна Хань, а й за всю історію Китаю. Чжан Чжунцзін — автор класичних медичних трактатів, особливістю яких стало об’єднання теорії та клінічної практики лікування.

Чжан Чжунцзін народився в місті Неян провінції Наньцзюнь, нині — територія сучасної провінції Хенань. З самого дитинства Чжунцзін виявляв інтерес до медицини, а в молоді роки його учителем став Чжан Боцзу, який навчив його основам лікування. Серед народу Чжунцзін став відомий не тільки як вправний цілитель, але й як лікар з високим рівнем медичної етики: він лікував як бідних, так і багатих, і врятував багато життів.

Через роки, коли Чжан Чжунцзін був удостоєний державного звання «відданий батькам і чесний» і отримав особливі привілеї та права на посаду чиновника, він став правителем області Чанша.

Після отримання посади чиновника Чжан Чжунцзін хотів і далі допомагати хворим, але для цього потрібно було якимось чином обійти наказ імператора, що існував в ті часи. Згідно з цим наказом, державним службовцям заборонялося відвідувати будинки простих людей і лікувати хворих. Чжан Чжунцзін знайшов вихід: кожного місяця 1-го та 15-го числа він відкривав приймальний зал, і люди, що потребували лікування, могли звернутися до нього за допомогою.

Наприкінці правління династії Східна Хань, крім численних повстань і жорстоких придушень, в країні почалася епідемія, яка призвела до загибелі значної частини населення. За цей час більше половини родичів Чжан Чжунцзіна померли від черевного тифу і він, усвідомивши, що його рід занепадає, вирішив залишити посаду чиновника. Повністю присвятивши себе медицині, Чжунцзін сподівався знайти ліки від якомога більшої кількості хвороб.

Чжан Чжунцзін занурився у дослідження стародавніх медичних книг, намагаючись узагальнити клінічний досвід лікарів стародавності. Окрім вивчення теорії, Чжунцзін продовжував медичну практику: він лікував хворих, уважно вивчав дію кожних приписаних ліків, спостерігав за симптомами захворювань і протіканням хвороб.

Як результат праць Чжан Чжунцзіна, на світ з’явилася книга «Шанхань цзабінлунь» (Міркування про пошкодження холодом і різноманітні хвороби [через внутрішні порушення]), що у початковому варіанті складалася з 16 томів. У книзі були описані всі клінічні випадки, які спостерігалися Чжан Чжунцзіном протягом кількох десятків років, а також детально розглянуті причини захворювань, методи лікування безлічі захворювань.

Також у книзі був запропонований метод аналізу та диференціації синдромів 6 пар каналів, метод диференціації синдромів за 8 принципами (Інь і Ян, зовнішній та внутрішній, холод і жар, надлишок і нестача), закладено основи визначення принципів лікування на основі комплексної діагностики, складено безліч рецептів лікарських препаратів, багато з яких застосовуються й до наших днів. У лікуванні Чжан Чжунцзін виступав за поєднання лікарської терапії з голковколюванням і припіканням, рекомендував застосовувати голковколювання при синдромі спеки, і припікання — при синдромі холоду. При лікуванні спеки та лихоманки Чжан Чжунцзін рекомендував приймати холодні ванни: в західній медичній практиці це стало застосовуватися тільки в ХIХ столітті.

Книга «Шанхань цзабінлунь» стала основою для подальшого вивчення клінічної медицини. Цю працю Чжунцзіна називали «Біблією медицини» і вивчали всі лікарі традиційної китайської медицини.

З часом, в ході воєн, книга була розділена. Згодом Ван Шухе вдалося знайти з’єднати і систематизувати записи Чжан Чжунцзіна. Таким чином їм були складені дві книги: «Шан хань лунь» («Розмірковування про пошкодження холодом») і «Цзінь куй яо люе» («Короткий нарис з золотої скриньки»). Книга «Шан хань лунь» присвячена хворобам від «ушкодження холодом», а «Цзінь куй яо люе» — різним хворобам через внутрішні порушення.

Чжан Чжунцзін і його праця зробили величезний вплив на подальший розвиток китайської медицини: з часу систематизації книги Ван Шухе і до наших днів в Китаї, поряд з «Су вень» і «Лін шу», книга Чжан Чжунцзіна є одним з основних канонів у підготовці лікарів. Нащадки називають Чжан Чжунцзіна «святим мудрецем медицини».  


Читайте також:
Лі Шичжень — видатний китайський лікар і талановитий фармаколог
Китайська медицина: зубний біль — не хвороба

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...