ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ашваганда: аюрведична трава з дивовижними корисними властивостями

Велика Епоха

Ашваганда — популярний рослинний лікарський засіб, що знижує стрес. В Аюрведі, традиційній індійській системі медицини, він тисячоліттями вважається "омолоджувальним". У перекладі із санскриту "ашва" означає "кінь", а "ганда" — "запах", і вважається, що ця рослина надає силу коня тим, хто її вживає.

З 2018 по 2021 роки споживчий попит на ашваганду в США зріс на 1100 %, що зробило її однією з найпопулярніших добавок.

                                       

Сертифікований аюрведичний практик Віна Хассл-Блілі розповіла The Epoch Times, що ашваганда набула популярності в останні кілька років з кількох причин.

"По-перше, люди відчувають високий рівень хронічного стресу, а по-друге, вони шукають альтернативу фармацевтичним препаратам". Вона також зазначила, що ринок аюрведичних трав переживає бум і, за прогнозами, до 2028 року досягне 21,6 мільярда доларів.

(Azay photography/Shutterstock)

Дослідження і доведена користь

Ашваганда випускається в різних формах, включно з порошком, пігулками, капсулами та настоянками, і традиційно призначається в Аюрведі для боротьби з втомою, поліпшення обміну речовин і як афродизіак. Наукові дослідження продовжують доводити, що ашваганда може приносити користь, починаючи від поліпшення настрою і зниження стресу до поліпшення сну, нейропротекціі, спортивних результатів і сексуального здоров'я як у чоловіків, так і у жінок.

Знижує стрес і тривожність, покращує сон

Ашваганда найвідоміша як адаптоген (адаптогени — сполуки, що містяться в різних рослинах і грибах, які допомагають організму адаптуватися до стресу, тривоги, зняти втому і поліпшити загальне самопочуття).

Дослідження 2019 року, опубліковане в журналі Cureus, засвідчило, що в дорослих, які вживали ашваганду протягом восьми тижнів, спостерігалося значне зниження рівня сприйнятливості до стресу й рівня кортизолу в крові — гормону, що виробляється під час стресу.

Ботанічна назва ашваганди, Withania somnifera, означає "той, що викликає сон", і в Аюрведі її вже багато століть рекомендують для міцного сну.

Клінічне дослідження, опубліковане 2021 року в журналі Ethnopharmacology, показало значне поліпшення якості сну за допомогою екстракту кореня ашваганди незалежно від стану здоров'я та віку.

Захищає мозок

До складу ашваганди входить кілька фітоконституентів — активних сполук, що містяться в рослині та захищають її від інфекцій і зараження. Було встановлено, що ці фітоконституєнти чинять фармакологічний вплив на захворювання мозку, включно з хворобами Альцгеймера, Паркінсона і Гантінгтона.

Дослідження 2022 року, опубліковане в журналі Frontiers in Pharmacology, показало, що ашваганда може контролювати прогресування захворювань і сприяти відновленню ДНК і клітин, захищаючи нормальні клітини від руйнування.

Дослідження також показало, що ця трава може повернути назад токсичність, спричинену амілоїдом, і збільшити кількість нейропротекторних білків при хворобі Альцгеймера. У людей із хворобою Паркінсона вона знижувала окислювальний стрес і підвищувала рівень дофаміну. Вона також зменшувала пошкодження нейронів і окислювальний стрес у людей із хворобою Гантінгтона. Дослідники дійшли висновку, що нейропротекторні властивості ашваганди зумовлені її антиоксидантною та протизапальною дією.

Покращує м'язову силу й витривалість

У дослідженні 2015 року, опублікованому в Journal of the International Society of Sports Nutrition, аналізувався вплив ашваганди на м'язову силу й швидкість відновлення. 57 чоловіків віком від 18 до 50 років приймали по 300 міліграмів екстракту кореня ашваганди двічі на день.

Через вісім тижнів у випробовуваних значно збільшилася м'язова сила при виконанні вправ на жим лежачи та розгинання ніг, а також збільшився об'єм м'язів на руках і грудях. Крім того, у випробовуваних було менше пошкоджень м'язів, спричинених фізичними навантаженнями, значно підвищився рівень тестостерону і знизився відсоток жиру в організмі.

Результати дослідження показали, що екстракт кореня ашваганди може підвищувати кардіореспіраторну витривалість у здорових дорослих спортсменів. Також було показано, що він знижує стомлюваність, покращує відновлення, енергію й фізичну форму.

Підтримує сексуальне здоров'я

Американський журнал "Чоловіче здоров'я" опублікував дослідження 2019 року, в якому вивчали гормональні та життєво важливі ефекти ашваганди в чоловіків, що старіють, з надмірною вагою. Чоловіки з надмірною вагою у віці від 40 до 70 років, які відчувають втому, отримували плацебо та екстракт ашваганди протягом восьми тижнів.

Хоча показники сексуального й психологічного самопочуття, втоми й бадьорості між групами не різнилися, у тих, хто приймав ашваганду, на 18 відсотків збільшився вміст статевого гормону дегідроепіандростерону сульфату (DHEA сульфату) і на 15 відсотків — тестостерону.

Дослідження показують, що ашваганда також може цілюще впливати на сексуальне здоров'я жінок.

Незважаючи на численні наукові дані про користь ашваганди, пані Хассл-Блілі підкреслює важливість аюрведичного підходу до застосування цієї трави.

"Ашваганда може підтримати тих, хто відчуває стрес або втому, але це не та трава, яка підходить усім, хоча її зазвичай рекламують як універсальне рішення", — каже вона.

Аюрведичний підхід

Аюрведична медицина налічує тисячі років і продовжує розвиватися. Ця система не тільки лікує фізичні захворювання, а й сприяє гармонійному балансу між розумом, тілом і духом, поєднуючи натуральні засоби з рекомендаціями щодо дієти та способу життя.

За словами пані Хассл-Блілі, розуміння Аюрведи й того, як і чому використовують трави, життєво важливе під час приймання таких добавок, як ашваганда.

Трава діє на кров, м'язи, жир, кістки, а також на репродуктивну, нервову та дихальну системи. Вона може допомогти за одних симптомів, і може посилити інші, якщо не підходить людині.

Лікарі, які практикують аюрведу, ретельно оцінюють своїх пацієнтів на наявність ознак дисбалансу і відповідно підбирають трави для лікування.

Аюрведична система розглядає світ і людське тіло з погляду п'яти елементів. Це повітря, простір (ефір), вогонь, вода і земля. Ці елементи об'єднуються в доші, основоположні енергії.

"У міру того як ми рухаємося по життю, доші стають незбалансованими, і ми відчуваємо це у вигляді розладів і хвороб", — каже вона. "Аюрведа може відновити баланс дош, усуваючи причину дисбалансу, а не маскуючи симптоми".

Коли ашваганда не підходить, дисбаланс у кожної людини може проявлятися по-різному.

"Хтось може відчувати надлишок сексуальної енергії, а хтось — тривожність, запальність або дратівливість. Ось чому важливий цілісний підхід Аюрведи, а не приймання ашваганди тільки тому, що ви втомилися й відчуваєте стрес. Необхідно глибоко вивчити цю траву", — каже пані Хассл-Блілі.

Незважаючи на те, що багато людей відчувають на собі користь ашваганди, аюрведа рекомендує спочатку перевірити, чи підходить вам ця трава.

Ашваганда вважається безпечною для більшості людей, але вагітним і жінкам-годувальницям її вживати не слід. Якщо ви приймаєте ліки або маєте проблеми зі здоров'ям, краще проконсультуватися з медичним працівником.

За матеріалами The Epoch Times USA