ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Конго ховає жертв повені, кількість загиблих перевищила 400

Велика Епоха
На затонулих будинках молоді люди намагаються врятувати те, що ще можна врятувати: металеві листи, металеві конструкції, дошки... (GUERCHOM NDEBO/AFP через Getty Images)

Каламутна вода ринула, несучи смерть і руйнування в Ньямукубі, одному з сіл, спустошених у четвер повінню, яка забрала життя понад 400 осіб у Південному Ківу на сході Демократичної Республіки Конго, згідно з попередніми даними, опублікованими в неділю.

"Це схоже на кінець світу. Я шукаю своїх батьків і дітей", — сказала 27-річна Джентиль Ндаджіімана, уродженка Масісі в сусідній провінції Північне Ківу. Вони втекли від боїв між конголезькою армією і повстанцями М23 у січні і знайшли притулок тут. Вона втратила двох дітей, двох сестер і батьків. Її чоловік поранений і перебуває в лікарні. "У мене немає сім'ї і немає поля. Тепер мені доводиться шукати місце для ночівлі...", — сумно продовжує молода жінка.

"Тут багато тіл, ми перевантажені"

Біля підніжжя зелених пагорбів території Калехе на західному березі озера Ківу, що межує з Руандою, пустельний ландшафт з бруду і каміння захопив цілий район. Тут були будинки, ринок, дві школи, медичний центр, багатофункціональний зал і склад. Нічого не залишилося. У четвер ввечері річки Нямукубі та Чишова вийшли з берегів і змили все на своєму шляху. "Я мотоцикліст. Я повернувся з роботи, залишив мотоцикл біля будинку і пішов до друзів. Коли я повернувся, мого будинку, мого мотоцикла і членів моєї сім'ї вже не було", — розповів агентству AFP Роджер Бахаву, батько сімох дітей. Всі вони загинули, їхня мати також, і їхня бабуся. "З одинадцяти осіб в сім'ї залишилося тільки двоє", — сказав батько, який сподівається знайти тіла своїх рідних. "Тіл дуже багато, ми перевантажені", — сказав Ісаак Хабамунгу, місцевий працівник Червоного Хреста.

(GUERCHOM NDEBO/AFP через Getty Images)

"Цікаво, як ми будемо виходити з цієї ситуації"

У суботу адміністратор території повідомив, що кількість знайдених тіл становила 203. У неділю він говорив про щонайменше 394, з яких 120 були знайдені плаваючими в озері на рівні острова Іджві, а інші — в Ньямукубі і в сусідньому селі Бушушу. "Ми думаємо, що багато тіл прибило до озера... Ми гадаємо, як нам з цього вийти, — додає Ісаак. "У нас немає мішків для трупів, немає фінансування для того, що ми робимо", — каже він.

(GUERCHOM NDEBO/AFP через Getty Images)

Бригади, продовжує він, копають тіла "руками і кількома лопатами". Вони загортають тіла в ковдри або простирадла перед тим, як поховати їх у братських могилах. На березі озера плавають шматки дерева, металеві листи, меблі та інші матеріали, принесені бурхливими річками. Молоді люди намагаються врятувати із затонулих будинків, що можуть: металеві листи, металеві конструкції, дошки...

Лише одна діюча медична установа

Червоний Хрест і адміністрація все ще реєструють сім'ї, які втратили своїх близьких, а також тих, хто постраждав від стихійного лиха. Сільський голова Марсель Мубона очікує, що загиблих буде більше. Він каже, що далі буде "гірше", бо щойно дізнався про смерть молодого чоловіка, якого госпіталізували. Єдиний діючий медичний заклад у цьому районі — приватна установа, "лікарня для зміцнення здоров'я матері і дитини", яка також перевантажена і змушена боротися з нестачею медикаментів, медичного персоналу та ліжок. "Ми чекаємо на реакцію уряду, який допоможе нам перенаправити" найсерйозніші випадки до більших лікарень і "забезпечити нас ліками, щоб ми могли лікувати інших", — просить д-р Баума Нгола, медичний директор лікарні.

(GUERCHOM NDEBO/AFP через Getty Images)

Сидячи на ліжку в розпачі, з опухлим обличчям, страждаючи від важких травм ніг, молода жінка думає, що вона "помирає". "Мої рани і моє тіло набрякають, вони кажуть, що мою ногу треба відрізати", — каже вона. Поруч з нею її 10-річний син, чиї поранення стають дедалі болючішими, також чекає на медичну допомогу.