ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Пролісок — перша квітка весни

Велика Епоха
Прийшов перший місяць весни — березень. Сніг ще лежить заметами в лісах і перелісках, але він став сірим і щільним, важким від води. Побігли струмочки. Ночами морозу вдається зупинити їхній веселий біг. Але все одно всюди відчувається весна. Прозорим блакитним небом пливуть хмари. Повеселіли птахи. Перша зелень крихітних листочків так радує серце — весна прийшла!

Крокуси - весняні проліски. Фото: Наталія Карпенко/The Epoch Times
Крокуси - весняні проліски. Фото: Наталія Карпенко/The Epoch Times
І з'являються перші ніжні квіти серед снігу, що тане, і зволоженої землі. Це пролісок! У кожному куточку країни він свій. У Сибіру — це фіолетово-синій простріл, або сон-трава. У середній смузі пролісками звуть блакитну чубарку, білу анемону, медунку, гусячу цибулю, жовтий первоцвіт.

Але справжній пролісок білосніжний родом із півдня Європи, там він росте в гірських лісах на вологому грунті. Латинська наукова назва роду пролісок — галянтус. Слово походить від двох грецьких коренів: «гала» — «молоко» і «антус» — «квітка», тобто в перекладі українською означає «молочну квітку». І дійсно, квітки проліска молочно-білі. Великий бутон, готовий ось-ось розкритися, схожий на краплю молока, що висить. Коли бутон розкривається, спочатку розходяться три зовнішні, довгі чисто-білі листочки, потім відкриваються три внутрішні, коротші. Усередині, як у маленькому дзвоні, заховані шість тичинок і маточка.

Якщо побачите пролісок у лісі, не зривайте його. Він занесений у Червону книгу рідкісних рослин, що охороняються. Можна посіяти пролісок на дачних ділянках, у квітниках на кам'янистих горах. Сіють восени свіжозібраним насінням. Сіянці ростуть дружно і зацвітають на 4—5-й рік. Пересадку квіти не люблять. Європейські квітникарі вивели багато незвичайних сортів проліска білосніжного.

Зустрічається ця квітка і на Північному Кавказі. Він любить гірські ліси. Адоніс немов метелик: щоб зігрітися на сонечку і розпустити квітку, йому досить декількох хвилин. Але миттєво діє на нього і негода. Ледве повіє холодом, як квіткова чашка закривається, чашолистки охоплюють її зверху, і стеблинка притискається до грунту.

У нашій країні відомо десять видів адоніса. Всі вони лікарські і всі ... отруйні. Належить адоніс до сімейства жовтців і містить у клітинному соку сильнодійну речовину. Будьте обережні! Отруїтися можна, якщо пожувати стеблинку, облизнути вимазані соком пальці. Перші ознаки отруєння: сповільнюється пульс, спостерігаються перебої в роботі серця. Пізніше з'являються болі в животі, починається блювота. Якщо отруєння сильне, бувають судоми, і людина може померти від гострої серцевої недостатності.

Щоб цього не трапилося, треба всім добре знати цю рослину. Стеблинка горицвіту в перший тиждень буває білою, соковитою і крихкою. Замість листя на ній видно плівчасті лусочки. Як тільки наступають теплі дні, ці лусочки відгинаються і з-під них показується згорнуте в клубочки зелене листя. Вони швидко ростуть і схожі на листя моркви. Через три-чотири тижні листя блідне, стає золотисто-жовтим і відмирає. Живим залишається тільки одне кореневище.

Стародавні фінікійці, помітивши здатність квітки прокидатися до життя при першому диханні весни і незабаром вмирати, не вмираючи, ототожнювали її з Богом рослинності, який вічно в'яне і неминуче відроджується, — Адонісом.

Валентина Лісіцина. Велика Епоха