• Світова спадщина ЮНЕСКО і захист культурної спадщини

  • Субота, 2 лютого 2008 року

Дрезден прагне зберегти, а Гейдельберг одержати статус об'єкта ЮНЕСКО. Дійсно, здобуття цього статусу робить місце привабливим для туристів. Звичайно, статус об'єкта ЮНЕСКО надається не тільки заради туристичних цілей.


Культурна й природна спадщина має бути збереженаКонвенція ЮНЕСКО по охороні культурної та природної спадщини світу була прийнята в Стокгольмі у 1972 році. В «Угоді охорони культурної і природної спадщини світу» також було зазначено, «що втрата чи руйнування будь-якої складової частини культурної або природної спадщини є гідним жалю явищем для світової спадщини всіх народів», тому про охорону має піклуватися все людство. Комітет світової спадщини на щорічному засіданні приймає рішення про внесення культурних і природних об'єктів до списку світової спадщини.

У список ЮНЕСКО вже включений 851 культурний і природний об'єкт із 141 країни всіх континентів. Окрему підкатегорію становить природна спадщина, що включає 161 об'єкт. 25 пам'яток віднесені як до культурної, так і до природної спадщині. До «Міжнародної угоди про охорону культурної і природної спадщини світу» приєдналися 184 країни, ратифікувавши угоду.

Кожна держава-учасник має право подати заявку на входження об'єкта до списку світової спадщини. Одночасно вона дає зобов'язання оберігати й захищати світову спадщину, що знаходиться на її території. Чи буде визнаний Комітетом світових спадщин певний об'єкт як світова спадщина залежить від того, чи відповідає він щонайменше одному з десяти критеріїв. Згідно з критеріями, об'єкт світової спадщини, наприклад, має бути «шедевром людського творіння». Комітет світової спадщини складається з представників 21 держави-учасника, що обираються під час генеральної конференції. Ці представники є експертами в питаннях культурної чи природної спадщини.

Спадщина Німеччини

До списку ЮНЕСКО як культурна спадщина вже ввійшло 32 німецьких міст. Першим був занесений до списку в 1978 році Ахенський собор, за ним іде Шпеєрський собор, ганзейське місто Вісмар, Штральзунд та острів Райхенау на Боденському озері. Останнім до списку в 2006 році ввійшло місто Регенсбург.

Перевірка для ДрезденаДолина Ельби у Дрездені була внесена до списку культурної спадщини ЮНЕСКО у 2004 році. В 2006 році комітет світової спадщини ЮНЕСКО заніс річковий ландшафт Ельби до червоного списку. Це означає, що цей природний об'єкт перебуває під особливою загрозою. Причина в запланованій будівлі чотирисмугового мосту через Ельбу. Якщо заплановане будівництво буде здійснено, то об'єкт буде позбавлений статусу світової спадщини ЮНЕСКО. Це спричинило гарячі дискусії навколо зведення запланованого мосту. Жителі міста вимагають збереження статусу світової спадщини й альтернативного рішення про будівництво мосту, тоді як уряд має різні думки. Захисники природи, що виступають проти спорудження мосту, 13 серпня успішно подали скаргу. Зараз будівництво призупинене.

Розчарування для Гейдельберга

Тоді як Дрезден роками боровся за статус світової спадщини, подана Гейдельбергом заява на 31-му засіданні комітету в Новій Зеландії, що проходило з 23 червня по 2 липня 2007 року, була вдруге відхилена. Обер-бургомістр Еккарт Вюрцнер висловив своє розчарування: «Зважаючи на те, що Гейдельберг має всесвітню славу як місто романтизму й цілком збережену в стилі бароко стару частину місту на середньовічному тлі <...> , ми не можемо зрозуміти рішення комітету». Гейдельберг збирається подати нову заяву, що має бути оформлена згідно зі стандартами ЮНЕСКО. Комітет світової спадщини зажадав детального макету замку, старого міста й ландшафту. Оскільки щорічно від Німеччини може бути прийнята лише одна пропозиція, федеральні землі мають провести консультацію щодо того, хто в наступному році може стати потенційним кандидатом на внесення до списку світової спадщини.


Суперечки навколо казкового замка

Замок Нойшванштайн планується обновити й зробити більш привабливим для туристів. Казковий замок короля Людвіга II ще не внесений до списку світової спадщини. Його внесення до списку світової спадщини має стати важливим і правильним кроком для того, щоб захистити замок від перетворення у Діснейленд, - уважають супротивники проекту забудови навколо ландшафту замка.

Каролін Чень, Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...