• Євреї відзначили саме веселе свято Пурім

  • Вівторок, 14 березня 2006 року

 

 
 
14 березня, євреї відзначили саме веселе свято Пурім. Воно по праву є самим бажаним і улюбленим для дітей і дорослих. У цей день заведено веселитися, жартувати, їсти, і особливо пити. Святкові гуляння починаються ще напередодні ввечері.

Історія цього свята йде корінням у древню Персію, коли євреям, які жили там у середині V в. до н.е., чудовим чином вдалося уникнути смертельної небезпеки. Перший міністр Персії на ім'я Аман, ображений нешанобливим відношенням до нього деяких іудеїв, вирішив винищити всіх євреїв Персії. Хитрістю він зумів здобути дозвіл на це правлячого царя Артаксеркса.

Але дружина царя, красуня Есфірь, була єврейкою за походженням. Довідавшись про цей задум, вона зуміла запобігти його здійсненню. У результаті, Аман був страчений, а також було знищено багато його прибічників в різних містах Персії. Назва свята походить від слова "пур" (аккад. пуру - жереб): за допомогою жереба радник царя Аман визначив день - 13 адара, для здійснення задуманої ним акції геноциду. 13 Адара у всіх містах Перського царства євреї знищили своїх ворогів, а наступного дня влаштували відпочинок і торжество на честь перемоги й рятування. Тому святкування Пуріма проводиться 14 Адара.

У синагозі 14 Адара під час ранкової й вечірньої молитви читається сувій книги Есфірь і вимовляються три благословення. При цьому за місцевим звичаєм при згадуванні ім'я Амана під час читання прийнято шуміти й бити у грегер - "стукалку Амана".

Крім читання сувою книги Есфірь існують ще три "обов'язки" (міцвот), що виконуються у свято Пурім: дарувати подарунки, давати милостиню бідним і влаштовувати святкову трапезу. Як подарунок кожний єврей відносить або посилає своїм знайомим або родичам мішлоах манот - два види їжі (зазвичай - солодощі) або напоїв. Милостиня звичайно подається, щонайменше, двом людям; крім того, напередодні свята кожний жертвує в громаду символічну суму - "півшекеля" - як символ солідарності всього народу. Святкова трапеза в ці дні відрізняється достатком страв і випивки. Найвідоміша традиційна страва, пов'язана з Пуримом - трикутні пиріжки із солодкого тіста з начинкою з маку й меду (хоменташен).

 

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...