• Галас 2006 – свято української душі

  • Вівторок, 16 травня 2006 року

В неділю, 14 травня, з ініціативи студентів та викладачів Національного університету «Острозька академія» та працівників історико-культурного заповідника, відбулося відкриття фестивалю етнічної культури «Галас». Місце проведення – територія замку Князів Острозьких, що в місті Острог, – було вибрано не випадково, адже саме Острог був центром розвитку і розквіту самобутньої української культури, історії, архітектури, мистецтва. Унікальним є те, що й по нині українці можуть насолоджуватись як давнім минулим, так і скороминучим теперішнім.

«Галас» - це спроба довести чи показати, насамперед, молодому поколінню, наскільки неповторними є українські традиції. Особливістю кожного народу є музика, тому не дивно, що саме з неї починався святковий вечір. Крім добревідомих рівненських гуртів, таких як «Джерело» (фольклор українського Полісся), «Уна Корда» (акапельний розспів) та «Маракуйя» ( ВІА із Острозької академії), дует сестер Куришко (аунтетичний волино-подільський спів), глядачі чекали й на гостей із Хмельниччини та Закарпаття. Якщо перші не змогли потрапити на фестиваль, то на других очікували з нетерпінням, адже гурт «Гудаки» із села Нижнє Селище Закарпатської області відомий не тільки на Україні, а й далеко за її межами. Приємно здивували хлопці з Київської міської організації бойових мистецтв “Спас”, що продемонстрували присутнім справжній козацький бій та дух бойового українського мистецтва.

Дощ та шквальний вітер, що зірвався просто перед виступом, не завадили закарпатському гурту “Гудаки” гідно виступити як для своїх шанувальників, так і для неознайомлених із їх творчістю слухачів. Запевняю: обидві категорії присутніх були у захваті. Та й не дивно, бо, не зважаючи на молодий вік ансамблю, вони тримають ланку професійності, оригінальності й ... народності. Адже їх спів такий близький українській душі: щирий і мелодійний, сумний і ностальгічний, веселий і життєрадісний. Ці суперечливі поняття зовсім не викликають розрізненість, навпаки, створюють гармонічну і незвичайну атмосферу. “Ми з першого дня разом. Наш склад не змінювався до цього дня жодного разу, не зважаючи на творчі непорозуміння. Ми разом як на Україні, так і за кордоном”, - каже скрипаль Михайло Шутко. Справді, гурт дуже популярний на пострадянському просторі, і їхню музику часто порівнюють із Ґораном Бреґовічом. Може, “Гудаки” нарешті доведуть Європі, що український фолк не гірший, ніж балканський?

Фестиваль проводився в рамках святкування Дня музею, а тому й не обійшлося без презентацій майстрів народних ремесел, зокрема вишивки, плетення, гончарства. Той, хто мав справжню українську вишиванку, міг відвідати Острозький заповідник безкоштовно, і отримати декілька шматочків закарпатського сиру, що зроблений за оригінальною швейцарською технологією із якісного українського молока.

Із заходом сонця завершився фестиваль. Але так само, як вранці, сонячне проміння освітлює землю, так і традиційно відбуватиметься “Галас” – щоразу яскраво і незабутньо. Організатори сподіваються, що свято етнічної культури надалі проходитиме не лише в межах України, а участь у ньому братимуть учасники з інших країн світу.

Карповець Максим, спеціально для Великої Епохи
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...