• Для чого потрібна клітковина

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Четвер, 11 березня 2010 року
Клітковина - це речовина, з якої складаються оболонки клітин рослин. Багато клітковини міститься в їжі рослинного походження - в овочах і фруктах. Рослинна клітковина не дає організму енергії і практично не засвоюється, але вона обов'язково має бути присутньою в щоденному раціоні.

Клітковина покращує процес травлення, стимулює перистальтику, збільшує швидкість проходження їжі через шлунково-кишковий тракт, поглинає жири, токсини і слиз із шлунку і кишечнику, очищує товсту кишку від застарілих шлаків, підвищуючи всмоктуваність поживних речовин. Клітковина звільняє від токсинів і шлаків не лише шлунково-кишковий тракт, але й лімфатичну систему.

Існує два види клітковини: розчинна і нерозчинна. Для підтримки здоров'я і для очищення організму необхідно споживати обидва види. Розчинна клітковина міститься у бобах, горосі, чечевиці, вівсі та ячмені, а також у деяких фруктах і овочах, наприклад, у яблуках, моркві, сливах і гарбузі. Нерозчинна клітковина міститься у всіх фруктах і овочах, у пшеничних висівках, цілісних злаках.

Регулярне споживання продуктів, багатих на клітковину допомагає впоратися із запорами. Клітковина має здатність всотувати воду і розріджувати випорожнення. В результаті перетравлена їжа швидко проходить через усю травну систему, нормалізується випорожнення, запори припиняються. При цьому пряма кишка зазнає меншої напруги, що є хорошою профілактикою геморою. Щоденний раціон з великою кількістю клітковини стане профілактикою раку товстої і прямої кишки. Клітковина вбирає надлишки жовчі, яку вважають причиною цього виду раку.

Вживання спеціальних препаратів, що містять рослинну клітковину, рекомендується при жовчнокам’яній і сечокам'яній хворобі, оскільки клітковина сприяє скріпленню холестерину в крові й жовчі за рахунок ненасичених жирних кислот і речовин, які сприяють переходу солей жовчних кислот у розчинний стан; припиняє ріст каменів, сприяє їх роздрібленню і фрагментації. Крім того, такі препарати мають жовчогінну дію і стимулюють мускулатуру жовчного міхура, тому фрагменти каменів можуть бути виведені з жовчного міхура природним чином.

Їжа, багата на клітковину, допомагає організму залишатися здоровим, а тілу бути у формі. Така їжа прожовується довше за іншу їжу, що сприяє зниженню швидкості поглинання їжі. Клітковина досить швидко викликає відчуття ситості, що знижує ризик переїдання. Калорій клітковина не містить, тому її споживання сприяє схудненню. Проте посилено налягати на клітковину не варто, оскільки її вживання у великій кількості може викликати дискомфортні відчуття у шлунку і навіть запор. Слід не забувати випивати декілька склянок води в день.

Найбільше клітковини міститься в яблуках, грушах, малині, суниці, горіхах, куразі, фініках, чорносливі, інжирі. Клітковина також міститься у вівсянці, гречці, бобах, моркві, шпинаті, сушених грибах. Дієтологи рекомендують починати ранок з багатого клітковиною сніданку, для цього цілком підійдуть мюслі та пластівці. На обід можна побалувати себе овочевим супом. Свіжими фруктами бажано супроводжувати кожну їжу. Якщо під рукою немає свіжих фруктів, то їх замінять сушені. У фруктах клітковини більше, ніж у соках. Що стосується хліба, то перевагу краще віддати хлібу з цільного зерна.

Клітковина корисно впливає не лише на функціонування шлунково-кишкового тракту. Результати досліджень показують, що клітковина знижує ризик захворювань серця. Певні види клітковини допомагають знизити рівень холестерину в крові. Клітковина сприяє виведенню жовчі з організму. Відомо, що їжа, багата на клітковину, також містить багато калію і магнію, ці дві речовини необхідні для регулювання кров'яного тиску. Діабетикам рекомендується споживати продукти, що містять клітковину, вона сприяє нормалізації рівня цукру в крові.

Джерело Жіночий журнал про жіноче здоров'я Womenhealthnet

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...