ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На римській віллі знайшли приголомшливу мозаїку із зображенням дівчини (ФОТО)

Велика Епоха
«Циганська дівчинка». (Mitzo/Shutterstock)

Ви побачите її обличчя на брошурах, туристичних плакатах і рекламних оголошеннях по всій Туреччині, якщо поїдете туди. Ці пронизливі очі, що дивляться на нас, западають у душу — як колись і якомусь заможному римському аристократові, чию віллу вона прикрашала.

                                         

У її погляді — смуток, який переходить у радість, а потім назад. Він слідує за тобою, куди б ти не пішов — по всій Туреччині.

Ніхто точно не знає, хто вона, ні історики, ні археологи, хоча її жартома називали «циганкою», коли сучасні дослідники вперше відкопали її з-під завалів у їдальні вілли Майнад. Це лише фрагмент мозаїки з кольорового каменю, який зараз висить у приголомшливому Музеї мозаїки Зеугма в Ґазіантепі, приблизно за 50 кілометрів на захід від згаданої вілли.

Тепер вона є символом Ґазіантепу.

Циганка стала настільки відомою, що їй виділили цілу кімнату, і цей безпомилковий погляд приніс їй титул Мони Лізи з Зеугми. Портрет тьмяно освітлює єдиний прожектор. Її незачесане волосся, високі вилиці, сережка та пов’язка для волосся, можливо, і породили це прізвисько, проте не можна з упевненістю сказати, що це взагалі «вона». Дехто припускає, що вона може бути Геєю, богинею Землі, а дехто вважає, що на портреті зображений Олександр Македонський.

Це було б цілком логічно, враховуючи регіон, звідки вона походить.

Легіони римських солдатів колись були розквартировані в гарнізонному аванпості, яким було місто Зеугма, розташоване вздовж річки Євфрат, на території сучасної південної Туреччини. Римляни перейменували його на Зеугму після того, як завоювали регіон у 64 році до н. е., забувши про його назву 3 століття — Селевкія — на честь наступника Александра Македонського.

Розкопки в Зеугме, на півдні Туреччини. (Dreamer Company/Shutterstock)

Тепер ми знаємо, як Зеугма стала великими воротами, що вели з греко-римського світу до Перської імперії. Таким чином, торгівля, комерція і стратегічне значення додали космополітичної культури й процвітання цього міста. На додаток, оскільки місто лежало на наймілководнішому місці Євфрату, римляни побудували великі понтонні мости (з яких не зберігся жоден), а стягнення плати за переправу приносило багатство. Саме слово «Зеугма» у перекладі з давньогрецької означає «міст» або «переправа».

Само собою зрозуміло, що багато заможних римлян зводили розкішні вілли з оздобленням, набагато вищим за те, що ми бачили у Циганці, включаючи фрески та вишукано виконану підлогову і настінну мозаїку. Багато з них мали інтегровані водні споруди з фонтанами, призначеними для охолодження сухого повітря, що надходило ззовні. На багатьох з них зображені річкові та океанські боги, такі як Посейдон. Мармурові колони, римські фонтани та вапнякові статуї стояли повсюди у величній красі.

Ерос, бог кохання, і Психея. (Dreamer Company/Shutterstock)
Зевс у вигляді бика і Європа. (Dosseman/CC BY-SA 4.0)
«Дедал». (Dosseman/CC BY-SA 4.0)

Так тривало аж до падіння Римської імперії — коли місто побачило, як його статки випаровуються, а розкішні вілли перетворюються на руїни. Пізніше сюди переїхало більше сільських мешканців, і ці місця стали просто домівками для худоби. Велич міста була забута на 1700 років, і лише через багато століть дослідники знову відкрили її для себе.

У 2000 році будівництво масивної дамби Біречик на річці Євфрат поставило всі ці незрівнянні витвори стародавнього мистецтва під неминучу загрозу, і вчені були покликані врятувати їх. Зважаючи на те, що вода піднімалася зі швидкістю 4 дюйми на день, надзвичайна рятувальна операція дозволила підняти близько 32 300 квадратних футів мозаїки, 450 футів фресок, 20 колон, 4 статуї й 4 римські фонтани. Усе це було піднято і в 2011 році перенесено до нового ультрасучасного Музею мозаїки Зеугми вартістю 30 мільйонів доларів США. Приватні та державні кошти врятували дорогоцінні мозаїки.

Сьогодні ви можете подорожувати до Туреччини та милуватися найвищою майстерністю мозаїк, зокрема загадковим поглядом циганської дівчини. Музей складається з трьох блоків:

Блок А — це римська підлогова мозаїка. Відвідувачів зустрічають зображення всіх річкових богів Океаноса і Тетиса та його дружини відповідно. Тут є вишукані прикраси з риб і дельфінів, що символізують морське багатство.

Всередині Музею мозаїки Зеугма в Ґазіантепі, Туреччина. (Todor Stoyanov/Shutterstock)
Ахілл береться за зброю, розкриваючи свою особистість перед Одіссеєм. (cornfield/Shutterstock)

На великій мозаїці з вілли Посейдона зображений напівбог Ахілл, якого мати сховала в жіночому одязі, щоб врятувати від участі в Троянській війні. Так було доти, доки розумний Одіссей не засурмив у свій бойовий ріг, і хоробрий Ахілл не взявся за зброю, викриваючи себе. У хвацькій сцені показано, як він готується до бою.

Багато яскравих кольорів і дивовижних деталей представлено в мозаїці «Ерос і Психея», також з вілли Посейдона. Крилатий бог кохання Ерос зображений поруч зі своєю дружиною Психеєю (або душею) в драпіровці. Складна кайма з листя, фруктів та геометричних візерунків не поступається за пишністю центральному орнаменту.

Неможливо описати кожну мозаїку у всій її красі, тому, коли не вистачає слів, достатньо зображень.

(Ліворуч) Деталь Ероса, бога кохання, і Психеї (Dosseman/CC BY-SA 4.0); (Праворуч) Океанос, бог усіх річкових богів (Dosseman/CC BY-SA 4.0)
Океан, бог усіх річкових богів, та його дружина Фетіда. (Dosseman/CC BY-SA 4.0)

У блоці B Музею зберігаються мозаїки з Ґазіантепу та його околиць, з простішими зображеннями живих тварин і підлоговими мозаїками з церков східноримського періоду.

Блок С зарезервований під конференц-зал, кафе і сувенірну крамницю.

Багато мандрівників кажуть, що мозаїки Зеугма є обов’язковими для відвідування, якщо ви перебуваєте в Ґазіантепі. Само собою зрозуміло, що ви неодмінно побачите дівчину з очима, яка слідуватиме за вами по місту.