• Традиційне свято в Китаї — Цінмін (частина 2)

  • П'ятниця, 4 квітня 2014 року

Традиційне китайське свято Цінмін у 2014 році припало на 5 квітня. У перекладі «Цінмін» означає «чистий і світлий» або ж, коли ведуть мову за правителя, «бездоганний і справедливий». Свято Цінмін відзначають у 15-й день після весняного рівнодення.

Легенду про свято Цінмін можна прочитати у 1-й частині цієї статті.

Через рік Чун Ер, правитель царства Цзінь, прийшов на могилу Цзє. На його подив, він виявив, що спалена верба залишилася живою, і на ній з’явилося багато нових гілок із зеленим листям. Здавалося, ніби то Цзє вітав його і закликав залишатися бездоганним і справедливим.

Через рік Чун Ер, правитель царства Цзінь, прийшов на могилу Цзє. На його подив, він виявив, що спалена верба залишилася живою, і на ній з’явилося багато нових гілок із зеленим листям. Здавалося, ніби то Цзє вітав його і закликав залишатися бездоганним і справедливим. Ілюстрація: Чжіцін Чень/Велика Епоха

Золотий тиждень

Поряд із Днем холодної їжі, коли вшановують пам’ять про благородство Цзє Цзитуя (про нього було розказано у 1-й публікації), відвідують могили предків і близьких, це 5-й період традиційного місячно-сонячного календаря* — час, коли природа прокидається, і світ одягнений у зелень. У стародавні часи, обряди Дня бездоганності і справедливості були настільки важливими, що це перетворилося на тижневе святкування.

В епоху династії Тан (618—907) проводили цілий ряд заходів, аби відсвяткувати День бездоганності і справедливості. День холодної їжі і наступний день, у який відвідували цвинтарі, були об’єднані. Наявність єдиного періоду часу для вшанування предків допомогло позбутися від надмірностей численних урочистостей для вшанування пам’яті про померлих. До свята Цінмін у той час були додані прогулянки за місто, спорт і складання віршів, і він став чотириденним.

В епоху династії Сун (960—1279) свято було подовжено до семи днів. Його вважали Золотим тижнем, у який дотримувалися всіх попередніх традицій, і так було аж до правління династії Цін (1644—1911).

Після династії Цін звичай їсти холодну їжу поступово зник, але традиційні холодні продукти протягом дня, такі як попередньо приготовані яйця та парові пироги, як і раніше дуже популярні в деяких частинах Китаю.

Сьогодні свято Цінмін стало більш комерційною подією, під час якої насолоджуються весною, а не лише відзначають день пам’яті жертовності та відданості.

Звичаї Свята бездоганності і справедливості

Сьогодні прибирання гробниць і могил залишилося найважливішою традицією Дня бездоганності і справедливості. Люди прибирають сміття і бур’ян, а також роблять приношення покійним родичам. Як правило, це рисове вино, фрукти, парові булочки чи улюблені страви покійного.

Традиційно, як частина церемонії, спалювалися ладан і паперові вироби, що нагадують спеціальні предмети, такі як гроші чи інші цінності, в надії, що померлий не відчуватиме жодних незручностей у загробному житті. Сьогодні часто замість цього використовуються квіти. Також шанобливо вимовляють молитви.

У деяких регіонах на ворота і вхідні двері прикріплюють вербові гілочки. Вважається, що якщо людина праведна і добра, то гілки відганяють злих духів і привертають небесне благословення довголіття.

Святкування приходу весни стало важливою частиною свята. Сімейні виїзди на природу і піші прогулянки є улюбленими заняттями на честь цього. Як правило, поїздка родини планується в поєднанні з відвідуванням гробниць, могил або праху з поминальними табличками предків.

Останнім часом стало популярним весь день до глибокої ночі запускати повітряних зміїв. Бамбукові перетинки деяких повітряних зміїв вібрують, створюючи звук дзижчання. Вночі до повітряних зміїв прив’язують маленькі різнокольорові ліхтарики — так, що коли вони ширяють у повітрі, то схожі на мерехтливі зірки. Якщо відрізати мотузку, даючи змію свободу, то це, як люди вважають, приносить удачу і позбавляє хвороб.

*Китайці ділять рік на 24 сонячних періоди — по 6 періодів на кожну з 4 пір року. Між цими періодами є проміжки в 15°. Періоди використовуються місячно-сонячними календарями, аби збігатися із порами року, що є надважливим для сільського господарства.

Доюй Чжун, Велика Епоха


Читайте також:

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...